ویژگی های موشک انتحاری سینا چیست؟

...

۳۱ مرداد امسال به رسم هرساله، نمایشگاه صنعت دفاعی با نمایش دستاورد های جدید وزارت دفاع آغاز به کار کرد. در این نمایشگاه علاوه بر محصولات موجود در صنعت دفاعی از برخی دستاورد های جدید رونمایی شد. طیف متنوعی از موشک ها، پهپادها، مهمات ضد زره، ماهواره ها، سلاح های انفرادی، خودرو های تاکتیکی، اژدر ها و مهمات دریایی، تجهیزات اپتیکی، موتور های مختلف و... در این نمایشگاه حضور داشتند.

یکی از تسلیحات حاضر در این نمایشگاه که برای اولین بار رونمایی شد، موشک پرسه زن انتحاری سینا نام داشت که در ادامه با ویژگی های آن آشنا می شویم.

موشک انتحاری سینا چیست؟

سینا یک موشک پرسه زن انتحاری است که برد آن، ۵ کیلومتر بوده و مداومت پروازی آن نیز، ۸ دقیقه اعلام شد. این موشک می تواند علیه اهدافی مانند تجمع نفرات و خودرو عمل کند.

موتور آن نیز از نوع الکتریکی بوده و نوع سر جنگی آن EFP ترکشی است که به صورت دستی و خودکار هدایت می شود.

اهمیت استفاده از موشک پرسه زن سینا

این نوع تسلیحات برای حمله دقیق به مناطق حساس و مهم دشمن استفاده می شوند. ما می توانیم با به پرواز درآوردن تعدادی از این نوع مهمات بر روی آسمان دشمن، همه تحرکات دشمن را به صورت برخط در ستاد فرماندهی مشاهده کنیم. پس از آن هر موقع نفرات راهبردی دشمن در تیررس قرار داشتند و یا هر هدف مهمی وجود داشت به سوی آن شیرجه زده و آن را نابود می کند.

سینا همانند یک خمپاره ۶۰ می تواند توسط یک نفر حمل شود و پرتابگر آن نیز همانند پرتابگر خمپاره است.

سینا چگونه عملیاتی می شود؟

نحوه کار با آن نیز این گونه است که کاربر از طریق یک لپ تاپ می تواند تصاویر را مشاهده کرده و در صورت دستیابی به یک هدف قابل اتکا به سوی آن شلیک می کند.

موشک سینا سمت راست - پهپاد معراج-۵۱۲ سمت چپ

شباهت سینا و معراج-۵۱۲

سینا یک موشک پرسه زن انتحاری و معراج-۵۱۲ یک پهپاد انتحاری است. با نگاه به هر دو این تجهیزات شباهت های بسیاری مشاهده می شود در حالی که هر کدام از این تجهیزات کاربرد متفاوتی دارند.

علت شباهت ها این است که امروزه به دلیل پیشرفت فناوری، مرز بین موشک های کروز، مهمات پرسه زن و پهپاد بسیار کم شده است. به همین دلیل، روش ها و وظایف سیستم های عمل کننده آن ها هم پوشانی بسیاری با یکدیگر دارند.

منبع: فارس

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران