وقتی از همسرمان دلخوریم چطور با او حرف بزنیم؟

...

ازدواج شیرین ترین و خاطره انگیزترین اتفاقی است که در زندگی هر فردی اتفاق می افتد. همه تازه عروس و داماد ها تصور می کنند که این شیرینی تمام نشدنی است و قرار است لحظات خوشی که در روز های اول آشنایی و نامزدی و رفت و آمد ها با یکدیگر داشتند تا ابد ادامه پیدا کند. اما به واسطه تفاوت ها و شناخت کمی که زوجین از یکدیگر دارند در ابتدا ممکن است اختلافات و بگو و مگو ها در سال اول ازدواج تبدیل به یکی از مشغله های ذهنی زوجین شود.

ازدواج همانند دانه ای است که برای تبدیل شدن آن به درخت سالم و پربار زندگی بایستی با آبیاری و نگهداری و مراقبت مستمر آن را به یک درخت تنومند تبدیل کنید. رسیدن به این درخت تنومند خوشبختی هم نکاتی دارد که باید رعایتش کنید. به همین منظور با دکتر «فاطمه فروزش یکتا» دکترای تخصصی روان شناسی بالینی به گفتگو نشستیم.

 اگر اختلاف نظر ها با عصبانیت همراه شود شروع یک چرخه معیوب را رقم می زند

آیا اختلاف نظر میان همسران لزوما به معنای انتخاب اشتباه هنگام ازدواج است؟ 

 در موضوع حل اختلاف بین همسران یک سری باور های نادرستی وجود دارد، از جمله اینکه اگر ما با هم اختلاف نظر داشته باشیم حتما انتخابمان اشتباه بوده یا اینکه مثلا بعضی ها این را نسبت می دهند به اینکه همسرم من را دوست ندارد یا من را نمی پذیرد و قبول نمی کند. در حالی که وجود اختلاف نظر یک امر کاملا طبیعی است، چون دو نفری که در دو فضای متفاوت بزرگ شده اند دیدگاه های متفاوتی ممکن است داشته باشند و خود وجود اختلاف در حوزه های مختلف از جمله مسائل مالی یا تربیت فرزند یا کاملا طبیعی است.

آن چیزی که باعث می شود در رابطه زوجین مشکل پیش بیاید این است که اگر ما با چنین تفاوت هایی مواجه شدیم چگونه می خواهیم آن اختلاف را در زندگی خودمان حل کنیم؟ اگر اختلاف نظر ها همراه با تندی و عصبانیت باشد باعث شروع یک چرخه معیوب می شود. 

گوش دادن فعال در ارتباط زناشویی مهم است

با این توضیح در صورت بروز اختلاف با همسرمان چگونه می توانیم با این مسئله مواجه بشویم؟ 

 اختلاف نظر در رابطه همسران طبیعی است. ما می توانیم واکنش خودمان را کنترل و مدیریت کنیم. بهترین کار این است که زمانی که عصبانی و برآشفته نیستیم، یا خیلی دلخور نیستیم را انتخاب کنیم و راجع به این موضوع با همسرمان گفتگو کنیم. دیدگاه های همدیگر را بشنویم. یکی از مهارت هایی که خیلی مهم است در رابطه، مهارت گوش دادن است. شاید خیلی ساده به نظر بیاید، ولی واقعا مهم است.

خیلی اوقات ما این کار را اصلا انجام نمی دهیم. یعنی دو نفر حرف های خودشان را می زنند و در نهایت بر سر نقطه اول باقی می مانند. گوش دادن فعال یکی از مهارت هایی است که خیلی در ارتباط زناشویی موثر و مهم است. این مهارت در هر نوع ارتباط انسانی چه ارتباط همسران، چه ارتباطات کاری و مهم است. این مهارت گوش دادن به ما کمک می کند که بتوانیم به طور کامل توجه بکنیم به چیزی که طرف مقابل به ما می گوید و درک بکنیم و از زوایه دید آن فرد به موضوع نگاه بکنیم. 

قبل از اینکه دلخور شوید، سوال کنید

به صورت عملی چگونه می توانیم فعالانه به سخنان طرف مقابل خود گوش بدهیم؟ 

 قسمت فعال این گوش دادن آن است که بتوانیم از طرف مقابل خودمان بازخورد بگیریم. مثلا به طرف مقابل بگوییم آیا به من این مسائل را گفتی؟ این مدنظرت بود؟ یعنی از طرف مقابل خودمان بتوانیم تایید بگیریم که آیا متوجه سخنانش شدیم یا نه؟ این می شود گوش دادن فعال. 

 تاثیر این رفتار و این گوش دادن فعال در هنگام اختلاف چیست؟ 

 ما با گوش دادن فعال فارغ از پیش داوری های خودمان باید زاویه نگاه طرف مقابل خودمان را درک کنیم. در این صورت کمتر حالمان بد می شود و اصلا شاید احساس کنیم طرف مقابل هم حرف ما را می زند حالا با اندک تفاوتی در زاویه نگاه خاص خودش. 

هنگام عصبانیت حرف زدن را به بعد موکول کنید

 علاوه بر گوش دادن فعال راهکار دیگری هم وجود دارد که هنگام عصبانیت بتوانیم شرایط را بهتر کنترل کنیم و با یک وضعیت بهتری اختلاف مان را حل کنیم؟ 

 یکی دیگر از مواردی که باعث اختلاف و دعوا می شود این است که آن موقعی که اختلافی پیش آمده و به طور خودکار یک ناراحتی و عصبانیتی ایجاد شده، همان لحظه بخواهیم آن مسئله را حل و فصل کنیم. یعنی مثلا یکی از طرفین بر سر اختلاف می ایستد و از طرف مقابل خود می خواهد که الان باید به من توضیح بدهی که دلیل این رفتار تو یا دلیل این اتفاق یا چه بوده و باید همین الان به من پاسخ بدهی  

حالا یکی از همسران معمولا آقایان می خواهند که موضوع را به تعویق بیاندازند، چون می فهمند که الان یک دعوایی در حال شکل گرفتن است برای همین دعوت به سکوت می کنند، مثلا می گویند حالا ولش کن، از فضا دور می شوند برای اینکه اوضاع خراب تر نشود، ولی خانم ها معمولا اصرار دارند که نه همین الان باید توضیح بدهی و باید حرف های من را الان گوش بدهی و همین الان باید جواب من را بدهی تا موضوع حل بشود  

این هم یکی از اشتباهات خیلی بزرگ است، چون در این موقعیتی که ما عصبانی و دلخور هستیم حتی اگر بهترین حرف ها را هم بزنیم، چون با لحن نامناسب و تند بصورت ناخودآگاه صحبت می کنیم اثر خیلی منفی روی طرف مقابل خودمان می گذارد و طرف مقابل ما هم به هم می ریزد و احتمالا او هم یک واکنش بدی به ما نشان بدهد و یک رفت و برگشت منفی اتفاق می افتد که ما به این رفت و برگشت منفی چرخه معیوب می گوییم.

در این چرخه معیوب یک نفر یک رفتار نامناسب از خود نشان می دهد که حال طرف مقابل خود را بد می کند و او هم یک رفتار نامناسب بد در مقابل از خود بروز می دهد و اوضاع رفته رفته بدتر می شود و همینجور وارد یک چرخه معیوب می شوند. پس اینکه ما در مواقعی که به شدت ناراحت و دلخور هستیم نخواهیم که موضوع را حل و فصل کنیم و فقط توقف بدهیم و آگاه بشویم از اینکه من الان حالم بد است و من عصبانی هستم یا آگاه بشویم از اینکه همسرم الان حالش خوب نیست و بهم ریخته و الان موقع مناسبی نیست که ما بخواهیم راجع به این موضوع صحبت کنیم و این را باید به همدیگر اطلاع بدهیم.

هر کدام از همسران که در آن لحظه آگاه بودند می توانند به طرف مقابل خود اطلاع بدهند که الان بحث را متوقف کند. مثلا می تواند بگوید که ببین من الان خیلی از دستت عصبانی و ناراحت هستم بعدا در رابطه با این موضوع حرف می زنیم. یا اینکه بگوید ببین الان تو خیلی عصبانی هستی و اصلا مناسب نیست که ما راجع به این موضوع صحبت کنیم و خوب است که بعدا درباره این مسئله صحبت کنیم. 

بعد از آرام شدن شروع به گفتگو کنید

چطور اجازه ندهیم دلخوری ها روی هم تلنبار شود؟

 چیزی که خیلی مهم هست این است که این «بعدا» حتما باید اتفاق بیفتد. یعنی آن کسی که گفتگو را متوقف کرده و گفته که من بعدا در این رابطه صحبت می کنم حتما در یک موقعیت مناسب حالا چند ساعت بعد یا چند روز بعد که بستگی به شدت آن اتفاق و شرایط خاص آن مسئله دارد، اعلام آمادگی کند تا با طرف مقابل خود صحبت کند و از همسر خود بپرسد که آیا او هم آمادگی این گفتگو را دارد یا نه؟ و در یک فضایی که خالی از خشم و دلخوری های شدید است به حرف های همدیگر گوش بدهند، همدیگر را بفهمند و بعد بتوانند راجع به آن موضوع به یک تصمیمی برسند.

منبع: فارس

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران