راهکار کاهش استرس خودتان را پیدا کنید

...

یافتن روش های کاهش دهنده استرس که روی شما مؤثر باشد می تواند ارزش تلاش کردن را داشته باشد. مقاله ای از الیزابت اسکات به انواع استرس ها و راهکار های روانشناختی آن پرداخته است. در ادامه خلاصه ای از این مقاله را مرور کرده ایم.

چه شما چند تکنیک که روی تان مؤثرند داشته باشید و فقط به دنبال اضافه کردن یک یا دو تکنیک دیگر باشید و چه نیاز داشته باشید که روش مواجهه با استرس تان را از بیخ و ب ن اصلاح و یک سیستم کاملا جدید ایجاد کنید، در هر دو حال، فهرست زیر می تواند به شما کمک کند. این تکنیک های کاهش استرس بر اساس دسته های مختلفی گروه بندی شده اند که می توانید هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین نحوه مدیریت استرس تان به آن ها نگاهی بیندازید.

۱ استرس حاد

استرس حاد نوعی استرس است که به سرعت و اغلب به طور غیرمنتظره ایجاد می شود و چندان هم به درازا نمی انجامد، اما تا حدی شما را متزلزل می کند و مستلزم یک پاسخ است، مانند جر و بحث با یکی از افراد زندگی تان یا گذراندن امتحانی که برای آن چندان احساس آمادگی نمی کنید. تکنیک های زیر می توانند به شما کمک کنند:

تمرینات تنفسی: تنفس عمیق آگاهانه تکنیکی عالی برای استرس حاد است، زیرا به سرعت عمل می کند.

چارچوب بندی مجدد شناختی: چارچوب بندی شناختی به شما کمک می کند نحوه نگرش خود به یک موقعیت را تغییر دهید تا سطح استرس تان را مدیریت کنید.

مدیتیشن فوری: مدیتیشن سریع و پنج دقیقه ای می تواند به شما کمک کند موقتا آرام شوید.

ریلکسیشن پیش رونده عضلانی: مانند تمرینات تنفسی به شما فرصت تجدید قوا و آرام شدن می دهد.

۲ استرس مزمن

استرس مزمن نوعی استرس است که معمولا به طور مداوم و مکرر رخ می دهد. ممکن است از تنهایی، یک شغل دشوار یا یک ترومای قدیمی ناشی شود. این نوع استرس ممکن است موجب شود که احساس کنید عصاره وجودتان و انرژی تان مکیده شده است و اگر به طور مؤثری مدیریت نشود می تواند منجر به فرسودگی و ایجاد مجموعه ای از مشکلات سلامتی شود. مدیریت این نوع استرس اغلب نیازمند یک رویکرد ترکیبی با برخی از تکنیک های کوتاه مدت و برخی عادت های بلندمدت است. عادت های بلندمدت زیر می تواند به شما کمک کند:

ایجاد روابط حمایتگرانه: داشتن یک سیستم حمایتی قوی یک مکانیسم مقابله ای حیاتی است.

ورزش منظم: تحقیقات نشان داده است که ورزش می تواند استرس و احساسات منفی را کاهش دهد.

گوش سپردن به موسیقی [سالم]: موسیقی می تواند به عنوان پشتوانه ای برای کاهش استرس در تکالیف روزمره عمل کند.

داشتن یک رژیم غذایی سالم: سوخت رسانی مناسب به بدن می تواند به کاهش سطوح کلی استرس کمک کند.

مدیتیشن منظم: در حالی که مدیتیشن های فوری برای مقابله با استرس حاد عالی هستند، تمرین منظم مدیتیشن به ایجاد تاب آوری کلی شما در برابر استرس کمک می کند.

۳ استرس عاطفی

درد ناشی از استرس عاطفی می تواند شدیدتر از انواع دیگر استرس باشد، بنابراین مهم است که بتوانیم استرس عاطفی را به روش های مؤثر مدیریت کنیم. استراتژی هایی که به شما کمک می کنند تا در برابر استرس عاطفی مقاومت و تاب آوری ایجاد کنید:

حال آگاهی مایندفولنس را تمرین کنید: حال آگاهی می تواند به شما کمک کند تا در لحظه حال ریشه کنید [و قرار و استقرار یابید.]با یک دوست صحبت کنید: روابط با دوستان می تواند انواع مختلفی از حمایت اجتماعی را ارائه دهد.

با یک روان درمانگر صحبت کنید: یک روان درمانگر می تواند در شناسایی منبع استرس عاطفی تان و تکنیک های لازم به شما کمک کند.

نوشتن یادداشت روزانه: نوشتن در یک دفتر خاطرات می تواند برای کاهش سطح استرس مفید باشد.

۴ فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی نتیجه استرس مزمن طولانی مدت در موقعیت هایی است که باعث می شود افراد احساس عدم کنترل بر زندگی کنند. هنگامی که به حالت فرسودگی شغلی می رسید، حفظ انگیزه برای کار کردن و تکمیل آن چه به انجام آن نیاز دارید دشوار خواهد بود و ممکن است به طور مزمن احساس فشار کنید. استراتژی های زیر به شما کمک می کنند:

از شغل فعلی خود لذت بیشتری ببرید: به یاد داشته باشید اگر شغل تان را دوست ندارید همه چیزتان از دست نرفته است. بیاموزید که چگونه شغل خود را رضایت بخش تر کنید.

وقت خود را صرف سرگرمی هایی کنید که از انجام شان لذت می برید: منتظر نباشید که زندگی تان آرام شود تا به سرگرمی های مورد علاقه بپردازید. فعالیت های اوقات فراغت و سرگرمی های مختلف برای مدیریت استرس ضروری اند.

شوخ طبعی خود را حفظ کنید: از خنده برای ایجاد شادی در اوقات روز و افزایش سلامت کلی خود استفاده کنید.

کمی استراحت کنید: کمی فاصله گرفتن از استرس های زندگی روزمره می تواند احساس شادابی و آمادگی بیشتری برای مدیریت استرس در شما ایجاد کند.

یافتن استراتژی مناسب برای کاهش استرس برای نیاز های خاص شما، ممکن است نیازمند آزمون و خطا باشد. در برخی موارد ممکن است متوجه شوید که برای کنترل سطح استرس خود باید از چندین استراتژی مختلف استفاده کنید. نکته مهم در مورد بسیاری از این استراتژی ها این است که وقتی آن ها را به بخشی منظم از زندگی خود تبدیل کنید، عملکرد مؤثرتری خواهند داشت.

منبع: روزنامه جوان

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران