شکستن غول سرماخوردگی با چند راهکار طلایی

...

این روز ها انگار آب و هوا هم سر جنگ دارد، ول کن ماجرا نیست، از یک طرف آن قدر هوا گرم می شود که ضخامت لباس هایت را کم می کنی و هنوز لحظه ای نگذشته که سوز سرما با وجود پوشیدن لباس گرم همچنان برقرار است، شاید شما هم جز نفراتی هستید که آمار سرماخوردگی تان در این یک ماه اخیر به بیش از سه بار رسیده است، خب در این شرایط چه کار کنیم که دچار سرماخوردگی های مکرر نشویم؟

برای رسیدن به یک راه حل جامع که ضمانت اجرایی بالا هم داشته باشد، به سراغ طب سنتی می رویم تا ببینیم چه نسخه ای را فراروی ما قرار می دهد؟

حواستان به کلاهتان باشد

اولین پیشنهاد جالب طب سنتی این است که برای پیشگیری و کنترل سرماخوردگی سر و پای خود را در زمان خوابیدن با کلاه و جوراب بپوشانید. البته به این موضوع هم توجه داشته باشید در طول روز و بعد از غذا و حمام هم یک وقت به سرتان نزند که بخوابید. همچنین از قرار گرفتن در معرض هوای سرد به خصوص پس از حمام، ورزش، فعالیت بدنی، تعریق و مقاربت جنسی خودداری کنید.

حال اگر سرماخورده هم باشید، در سه روز اول بیماری از مصرف غذا های سنگین و غلیظ مانند مصرف ماست پر چرب، خامه، نان باگت، غذا های خمیری و غلیظ نظیر لازانیا، پاستا، ماکارونی، آش رشته، سرخ کردنی و پنیر پیتزا به شدت خودداری کنید،، زیرا ترشحات ناشی از سینوس ها را غلیظ تر می کند و به تبع آن دوره بیماریتان طولانی تر می شود.

هوس حمام کردن در روز اول سرماخوردگی ممنوع است

این نکته را هم به یاد داشته باشید در ابتدای بیماری هوس حمام رفتن نکنید، بلکه این مورد را به انتهای بیماریتان موکول کنید، چون باعث دفع مواد زائد از بدن می شود. با این وجود در صورت وجود تب حمام رفتن را به تأخیر بیندازید تا کمی بیماری بهبود یابد.

آن کسانی هم که علاقه به روغن مالی کف سر و یا استفاده از ژل موی سر دارند، بدانند در مدت سرماخوردگی این کارشان جز موارد ممنوع است.

یک باور غلط درباره خوردن مرکبات در سرماخوردگی

حال اگر جزو افرادی هستید که نزله یا خلط پشت حلق دارید، سعی کنید حتی الامکان شب ها مرکبات نخورید، چون باعث تشدید خلط پشت حلق صبحگاهی می شود. در این اثنا این باور غلط وجود دارد که در زمان سرماخوردگی باید مرکبات بخورند تا ویتامین C به بدن برسد و بر عفونت غلبه کنند، اما رطوبت و سردی حاصل از خوردن مرکبات در برخی مواردی موجب تشدید و طولانی شدن زمان سرماخوردگی می شود.

حال راهکار های درمانی و پیشگیرانه برای اینکه زود به زود دچار سرماخوردگی و عفونت های تنفسی نشوید را در ادامه می خوانیم:

هر شب هنگام خواب و صبح ها بعد از بیدار شدن آب نمک غرغره کنید. برای این کار یک لیوان کوچک آب جوشیده را کنار بگذارید تا ولرم شود، سپس یک چهارم قاشق چایخوری نمک را در آب ریخته و حل کنید و با سرنگ یا به وسیله دست خودتان آب را از راه بینی به داخل کشیده و سپس مجدد از راه بینی یا حلق این آب را بیرون بریزید.

دمنوش هایی که معجزه می کنند

توصیه بعدی، استفاده از جوشانده بابونه است، یک قاشق غذاخوری بابونه را با ۱/۵ لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان از محلول باقی بماند، سپس آن را استفاده کرده و هفته ای چند شب همانند آب نمک، آن را غرغره کرده و مجرای تنفسی بینی را با آن شستشو دهید. همچنین استفاده از دمنوش بابونه و یا بخور بابونه هم بسیار کمک کننده است، البته به شرطی که زیاده روی نشود.

دود کردن «اسپند» را در دوران سرماخوردگی هم تجربه کنید

اگر از آن دسته ای هستید که در دوران سرماخوردگی علاقه به دود کردن «عنبر نسا»، «خاکشیر» یا «اسپند» هستید، بدانید که کار درستی می کنید، منتها یادتان باشد به مدت یک هفته روزانه ۲ تا سه بار هر بار به مدت پنچ دقیقه این دود را از بینی استنشاق کنید.

«عناب» میوه کوچک با رنگ قرمزش هم در این روز ها حسابی دلبری می کند و دمنوش این میوه در این فصل مناسب است، چون باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. باز هم باید حواستان به این موضوع باشد روزی یک فنجان در ۲ هفته مصرف شود و ۲ هفته بعد هم از دمنوش عناب استفاده نکنید.

امیدواریم با استفاده از این راهکار ها فصل زیبای پاییز را بدون سرماخوردگی به خوبی سپری کنید و آماده روز های سفیدپوش در زمستان شوید.

منبع: فارس

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران