چرا پهلوی چشم به حقایق و واقعیت های غزه بسته است؟

...

جنایاتی که امروز در غزه رخ می دهد، با تمام روی منفی و زشتی که دارد، ولی اینکه مرز های انسانیت را ترسیم می کند، حائز اهمیت است. بی تردید همه با خود می گویند که هیچ انسانی نمی تواند در برابر این جنایات عریان، جانبدار جنایتکار بوده و جای شهید و جلاد را عوض کند؛ اما سرسپردگانی، چون رضا پهلوی از این دایره خارج هستند و چشم بر حقایق آشکار غزه بسته اند.

این عنصر خارج نشین که به واسطه اغتشاشات سال قبل صاحب تریبون برخی رسانه ها شده، درباره عملیات طوفان الاقصی گفته است: «اسرائیل بار دیگر زیر هجوم تروریست هایی با ایدئولوژی آدم کشانه قرار دارد. این نیرو های شر و حامیان شان باید متوقف شوند. ما حمله وحشیانه امروز به مردم عادی، خشونت بی رحمانه علیه زنان و کودکان و گروگان گیری افراد بی گناه را محکوم می کنیم.»

 او مهرماه در گفت وگویی با شبکه خبری فاکس نیوز گفته بود: «به منظور برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه، به جای جنگیدن با شاخک ها باید چشم اختاپوس جمهوری اسلامی را درآورد» و تلویحا گرای حمله به ایران را به بهانه ادعای دخیل بودنش در حمله حماس به رژیم اسرائیل داده بود.

سفر هایی به سرزمین های اشغالی
اما چرا پهلوی چشم به حقایق و واقعیت های غزه بسته و این همه جنایت را نمی بیند؟ پاسخ به این سوال شاید پاسخی به چرایی مواضع اسرائیلی همسویان و هم فکران اندک او نیز باشد.

رضا پهلوی ۲۸ فروردین امسال از سفر خود به سرزمین های اشغالی هم زمان با برگزاری مراسم روز یادبود قربانیان هولوکاست در آنجا خبر داد و بیانیه ای هم در این زمینه منتشر کرد.

در این بیانیه اشاره شده بود که گیلا گاملیل، وزیر اطلاعات و وزیر پیشین حفاظت از محیط زیست اسرائیل میزبان رضا پهلوی خواهد بود. گیلا گاملیل در واکنش به این سفر در توئیتر خود نوشته بود: «مشتاقانه منتظر میزبانی از رضا پهلوی عزیز و شروع ساختن پلی میان ملت هایمان هستم.»
رضا پهلوی در جریان این سفر خود از دیوار ندبه و مرکز جهانی بهائیان و باغ های بهائی حیفا، محل دفن باب و اماکن بهائیان به نشان همبستگی با بهائیان دیدن کرد.

او که به همراه همسرش یاسمین پهلوی به اسرائیل رفته بود، طبق اخبار منتشر شده با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور رژیم اسرائیل هم دیدار و گفتگو داشت.

به وضوح مشخص است که پهلوی همانند پدر خود نه تنها بخشی از پروژه صهیونیست ها شده، بلکه شواهدی از گرایش وی به فرقه صهیونیسم و التزام بیانی و عملی به آن مشهود است.

بیشتربخوانید

واکاوی پیوند صهیونیست ها و پهلوی علیه ایران

مغلوب قدرت لابی یهود
بد نیست که نگاهی به سوابق محمدرضا پهلوی در زمینه ارتباط با رژیم اسرائیل بیندازیم. محمدرضا ۱۴ می ۱۹۴۸ میلادی و به دنبال استقلال رژیم صهیونیستی، ابتدا با دیگر کشور های اسلامی در محکومیت این اقدام همراه شد و حتی بیانیه ای بر ضد این اقدام منتشر کرد، ولی یک سفر، ورق را برگرداند.

پهلوی در اواخر دهه ۲۰ شمسی سفری به آمریکا داشت که در این سفر متوجه یک مسأله شد و آن لابی قدرتمند یهود در آن کشور بود. شاه که با هدف جلب کمک های مالی و اقتصادی عازم آمریکا شده بود، به دلیل کارشکنی لابی صهیونیسم، بدون دریافت هیچ گونه وام و تنها با بستن چند توافق کلی در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند. 

در جریان این سفر بود که شاه و مقامات ایرانی همراه وی، از نفوذ فوق العاده جمعیت پنج میلیونی یهودیان آمریکا و به ویژه سرمایه داران شان بر اقتصاد و سیاست این کشور مطلع شدند.

شاه در طول اقامت ۴۸روزه خود در آمریکا، ملاقات هایی نیز با سرمایه داران بزرگ و محافل یهودی آمریکایی داشت و در این ملاقات ها مسأله شناسایی رژیم اسرائیل نیز مورد بحث و مذاکره قرار گرفت و به رسمیت شناختن رژیم اسرائیل به شاه تحمیل شد؛ لذا بعد از این مسأله و چند اتفاق دیگر همچون به رسمیت شناختن رژیم اسرائیل توسط ترکیه به عنوان اولین کشور اسلامی در ۲۸ مارس ۱۳۴۹، دولت محمد ساعد مراغه ای، نخست وزیر وقت در هنگام فترت مجلس در اسفندماه ۱۳۲۸، رژیم اسرائیل را به صورت «دو فاکتو» به رسمیت شناخت.

رشوه برای به رسمیت شناختن رژیم اسرائیل
 ویلیام شوکراس در کتاب «آخرین سفر شاه» این موضوع را «با پرداخت رشوه قابل توجه» به ساعد مراغه ای می داند و می نویسد: «شخص نخست وزیر۴۰۰ هزار دلار مطالبه کرد تا هیأت وزیران و شاه را متقاعد کند که شناسایی دو فاکتوی اسرائیل خدمت به منافع ایران است.»

این اقدام دولت ایران باعث موضع گیری علما، برخی از نمایندگان مجلس شورای ملی و سنا و کشور های عربی شد تا آنجایی که شرایط به وجود آمده باعث شد تا به روی کار آمدن دولت محمد مصدق، در تیرماه ۱۳۳۰، شناسایی دو فاکتور رژیم اسرائیل پس گرفته و کنسولگری ایران در آنجا منحل شود. اما این وضعیت عدم به رسمیت شناختن رژیم اسرائیل زیاد به درازا نکشید و پس از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ و سقوط دولت ملی مصدق، بار دیگر روابط دو کشور برقرار شد و گسترش یافت؛ به ویژه پیوند های گسترده میان ایران و آمریکا، شاه را به سمت بهبود روابط با رژیم اسرائیل کشاند. پس از سرنگونی دولت ملی دکتر مصدق در دوران محمدرضاشاه مناسبات میان ایران و رژیم اسرائیل از سر گرفته شد و مئیر عزری، به عنوان نخستین سفیر سیاسی رژیم اسرائیل به ایران آمد.

در نخستین روز مرداد ۱۳۳۹، شاه در مصاحبه مطبوعات در پاسخ به پرسش سردبیر روزنامه کیهان درباره شناسای دوباره رژیم اسرائیل گفت: «این شناسایی سابقا صورت گرفته و امر تازه ای نیست. منتها روی جریانات روز و شاید هم از لحاظ صرفه جوی ، چند سال پیش نماینده ما از اسرائیل احضار شده بود و هنوز هم برنگشته است، ول این موضوع شناسای چیز تازه ای نیست.»

انتشار مطبوعات اسرائیلی پس از به رسمیت شناختن
با به رسمیت شناخته شدن رژیم صهیونیستی، زمینه برای تقویت تفکر حامی رابطه با اسرائیل آغاز شد. برای نمونه در مهر ۱۳۳۱ انتشار مطبوعات نوشتاری وابسته به صهیونیست ها از جمله مجله «بنی داوود»، «بنی آدم»، «عالم یهود»، «نیسان» و «قرن آزادی» که به شکل هفتگی و به زبان فارسی در ایران منتشر می شد، آغاز شد. در کنار این، دولت اشغالگر با هدف تحکیم روابط ایران و رژیم اسرائیل، در سال ۱۹۵۸ میلادی، بخش فارسی رادیو اسرائیل را افتتاح کرد.

شاه در محاسبات و ملاحظات خود به این نکته هم آگاه بود که حفظ و گسترش رابطه با اشغالگران صهیونیست، یک از کلید های اصل تقویت رابطه با آمریکا است. او که به نفوذ بسیار مؤثر محافل یهودی در آمریکا، به ویژه سیاست خارج این کشور پ برده بود، احساس می کرد که به واسطه برقراری روابط نزدیک با اسرائیل، حسن نیت جامعه یهودیان آمریکا را جلب و بیش از پیش به کاخ سفید نزدیک خواهد شد. 

رفتارهای دور از واقعیت برای بهره برداری سیاسی

مانند آنچه امروز اسرائیلی ها با رضا پهلوی رفتار می کنند و سعی دارند او را به نفع منافع خود به کار بگیرند، آمریکا و رژیم اسرائیل همواره در طی دوران روابط خود با محمدرضاشاه پهلوی، با القاب دور از واقعیت به سیاست ستایش و تمجید از وی و اقداماتش می پرداختند.

 برای نمونه نطق معروف کارتر در شب کریسمس که در آن شاه را «رهبری بزرگ» نامید، نمونه ای از این سیاست است. وی در این نطق عنوان کرد: «ایران به دلیل رهبری بزرگ شاه، مبدل به جزیره ثبات در یکی از آشوب زده ترین نقاط جهان شده است.» رژیم اسرائیل نیز با القاب خاص به شاه، او را «کوروش دوم» می نامید. شاه در سال ۱۳۳۷ ش ۹۹۵۸ م و به دنبال وقوع انقلاب عراق در پاسخ به نامه بن گورین که وی، در آن سیاست کورش در قبال یهودیان را یادآور شده بود، چنین پاسخ داد: «یادآوری سیاست کورش در قبال مردم شما، برای من بسیار باارزش است و من اکثر سعی خود را برای ادامه راهی که به وسیله این سنت قدیمی به وجود آمده، خواهم کرد.» شاه در یک مورد دیگر در پاسخ به نامه بن گوریون در سال ۱۹۵۸ نوشت: «خاطره سیاست کوروش در خصوص یهودیان برای من ارزشمند است و من کوشش خواهم کرد تا راهی را که به وسیله نیاکان ما بنیاد نهاده شده، ادامه دهم.»

رژیم اسرائیل در دوران حیات رژیم پهلوی نهایت تلاش خود را برای به کارگیری ظرفیت خاندان پهلوی در مسیر پیشبرد اهداف منطقه ای خود به کار بست و اکنون پس از ۴۰ سال این خاندان که روزی با لابی صهیونیست به عنوان محلی برای ارتزاق اقتصادی و سیاسی ارتباطی تنگاتنگ داشتند، بار دیگر این رژیم را امیدی برای بازگشت حیات سیاسی خود تلقی کرده و خود را در خدمت آن می بینند.

منبع: صبح نو

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران