جزئیات نقش آفرینی ایران در آزادی اسرای تایلندی نزد حماس

...

 وزارت امور خارجه تایلند روز گذشته در بیانیه ای رسمی با اعلام آزادی ۲۳ نفر از شهروندان این کشور که در جنگ غزه به اسارت درآمده بودند، از میانجی گری ایران، مصر، مالزی و قطر برای آزادی شهروندان خود قدردانی کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه تایلند آمده است: دولت سلطنتی تایلند از همه کسانی که برای آزادی گروه نخست اسیران از آنان کمک خواسته، یعنی دولت های قطر، مصر، ایران، مالزی و کمیته بین المللی صلیب سرخ تشکر می کند و امید عمیق ما این است که همه افراد باقی مانده تحت مراقبت قرار گیرند و در اولین فرصت به سلامت آزاد شوند.

پیشینه
در روز آغاز عملیات طوفان الاقصی شهروندانی از حدود ۴۰ کشور مختلف از جمله تایلند، فیلیپین، روسیه، آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و ... که برای شرکت در یک فستیوال موسیقی در نزدیکی غزه در سرزمین های اشغالی حضور داشتند به اسارت حماس درآمدند. شهروندان تایلندی بزرگترین گروه از اسرای خارجی را نزد حماس تشکیل می دادند و گفته می شد که حدود ۳۰ نفر هستند.

حماس از همان زمان اعلام کرد که تمامی این شهروندان در صحت و سلامت به سر می برند و به محض برقرار شدن شرایط مساعد، آزاد خواهند شد، ولی حملات بی وقفه اسرائیل به غزه مانع از آزادسازی این شهروندان بود.

حدود ۳۰ هزار تایلندی در سرزمین های اشغالی مشغول به کار هستند که بیشتر آن ها در بخش کشاورزی فعالیت دارند. براساس اعلام وزارت خارجه تایلند، ۳۲ شهروند تایلند در این جنگ کشته و ۱۹ نفر دیگر مجروح شدند.

نهم آبان ماه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در جریان سفر به قطر و در پاسخ به همتای تایلندی خود درباره مساعدت ایران برای آزادی اسرای این کشور در غزه، با اشاره به صحبت های خود با مقامات حماس اطمینان خاطر داد به محض اینکه شرایط میدانی فراهم شود، این درخواست مورد بررسی قرار گرفته و نسبت به آزادسازی شهروندان خارجی اقدام شود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز شب گذشته و در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در این خصوص، گفت: از هفته اول شروع جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه و در پی درخواست مقامات تایلندی از جمله گفت وگوی تلفنی و دیدار وزیر خارجه این کشور با وزیر امور خارجه ایران در دوحه و درخواست مساعدت برای تسهیل آزادسازی اسرای تایلندی، موضوع به طور مشترک مورد پیگیری جمهوری اسلامی ایران و قطر قرار گرفت و فهرست اسامی این اسرا به مقامات حماس داده شد تا موضوع را از جنبه انسان دوستانه مورد بررسی و مساعدت قرار دهند. وی افزود: این درخواست مورد توجه مقامات حماس قرار گرفت و با برقراری آتش بس موقت از روز گذشته، تعدادی از زندانیان تایلندی آزاد شدند.

بیشتربخوانید

اسرای آزاد شده فلسطینی چه گفتند؟

اهمیت موضوع
سرتا تاویسین نخست وزیر تایلند شب گذشته در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: تمامی اسرای تایلندی آزادشده توسط حماس در سلامت کامل به سر می برند و از آزادی آن ها خرسند هستیم.

براساس گزارش رسانه ها، حماس در ابتدا ۱۰ شهروند و سپس چهار شهروند دیگر تایلندی را تحویل نیرو های صلیب سرخ داد. علت تاخیر در آزادسازی این اسرا، بدعهدی و نقض آتش بس موقت از سوی رژیم صهیونیستی اعلام شد.

به گزارش مجله آمریکایی تایم، دولت تایلند برای آزادی اسرای این کشور نزد حماس، هفته ها از دو مجرای مختلف دیپلماتیک تلاش کرد. آریپن اوتاراسین یکی از مقامات سیاسی تایلند و رییس تیم مذاکره کننده این کشور گفته که مقامات تایلندی در روز ۲۶ اکتبر چهارم آبان ماه به تهران سفر کرده و با نمایندگان حماس دیدار کردند.

وی در ماه نوامبر آبان ماه در جمع خبرنگاران در بانکوک اظهار داشت: مقامات حماس به ما تاکید کردند که اسرای تایلندی «در شرایط مناسبی» به سر می برند و «در زمان مناسب» آزاد خواهند شد.

آریپن اعلام کرده است که گفتگو های وی با نمایندگان حماس به تایید وزارت امور خارجه این کشور رسیده و «از طریق روابط ویژه شخصی» بین سیاستمداران مسلمان تایلند و دولت ایران انجام شده است.

نخست وزیر تایلند نیز در ماه گذشته اعلام کرد که از انور ابراهیم نخست وزیر مالزی شنیده که ۲۰ نفر از اسرای تایلندی به یک مکان امن در غزه منتقل شده اند و در انتظار آزادی خود به سر می برند. با این حال اسرای باقی مانده تایلندی مشخص نیست که در چه مکانی نگهداری می شوند.
از زمان آغاز عملیات طوان الاقصی و حملات ۴۸ روزه نظامیان رژیم صهیونیستی به غزه، دولت تایلند هفت هزار نفر از شهروندان خود را از سرزمین های اشغالی خارج کرده است.

با این حال بسیاری دیگر از شهروندان این کشور که به طور مشخص در بخش کشاورزی فعال هستند، با وجود نگرانی های امنیتی به دلیل حقوق بالاتر دریافتی شان حاضر به بازگشت به تایلند نشده اند. دولت تایلند به منظور تشویق شهروندانش برای بازگشت از سرزمین های اشغالی، پیشنهاد پرداخت ۵۰ هزار بات واحد پول تایلند و معادل یک هزار و ۴۰۰ دلار را به این کشاورزان به همراه اعطای وام با نرخ بهره پایین را داده است. با این حال کارفرمایان صهیونیست با پرداخت حقوق بالاتر و تسهیلات بیشتر، شهروندان تایلندی را به ادامه کار نزد رژیم ترغیب کرده اند که این موضوع با اعتراض دولت تایلند به سفارت این رژیم در بانکوک همراه بوده است.

ارزیابی
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس بدون آنکه قصدی برای به اسارت گرفتن شهروندان سایر کشور ها را داشته باشد و به منظور احقاق حقوق حقه فلسطینی ها که ۷۵ سال است سرزمین شان توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده و در این مدت به جلای وطن یا زیستن با محدودیت بسیار ناچار شده اند، در پانزدهم مهرماه عملیات طوان الاقصی را آغاز کرد.

چندین کشور مختلف که شهروندان آن ها در جریان این عملیات به اسارت حماس درآمدند، از جمله تایلند و فیلیپین با توجه به روابط نزدیک تهران با جبهه مقاومت فلسطین از ایران برای میانجی گری در زمینه آزادی این شهروندان درخواست کردند که تهران این درخواست را اجابت کرد.

آزادسازی این شهروندان توسط حماس، یکی از موفقیت های دیپلماتیک برای ایران محسوب می شود که از زمان آغاز عملیات طوفان الاقصی حضور پررنگی در رایزنی های بین المللی از جمله مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نشست سران سازمان همکاری شانگهای، نشست فوق العاده سران کشور های اسلامی و اتحادیه عرب و همچنین نشست مجازی سران بریکس داشت. همچنین حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در طول روز های گذشته بار ها به کشور های مختلف منطقه از جمله قطر سفر کرد و رایزنی های مختلفی با همتایان خود در اقصی نقاط دنیا ترتیب داد.

منبع: ایرنا

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران