دردسر های سیاه بودن در آمریکا

...

صد و سی و یک سال پیش، آبراهام لینکلن به همه سیاهپوستان آمریکایی از حق زندگی در آرامش و دستمزد عادلانه گفت. سال ، سال پیش مارتین لوتر کینگ در تجمعی به همراه صد ها هزار آمریکایی از دولت خواستند به آن وعده ها عمل کند. اما امروز، هنوز هم زنان سیاهپوست به طور نامتناسبی کم ارزش شمرده می شوند و با تداوم نژادپرستی و تبعیض جنسی، همچنان آزار می بینند.

واشینگتن پست در گزارشی می گوید: «در آمریکا، مرگبارترین مکان برای زایمان در میان کشور های پردرآمد، زنان سیاهپوست تا برابر بیشتر از همتایان سفیدپوست خود جان شان را از دست می دهند. زنان سیاهپوست نه تنها در دوران بارداری و پس از زایمان بیشتر در معرض خطر مرگ بر اثر مشکلات قلبی- عروقی هستند، بلکه بیشتر مورد تبعیض و بی توجهی قرار می گیرند که منجر به مرگ مادر می شود.» در ادامه بخش هایی از گزارش این رسانه آمریکایی را درباره معضل دیرپای تبعیض نژادی در این کشور  با نگاهی به مطلبی از مجله تایم در این باره می خوانیم.

 زنان سیاهپوست تا برابر بیشتر از همتایان سفیدپوست می میرند

واشینگتن پست در گزارشی با عنوان ««برای برخی از زنان سیاهپوست، ترس از مرگ، بر شادی تولد کودک سایه انداخته است» می گوید: «در آمریکا، مرگبارترین مکان برای زایمان در میان کشور های پردرآمد، زنان سیاهپوست تا برابر بیشتر از همتایان سفیدپوست، آسیایی و لاتین تبار خود جان شان را از دست می دهند. تحقیقات همچنین نشان می دهد زنان سیاهپوست نه تنها در دوران بارداری و پس از زایمان بیشتر در معرض خطر مرگ بر اثر مشکلات قلبی و عروقی -لخته شدن خون، خونریزی، فشار خون بالا- هستند، بلکه بیشتر مورد تبعیض و بی توجهی قرار می گیرند که منجر به مرگ مادر می شود.

یک گزارش فدرال در سال بر این نکته تأکید کرد: حدود درصد از تمام زنانی که از سال تا در بیمارستان ها زایمان کردند، فشار خون بالا داشتند، اما برای زنان سیاهپوست این آمار بیش از یک نفر از هر پنج نفر بود.

کاترین لیمپروپولوس، عصب شناس رشد، بیش از یک دهه تلاش کرده است تا بفهمد که قرار گرفتن در معرض محیط های نامطلوب چگونه می تواند بر جفت جنین زن باردار و مغز در حال رشد جنین در رحم تأثیر بگذارد: «چاندرا هیگین بوتهام، متخصص زنان و زایمان معتقد است کاری که شما انجام می دهید نه تنها بر نوزادی که باردار هستید، بلکه بر چهار نسل دیگر نیز تاثیر می گذارد. استرس و افسردگی مادر، عارضه شماره یک بارداری است که تا درصد از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد و در میان زنان سیاهپوست کم درآمد تقریبا درصد است. این یک بار اتفاق نمی افتد، بلکه به طرزی باورنکردنی رایج است.»

نابرابری اجتماعی و زندگی کوتاه تر

در ادامه گزارش واشینگتن پست می خوانیم: «گزارشی از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا CDC در سال که داده های یک دهه را از سال تا تجزیه و تحلیل کرد، نشان داد که مادران سیاهپوست با مدرک دانشگاهی پنج برابر بیشتر از همسالان سفیدپوست خود در معرض خطر مرگ ناشی از بارداری قرار دارند. در واقع، این گزارش نشان داد که میزان مرگ و میر مادران برای زنان سیاهپوست با تحصیلات دانشگاهی به طور چشمگیری بیشتر از زنان سفیدپوست بدون مدرک دیپلم دبیرستان است.

همچنین تحقیقات آرلین تی جرونیموس، استاد دانشگاه میشیگان که از دهه درباره سلامت زنان و نوزادان مطالعه کرده، نشان می دهد استرس بی امان ناشی از نابرابری اجتماعی -نژادپرستی، تبعیض طبقاتی، تبعیض جنسی- و تلاش بیش از حد برای غلبه بر آن، بدن را از پا در می آورد، باعث پیری زودرس، بیماری، ناتوانی و در نهایت، زندگی کوتاه تر می شود.»

تنهایی، بی توجهی و قصور

این رسانه آمریکایی به تجربیات زنان سیاهپوست از تبعیض اشاره می کند: «اولین برخورد «میمی بینگهام» با تجربیات ناخوشایندی که زنان سیاهپوست هنگام زایمان با آن روبه رو می شوند، به حاملگی او در سال پیش برمی گردد. سال ها تحقیق و صد ها ملاقات با زنان سیاهپوستی که زایمان کرده بودند، به او آموخت که «تنهایی، بی توجهی و قصوری» که او در بیمارستان ویرجینیای غربی هنگام زایمان تجربه کرد، فقط مخصوص آنجا نبود. مدت ها قبل او به ائتلافی از کارکنان سیاهپوست بخش زایمان در تگزاس پیوست که تصمیم گرفتند با بحران ملی افزایش مرگ مادران و پیامد های جدی آن مقابله کنند، زیرا هزینه انتظار برای سیستم های دولتی و پزشکی بسیار بالاست.

بینگهام گفت که در هفت ماهگی بارداری اش، دچار مشکلاتی شد و به بیمارستان رفت. فشار خون او بالا بود و سونوگرافی نشان داد جفت از رحم او جدا شده است. او به یاد می آورد: «من را به خانه فرستادند و اساسا گفتند فقط منتظر آمدن نوزادم باشم.» او بیمه نبود. دو هفته بعد، بینگهام به آن بیمارستان بازگشت: «در حالی که درد زایمان به سراغم آمده بود، تنها آنجا نشسته بودم. وقتی نوزادم متولد شد، هیچ کس در آن اتاق نبود » بینگهام در حالی که می ترسید دختر کوچکش را که به سختی نفس می کشید لمس کند، دکمه تماس را فشار داد و منتظر کمک ماند. تازه کارکنان بیمارستان از راه رسیدند و نوزادش را بردند.

مرده در پتویی پیچیده

دقایقی بعد دوستش، دتریا والر، وارد آن اتاق شد و بینگهام را گیج و تنها دید. درست قبل از زایمان، بینگهام با والر تماس گرفته و از او خواسته بود به بیمارستان بیاید. والر به خاطر می آورد: «می دانستم که هنوز وقت زایمان او نرسیده است، بنابراین رفتم.»

بلافاصله پس از ورود او، نوزاد در آغوش مادرش قرار گرفت؛ مرده در پتویی پیچیده. والر که اکنون مادر سه فرزند است، گفت: «او فقط گریه می کرد و ساعت ها نوزاد را در آغوش گرفت.» به جز زمزمه های گاه و بیگاه بینگهام درباره زیبایی نوزاد، آن دو تا صبح روز بعد که والر سر کار رفت، در سکوت نشستند.

آمریکا بدترین مکان برای زایمان در میان کشور های پردرآمد

تجربه آن تولد -و از دست دادن فرزند- گامی در مسیر تبدیل شدن بینگهام به یک «دولا» doula بود دستیار زایمان یا دولا که دوره های آمادگی برای زمان زایمان نظیر آشنایی با علائم درد های زایمان و روش های کاهش درد را آموخته است . حالا خسته و بر سر یک دوراهی، به این فکر می کرد که آیا باید از کار در بخش زایمان بیمارستان دوری کند، جایی که اغلب به جای عضویت در تیم مراقبت، احساس می کرد که یک مبارز است. بینگهام مادران باردار را در دفتر کار خود می بیند. تجربیات شخصی و تحقیقات او نشان می دهد که مادران و نوزادان سیاهپوست در کشوری که بدترین مکان برای زایمان در میان کشور های پردرآمد است، بیش از همه رنج می برند.

درصد از مرگ های مرتبط با بارداری قابل اجتناب بود

در ادامه گزارش واشینگتن پست می خوانیم: طبق جدیدترین گزارش کمیته بررسی مرگ ومیر و بیماری مادران، زنان سیاهپوست در تگزاس -ایالتی که درصد از تولد های آمریکا را دارد- بیش از برابر همتایان سفیدپوست خود و بیش از برابر زنان اسپانیایی تبار در ارتباط با زایمان می میرند. گزارش ایالتی منتشرشده در دسامبر نشان می دهد که این ایالت افزایش چشمگیری در عوارض شدید زایمان در بیمارستان داشته و این عوارض بین سال های تا حدود درصد افزایش یافته است. این گزارش می گوید زنان سیاهپوست به طور نامتناسبی بار آن را به دوش می کشند. این گزارش تصویری از وضعیت مادران این ایالت ارائه می دهد. این کمیته که شامل پزشکان، اپیدمیولوژیست ها و پرستاران است، دریافت که درصد از مرگ ومیر های مرتبط با بارداری در سال قابل اجتناب بوده است در این گزارش آمده است: «ناکافی بودن مهارت بالینی و کیفیت مراقبت در سطوح مختلف منجر به مرگ های قابل پیشگیری شده است.» هیچ راهی برای شناسایی متخلفان هم وجود ندارد، زیرا اطلاعات شناسایی -مانند نام بیمارستان ها و پزشکان- قبل از ارائه پرونده های پزشکی به کمیته به دلیل نگرانی های حفظ حریم خصوصی حذف می شود.

برای زنان سیاهپوست، که تحقیقات نشان می دهد بیشتر مورد سرزنش، اخراج یا تحت فشار قرار می گیرند، دسترسی بیشتر به خدمات زایمان نیاز است. طبق نظرسنجی اخیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، حدود درصد از زنان سیاهپوست گزارش کرده اند که هنگام دریافت مراقبت های زایمانی مورد بدرفتاری قرار گرفته اند و درصد نیز گفته اند که تبعیض را تجربه کرده اند.

«تامیکا سی آگوست»، متخصص زنان و زایمان که رئیس بخش خدمات زنان و نوزادان در مرکز بیمارستانی م دا ستار واشنگتن است، گفت: «پزشکان باید بهتر با بیماران ارتباط برقرار کنند، از جمله خطرات احتمالی را توضیح دهند. اکنون چیز دیگری وجود دارد که بالاخره با آن سروکار داریم: «مراقبت توهین آمیز» که می تواند منجر به تجارب آسیب زا شود.»

یک سیاهپوست به طور متوسط سالانه درصد کمتر از یک سفیدپوست دستمزد می گیرد

«نابرابری ها در همه بخش ها میان سیاهان و سفید ها دیده می شود. حتی با مدارک دانشگاهی مشابه یا یکسان، یک سیاهپوست به طور متوسط سالانه درصد کمتر از یک سفیدپوست دستمزد دریافت می کند. برای زنان سیاهپوست، شکاف دستمزد حتی شدیدتر است. زنان سیاهپوست بالاترین تحصیلات را دارند، اما فقط با مدرک کارشناسی ارشد بیشتر از یک مرد سفیدپوست با مدرک کاردانی درآمد کسب می کنند. یعنی یک مدرک تحصیلی یک زن سیاهپوست باید سه برابر یک مرد سفیدپوست باشد تا دستمزد یکسانی دریافت کند.» گزارش مجله تایم درباره تبعیض نژادی در آمریکا اینگونه آغاز می شود.

گزارش تایم می گوید: «یک زن سیاهپوست وقتی مدرک تحصیلی خود را دریافت می کند، اغلب بدهی بیشتری نیز متحمل می شود. نژادپرستی سیستماتیک توانایی خانواده های سیاهپوست را برای رشد دارایی ها و انتقال ثروت نسلی محدود کرده است و یک دانشجوی سیاهپوست متوسط هنگام فارغ التحصیلی ۲۵هزار دلار بیشتر از یک دانشجوی سفیدپوست معمولی بدهی وام دانشجویی خواهد داشت. نابرابری در پرداخت هنگام ورود به بازار کار این اختلاف را تشدید می کند. داده های اخیر سازمان غیرانتفاعی FPWA در نیویورک که در زمینه موانع امنیت اقتصادی فعالیت می کند در سال نشان می دهد که چهار سال پس از فارغ التحصیلی، درصد از دانشجویان سیاهپوست به طور متوسط ، درصد بیشتر از چیزی که وام گرفته اند، بدهکارند. از سوی دیگر، درصد از دانشجویان سفیدپوست درصد کمتر از آنچه وام گرفته اند، بدهکارند.»

درصد کودکان سیاهپوست با سرپرستی زنان نان آور

تایم در ادامه اشاره می کند که تفکیک شغلی، محرومیت از دستمزد کافی و انباشت بدهی به شدت به جامعه سیاهپوست ضربه می زند. همراه با قوانین، سیاست ها و شیوه های تبعیض آمیز پایداری که تقریبا شدت برخورد پلیس و زندانی شدن جمعی مردان سیاهپوست را تضمین می کنند، غیبت این مردان و درآمد های بالقوه آنها، خانواده ها و جوامع شان را به شکل چشمگیری تحت تاثیر قرار می دهد.

امروزه بیش از نیمی از کودکان سیاهپوست در خانواده هایی زندگی می کنند که زنان سیاهپوست تنها نان آور خانه هستند، در مقایسه با کمتر از درصد از کودکان سفیدپوست. این کودکان سیاهپوست اغلب فقط به یک درآمد وابسته هستند که معمولا برای پوشش تمام هزینه ها کافی نیست.

گویی به شکل خودکار چرخه فقر تکرار می شود: دستمزد های پایین تر و بدهی های وام دانشجویی به علاوه احتمال بالاتر زندگی با یک درآمد واحد منجر به تداوم نابرابری درآمد و ثروت می شود و فقر را از کودکی تا پایان عمر تقویت می کند. امروز از هر سه کودک سیاهپوست یک نفر در فقر زندگی می کند، در مقابل کمتر از یک کودک از هر کودک سفیدپوست.

نژادپرستی، تبعیض و جنایات نفرت محور در اتحادیه اروپا

اما تبعیض نژادی فقط مخصوص آمریکا نیست. تقریبا نیمی از مردم آفریقایی تبار اتحادیه اروپا در زندگی روزمره خود با نژادپرستی و تبعیض مواجه اند که از سال افزایش یافته است. نظرسنجی سال جاری «آژانس حقوق اساسی اتحادیه اروپا» FRA نشان داد که آزار و اذیت نژادپرستانه و توهین های قومیتی، ملی و مذهبی به ویژه برای جوانان رایج است.

گزارش FRA با عنوان «سیاه بودن در اتحادیه اروپا» تجربیات افراد آفریقایی تبار در اتحادیه اروپا را برجسته کرد و نشان داد که با وجود قانون الزام آور ضد تبعیض در اتحادیه اروپا از سال ، آفریقایی تبار ها همچنان با نژادپرستی، تبعیض و جنایات نفرت محور مواجه اند.

تبعیض نژادی: درصد از پاسخ دهندگان گفتند که در سال قبل از این نظرسنجی، تبعیض نژادی را تجربه کرده اند، در مقایسه با درصد در آخرین نظرسنجی FRA. این آمار در آلمان و اتریش بیش از درصد است. آن ها اغلب، هنگام جست وجوی کار یا مسکن مورد تبعیض قرار می گیرند. جوانان و افراد دارای تحصیلات عالی بیشترین تاثیر را می بینند. با این حال، تبعیض نامرئی باقی می ماند، زیرا فقط درصد آن را گزارش می کنند.

آزار و اذیت: درصد از پرسش شوندگان گفتند که آزار نژادپرستانه را تجربه کرده اند، اما تقریبا هیچ کس آن را گزارش نمی کند. زنان جوان، افراد دارای تحصیلات عالی و کسانی که لباس مذهبی می پوشند بیشتر در معرض آزار و اذیت نژادی قرار دارند.

کار: درصد هنگام جست وجوی شغل و درصد در محل کار در سال قبل از این نظرسنجی احساس تبعیض نژادی کردند.

مسکن و فقر: افزایش تورم و هزینه های زندگی، افراد آفریقایی تبار بیشتری را در مقایسه با جمعیت عمومی در معرض خطر فقر قرار داده است. حدود درصد برای تأمین مخارج ضروری زندگی خود با مشکل روبه رو هستند و درصد توان گرم نگه داشتن خانه خود را ندارند، در مقایسه با درصد و درصد مردم به طور کلی. یافتن مکانی برای زندگی برای بسیاری مشکل است، به طوری که درصد گفتند هنگام تلاش برای یافتن مسکن با تبعیض نژادی رو به رو شده اند.

تحصیلات: جوانان آفریقایی تبار برابر بیشتر از جوانان دیگر مدرسه را ترک می کنند. در سال تعداد بیشتری از والدین گفتند که فرزندان شان در مدرسه نژادپرستی را نسبت به سال تجربه کرده اند.

این نظرسنجی در کشور اتحادیه اروپا شامل اتریش، بلژیک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، لهستان، پرتغال، اسپانیا و سوئد انجام شد.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران