از کلسترول تخم مرغ تا کالری سوزی عرق

...

همانند افسانه های شهری، افسانه های مربوط به سلامتی نیز استعداد خاصی برای سر برآوردن و دیرپا شدن دارند. این افسانه ها، چه داستان های قدیمی مادربزرگ ها باشد و چه توصیه های بد تفسیر شده، اغلب با وجود شواهدی دال بر نادرستی شان، برای قرن ها باقی می مانند و مردم به آن ها باور دارند. در این مقاله، سفری برای از بین بردن افسانه ها را آغاز خواهیم کرد و ده مورد از ماندگارترین افسانه های سلامتی را مرور خواهیم کرد. بنابراین، با ما همراه باشید تا به برخی از قدیمی ترین و نادرست ترین تصورات غلط در دنیای سلامتی بپردازیم.

افسانه: «می توانید مواد سمی را حین ورزش به شکل عرق دفع کنید»

باور قدیمی این است که یک ورزش خوب می تواند به شکلی جادویی سموم را مانند اسفنجی عرق کرده آزاد کند. از این که حباب سم زدایی تان را پاره می کنیم خوشحال نیستیم، اما شما نمی توانید تمام آن خوشگذرانی های آخر هفته را با عرق پاک و جبران کنید. در حالی که عرق کردن به خنک شدن بدن شما کمک می کند و چند گرمی از وزن آب بدنتان را کم می کند، اما یک ابر قهرمان سم زدایی نیست.

علم در این باره چنین می گوید: عرق عمدتا از آب، نمک و دیگر ترکیبات معدنی تشکیل شده است. مواد سمی؟ نه خیلی زیاد. در واقع، کبد و کلیه های شما قهرمانان واقعی برای سم زدایی، تجزیه و از بین بردن مواد زائد از بدنتان هستند.

بنابراین اگر چه جلسه های یوگا حس بسیار خوب و سرحالی به شما می دهد اما مواد سمی را از بدن شما بیرون نمی ریزد. کاش زندگی این قدر ساده بود آبرسانی، خوب غذا خوردن و کمک کردن به فرایندهای سم زدایی طبیعی بدن با سبک زندگی متعادل، کلیدهای واقعی بدن بدون سم هستند.

دفعه بعد که کسی اصرار می کند که یک کلاس هوازی شدید برای اعضای درونی بدنتان مثل یک جلسه آب درمانی است، فقط لبخند بزنید و به یاد داشته باشید: کبد شما ستاره واقعی برنامه سم زدایی است. به واقعیت گرا بودن راضی بوده و اجازه دهید عرق کاری را بکند که به بهترین شکل انجام می دهد: شما را خنک می کند و باعث می شود احساس یک قهرمان تناسب اندام را داشته باشید

افسانه: «خوردن کربو هیدرات ها در طول شب باعث اضافه وزن شما می شود»

پشیمانی و احساس گناه اسنک خوردن نیمه شب را فراموش کنید این تصور که خوردن کربوهیدرات در شب یک بلیط یک طرفه برای افزایش وزن است، چیزی بیشتر از افسانه ای نیست که باید کنار بگذارید. بنابراین نورها را کم کنید، غذای ساده مورد علاقه خود را بردارید، و اجازه دهید این معمای زمان خواب را حل کنیم. برخلاف باور عمومی، بدن شما پس از غروب آفتاب به یک غول انبار کننده کربوهیدرات تبدیل نمی شود.

کلید مدیریت وزن، ساعت نیست بلکه میزان کالری دریافتی در تمام طول روز است. بدن شما پس از ساعت ۶ بعد از ظهر، یک ساعت آفتابی داخلی هشدار دهنده برای ذخیره چربی ندارد. در واقع مصرف کربوهیدرات در شب ممکن است یک حرکت هوشمندانه نیز باشد. کربوهیدرات ها باعث آزاد شدن سروتونین می شوند، انتقال دهنده عصبی ایجاد کننده احساس خوب ی که می تواند در هنگام خواب مقدار آزاد شدن این هورمون را دو برابر کند. به همین خاطر شکم خوشحال به معنای خواب خوش است. خوب بخوابید، دوستداران کربوهیدرات

افسانه: «شکستن قولنج انگشتان باعث آرتروز می شود»

اوه، سمفونی شیرین شکستن انگشتان دست افسانه شهری که ادعا می کند چنین کاری یک بلیط یک طرفه برای آرتروز است. خب، نترسید، دوست داران قولنج شکاندن، چون این افسانه به اندازه خود مفاصل قلنج شکسته لرزان است برخلاف باور عمومی، هیچ مدرک علمی ارتباطی بین شکستن همراه با خوشحالی قولنج انگشتان و آرتروز وجود ندارد. در واقع، مطالعات نشان داده اند که این عادت بیشتر شبیه به یک ترکیب بی ضرر از ضربات پرکاشن است تا یک پیشرانه شوم برای آرتروز مفاصل. هنگامی که قولنج انگشتان خود را می شکنید، حباب های گازی را آزاد می کنید که در مایع سینوویال ایجاد شده اند که خود یک روان کننده است که به مفاصل شما کمک می کند بی نقص حرکت کنند. به همین خاطر قولنج شکستن انگشتان مثل این است که به خاطر کاری که به خوبی انجام داده اند، برای انگشتانتان یک کف کوچک بزنید، نه یک خوش و بش مخفیانه با آرتروز.

افسانه: «هشت لیوان آب در روز برای همه»

همه ما توصیه خوردن هشت لیوان آب در روز را شنیده ایم. برخی از ما حتی ممکن است یک ظرف آب به اندازه یک استخر شنای کوچک را برای رسیدن به این سهمیه حمل کنیم. اما بیایید کمی حقیقت را در مورد این افسانه آبرسانی آشکار کنیم. اول از همه اینکه نیاز ما به آبرسانی به اندازه ذائقه مان در سریال ها خاص و منحصربفرد است. قانون همه شمول هشت لیوان آب در روز به اندازه پیش بینی آب و هوا با یک توپ کریستالی دقیق است. بدن ما باهوش است. وقتی تشنه می شود به ما می گوید، و این همیشه یک دستور هشت لیوانی قاطع نیست. علاوه بر این، آیا نیاکان ما در حالی که در بیابان های آفریقا به دنبال غذا بودند بطری های آب با خود حمل می کردند؟ به احتمال زیاد نه. این ایده که بدن ما روزانه به هشت لیوان آب نیاز دارد، به اندازه یک تئوری توطئه مطرح شده از سوی یک فامیل دور پشتیبانی علمی دارد. آبرسانی ضروری است، اما نیازی نیست که خودتان را در آب غرق کنید انگار که برای نقش پری دریایی تمرین می کنید. به سیگنال های بدن خود توجه کنید و به یاد داشته باشید که لذت بردن از یک فنجان قهوه یا چای اشکالی ندارد، این مایعات هم جزو مقدار آب وارد شده به بدن شما در روز به حساب می آیند.

 افسانه: «احساس سرما باعث می شود که سرما بخورید»

این باور که سرد بودن باعث سرماخوردگی تان می شود مانند سرزنش باران به خاطر فر کردن موهایتان است. اما نگران نباشید رفقا چون این افسانه به اندازه یک بستنی یخی در قطب جنوب منجمد است. برخلاف باور عمومی، سرما خوردن ارتباطی با سوز زمستانی ندارد. سرما خوردگی توسط ویروس ها ایجاد می شود، نه با لرزیدن در سرما مانند پنگوئنی که در بوران گرفتار شده است. بنابراین، دفعه بعد که کسی اصرار می کند که آبریزش بینی نتیجه مستقیم آن باد سرد است، مودبانه به او بگویید که ویروس ها، نه دما، عامل اصلی خراب شدن وضعتان هستند. بله درست است، احساس سرما کردن ممکن است حالتان را بد کند، اما مانند یک جادوگر منجمد که خرگوشی را از کلاه بیرون می کشد، ویروس سرماخوردگی را احضار نمی کند. بنابراین، در آن پلیور راحت خودتان را جا دهید، سرزمین عجایب زمستانی را در آغوش بگیرید و به ویروس ها اطلاع دهید که به شب یلدای سرد شما دعوت نمی شوند.

 افسانه: «نابرده رنج گنج میسر نمی شود»

این یکی یک شعار کلاسیک ورزشی است که کمی بیش از حد تکرار شده است: نابرده رنج گنج میسر نمی شود به این معنی که تا درد نکشید به نتیجه دلخواه و موفقیت نمی رسید. این شعار مانند فریاد مبارزه خدایان تناسب اندام به نظر می رسد که از شما می خواهد که به خاطر این موفقیت ها از رنج عبور کنید و درد را در آغوش بگیرید. اما بیایید این افسانه را با کمی خرد و کمی شوخ طبعی رد کنیم. اول از همه اینکه درد در بدن این را می گوید: «هی رفیق مثل اینکه اینجا یه چیزی خوب پیش نمیره ». درد داشتن به معنای یک مجوز وی آی پی برای رسیدن به موفقیت نیست بلکه بیشتر شبیه یک پرچم قرمز است که در نسیم تکان می خورد. در حالی که در هر تمرینی کمی احساس ناراحتی قابل انتظار است، اما درد را به عنوان یک نشان افتخار پذیرفتن مانند این است که بگوییم شما از کوبیدن انگشت پای خود به یک سطح سخت فقط برای هیجانش لذت می برید. برخلاف باور عمومی، تقویت عضلات صرفا از طریق تنبیه کردن بدنتان و وادار کردن آن به گردن نهادن به خواسته هایتان بدست نمی آید. نکته کلیدی، پیدا کردن نقطه مطلوب بین چالش و خود مراقبتی است. به عنوان یک روز استراحت در آب گرم برای ماهیچه های خود به آن فکر کنید، غیر از موسیقی آرامش بخش و ربدوشامبرهای باد کرده.

افسانه: «خوردن تخم مرغ باعث افزایش کلسترول شده و برای قلبتان بد است»

این افسانه که تخم مرغ ها نارنجک های کوچک کلسترولی هستند که برای انفجار سلامت قلب شما آماده می شوند، به تفصیل بحث شده است برخلاف باور عمومی، تخم مرغ در داستان حماسی سلامت قلب نقش منفی ندارد. بیایید واقعیت را باز کنیم: تخم مرغ حاوی کلسترول است اما دارای پروتئین باکیفیت و مواد مغذی حیاتی نیز هست که آن را برای سلامتی تان بسیار مفید و ضروری می سازد. در واقع، آن ها قهرمانان صبحانه هستند. مطالعات نشان داده اند که کلسترول موجود در تخم مرغ برای بسیاری از افراد لزوما به معنای افزایش سطح کلسترول خون نیست. تخم مرغ یک ماده غذایی فوق العاده و منبعی غنی از مواد مغذی است، از کولین تقویت کننده مغز گرفته تا لوتئین حیاتی برای سلامت چشم. در بوفه بزرگ صبحانه زندگی، تخم مرغ به درستی جایگاه خود را به دست آورده است. پس آن پوسته ها را باز کنید، زرده ها را در آغوش بگیرید، و بگذارید افسانه کلسترول یک داستان نادرست از گذشته باشد.

 افسانه: «رژیم های سم زدایی بدن شما را پاک می کنند»

رژیم های غذایی سم زدایی که مانند یک قهرمان مبارزه با سموم، وعده پاکسازی بدن شما را می دهند، ممکن است وسوسه انگیز به نظر برسند، اما بیایید حقیقت پشت این افسانه سلامتی را باز کنیم. بر خلاف باور عمومی، کبد و کلیه های شما در این کار سستی نمی کنند- آن ها قهرمان واقعی برای سم زدایی سیستم شما هستند. رژیم های غذایی سم زدایی اغلب در مورد اکسیر جادویی و ترکیبات منحصر به فردی که ادعا می کنند بدن شما را از ناخالصی ها پاک می کنند، فخر فروشی می کنند. با این حال، علم چیز دیگری می گوید. بدن انسان یک دستگاه سم زدایی به خوبی سازماندهی شده است که محصولات زائد را تجزیه و از بین می برد بدون اینکه نیاز به آب میوه های آماده برای پاکسازی داشته باشد. به جای اینکه آن نوشیدنی های گرانقیمتی را بنوشید که وعده بطری هایی جادویی را می دهند، روی فراهم کردن آنچه بدنتان به آن نیاز دارد تمرکز کنید: یک رژیم متوازن غنی از میوه، سبزیجات و آب. اعضای بدن تان از شما تشکر خواهند کرد که آن ها را با چیزهای خوب تغذیه می کنید.

 افسانه: «مقدار بیشتر عرق به معنای سوزاندن کالری بیشتر است»

آیا تا به حال به کسی که در باشگاه غرق در عرق است نگاه کرده اید و با خود گفته اید که احتمالا اکنون مثل کوره کالری می سوزاند؟ خب، متاسفیم که حباب عرق شما را می ترکانیم، اما این تصور به همان اندازه غلط است که ادعا کنیم شکلات یک صبحانه مغذی است. بله حقیقت دارد که عرق کردن شبیه یک پیروزی در ورزش کردن است اما نمی توان آن را معیاری معتبر برای کیفیت بالای کالری سوزی دانست. عرق کردن رویکرد بدن شما برای خنک کردن بدن است، نه نشانه ای از اینکه شما به یک کوره سوزاندن کالری تبدیل شده اید. به عرق کردن اینطور نگاه کنید: یک قدم زدن تابستانی در گرمای سوزان ممکن است شما را خیس عرق کند، اما به طور جادویی پیاده روی شما را به یک فعالیت سوزاننده کالری در سطح المپیک تبدیل نخواهد کرد. این خود تحرک بدنی است نه عرق که تفاوت واقعی را ایجاد می کند. دفعه بعد که دیدید کسی روی تردمیل عرق می ریزد، به خاطر تعهد و مصمم بودنشان به آن ها ادای احترام کنید. به یاد داشته باشید، تلاشی که آن ها به کار می گیرند، نه مقدار عرق، این کالری ها را به آتش می کشد. آرامش خود را حفظ کنید، یک بطری آب همراه داشته باشید و اجازه دهید عرق به طور طبیعی جریان پیدا کند بدون اینکه انتظار داشته باشید یک معجون جادویی کالری سوز باشد.

 افسانه: «بدن بدون چربی به معنای سلامتی است»

افسانه معروف بدون چربی یعنی سالم مثل تک شاخ بودن در دنیای رژیم گرفتن است، و به همین خاطر بیش از حد آرمانی است. در واقع نبود چربی به طور خودکار یک میان وعده را به یک ابر قهرمان غذایی تبدیل نمی کند. درست است که چربی ها کمی بد هستند اما این باعث نمی شود که همه چربی ها مثل هم باشند. برخی از چربی ها، مانند چربی های موجود در آووکادو و آجیل، بخشی از یک رژیم غذایی متعادل هستند. مشکل جنون بدون چربی این است که اغلب منجر به حمله پنهانی قندهای افزودنی و مواد شیمیایی مرموزی می شود که به نظر می رسد متعلق به یک آزمایشگاه علمی هستند، نه کشوی اسنک تان. واقعیت این است: وقتی چربی را به طور کلی نادیده می گیرید باید ماده ای دیگر جای آن را بگیرد و آن چیز معمولا قند یا طعم دهنده های مصنوعی است، که اهداف سلامتی شما را به سخره می گیرند. از چربی های خوب استفاده کنید، از قندهای مرموز دوری کنید و به یاد داشته باشید که تعادل بهترین گزینه است. چون بیایید با حقیقت رو به رو شویم: زندگی کوتاه تر از آن است که خودتان را از شگفتی های خامه ای لذت بخشی که چربی های سالم به سفره می آورند، محروم کنید.

منبع: روزیاتو

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران