تا معرفی ۱۰ بوستان برتر پایتخت

...

روز ۱۳ فروردین ماه هر سال به معنای پایان جشن های نوروزی است؛ روزی که مردم بنا بر سنتی فرهنگی، از خانه ها بیرون می آیند و به دشت و صحرا و باغ می روند تا آخرین روز عید را در دل طبیعت و در کنار سبزه و گیاه و آب روان چشمه ها و جویبار ها بگذرانند و بر همین اساس به نام روز طبیعت نامگذاری شده است. شناخت بوستان های تهران و شرایط آن ها امکانی را فراهم می کنند تا خانواده ها در روز طبیعت برای استفاده از این ظرفیت، بهتر برنامه ریزی کنند.

روز طبیعت فرصتی برای گرد هم جمع شدن خانواده ها و آشتی و دوستی با طبیعت است تا از فضای سبز و کنار هم بودن لذت ببریم. فرصتی که ظرف دو سال گذشته به دلیل شیوع کرونا ویروس از خانواده ها گرفته شد، به شکلی که در سیزده بدر سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران، ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا طی اطلاعیه ای هر گونه حضور شهروندان در اماکن عمومی و تفرجگاه ها را ممنوع کرد. اتفاقی که در ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ نیز تکرار شد؛ اما به حمدالله در ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ با کنترل شیوع کرونا ویروس تاحد زیادی این امکان فراهم شده تا با رعایت پروتکل های بهداشتی خانواده ها بار دیگر در کنار هم جمع شوند و از بودن در دل طبیعت و فضای سبز استفاده کنند.

اما انتخاب مکان مناسب در این روز برای بهره از طبیعت به ویژه در شهر ها با توجه به وجود بوستان های مختلف و همچنین جنگل کاری ها و فضای سبز اطراف شهر ها شاید کمی سخت به نظر برسد؛ اما در این گزارش کمک خواهیم کرد برخی از بوستان ها و فضای سبز اطراف شهر تهران بهتر شناسایی و با سهولت بهتری از طبیعت در کنار خانواده در این روز بهره مند شویم.

تهران در مجموع دو هزار و ۲۷۷ باب بوستان دارد که مساحت آن ها در حالت کلی به پنج هزار و ۹۴۹ هکتار می رسد. همچنین مساحت فضای سبز معابر شهری در تهران هشت هزار و ۲۵۳ هکتار بوده و کمربند سبز پیرامون شهر هم ۴۲ هزار و ۸۵۲ هکتار مساحت دارد. مجموع مساحت فضای سبز درون شهری و برون شهری تهران ۵۶ هزار و ۷۸۴ هکتار است که از این رقم سرانه فضای سبز درون شهری تهران ۱۶.۳۳ مترمربع و سرانه فضای سبز برون شهری تهران ۵۰.۲۴ مترمربع است.

سبزترین مناطق تهران /پیشینه تاریخی باغداری در تهران

تهران پرجمعیت ترین شهر و پایتخت ایران، مرکز استان تهران و شهرستان تهران است. از دید ناهمواری های طبیعی، تهران به دو ناحیه دشتی و کوهپایه ای البرز تقسیم می شود و دارای اقلیم نیمه خشک است. تهران به دلیل داشتن آب وهوای مناسب و فراوانی آب، معمولا منطقه سرسبزی بوده و در منابع جغرافیایی قدیم از درختان انبوه و باغ های تهران یاد شده است. با وجود پیشینه طولانی و تاریخی باغداری در تهران، نخستین باغ های معروف تهران، در دوران صفوی و پس از آن در دوران قاجار، در دوره فتحعلی شاه پدید آمدند. در دوران ناصرالدین شاه قاجار نیز دگرگونی های مهمی در شیوه باغداری پایتخت ایجاد شد و باغداری نوین، پس از روبرو شدن با سبک اروپایی آن و استخدام باغبان های خارجی، وارد تهران شد. ضمن اینکه تهران برای چنارهایش هم مشهور بوده است.

ارزیابی سرانه فضای سبز یکی از مهمترین معیار ها برای سنجش میزان فضای سبز استاندارد در هر شهر و برای هر فردی است؛ بنابراین تلاش ها برای رسیدن تهران به استاندارد های جهانی ادامه دارد و در برنامه های شهرداری به آن اشاره شده است. ایجاد بوستان های جدید، ایجاد فضای سبز در حاشیه بزرگراه ها، ایجاد و گسترش فضای سبز عمودی و گسترش کمربند سبز تهران از برنامه هایی هستند که توسط سازمان های مسئول دنبال می شوند.

سبزترین مناطق پایتخت

براساس آخرین آمار های منتشر شده درباره فضای سبز مناطق مختلف شهر تهران می توان گفت که مناطق ۲۱ و ۲۲ سبزترین مناطق پایتخت هستند و مناطق ۱۰ و ۱۷ نیز دارای کمترین سرانه فضای سبز در تهران هستند. منطقه ۲۲ با سرانه ای حدود ۶۰ متر مربع سبز ترین منطقه تهران و پس از آن منطقه ۲۱ و ۱ در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

آیا تهران شهر سبزی است؟

با مقایسه میزان سرانه فضای سبز شهر تهران با سایر شهر ها و کلانشهر های دنیا نشان می دهد تهران را نمی توان جزو کلانشهر های سبز دنیا دسته بندی کرد. بی تردید بالا بودن سرانه فضای سبز در شهر فواید زیادی دارد مخصوصا در مناطقی از شهر که ساختمان های بزرگ و برج های چندین طبقه شبیه به جنگل بتونی ساخته شده اند. فضای سبز نه تنها برای حفظ اکوسیستم طبیعت نیاز است؛ بلکه نیاز های روانی ساکنین شهر ها را نیز برطرف خواهد کرد.

شهرداری شهر های بزرگ تلاش دارد از خراب شدن فضای سبز اطراف شهر ها ممانعت کرده و پارک ها و فضای سبز داخل شهر را با مبلمان شهری مناسب تجهیز نماید. مبلمان شهری همچون گلدان شهری، نیمکت شهری، زمین بازی برای کودکان و لوازم ورزشی و پارکی برای بزرگتر ها به تجهیز شدن پارک ها و فضای سیز در شهر کمک کرده و آسایش شهروندان را فراهم می آورد.

سرانه فضای سبز شهر های بزرگ از استاندارد های سازمان ملل متحد پیروی می کند. این سازمان سرانه فضای سبز برای هر نفر را بین ۲۰ تا ۲۵ متر مربع در نظر گرفته است. این سرانه در ایران برای هر فرد ۷ تا ۱۲ متر مربع است که این میزان، از استاندارد های جهانی بسیار کمتر است و شهرداری ها برای احیای فضای سبز و تجهیز آن تلاش بیشتری باید انجام دهند.

سرانه فضای سبز شهر تهران ۱۶.۳۰ متر مربع است و همین باعث شده که تهران در میان کلانشهر های سبز دسته بندی نشود.

بزرگترین بوستان تهران

«پارک جنگلی لویزان» بزرگترین پارک تهران که مساحتی معادل ۱۱ میلیون متر مربع دارد. این پارک در قسمت شمال شرقی و در منطقه۴ تهران واقع شده و در سال ۱۳۴۶ احداث شده است. این بوستان از شمال به بزرگراه شهید بابایی، از غرب به شهرک امید و از شرق به ده لویزان منتهی می شود. پوشش گیاهی عمده این بوستان جنگلی درختان کاج، سرو خمره ای، چنار، اقاقیا، توت، عرعر و گز است. از ویژگی های این بوستان می توان به دید وسیع آن اشاره کرد که وقتی به بالای این بوستان برسید شهر بزرگ تهران زیر پایتان خواهد بود؛ مکانی مناسب برای فرار از همه دغدغه ها و زندگی ماشینی.

قدیمی ترین بوستان تهران

بوستانی در منطقه ۱۲ در مرکز تهران و در محدوده خیابان های خیام و شهید فیاض بخش در ۲۵ اسفند ۱۳۲۹ در زمینی که پیش از این با تخریب بخشی از محله سنگلج چندین سال خالی مانده بود، احداث شد.

مساحت این بوستان تقریبا ۲۵ هکتار با ۸ در ورودی است و درون آن موزه صلح تهران، آکواریم، استخر، ورزشگاه، کتابخانه و سایت پرنده نگری وجود دارد. این بوستان از جنوب به خیابان بهشت، از شمال به خیابان فیاض بخش، از خاور به خیابان خیام تهران و از باختر به وحدت اسلامی شاپور محدود می شود. این بوستان قدیمی ترین بوستان پایتخت همان «پارک شهر» است؛ یکی از مکان های دیدنی که فضای بسیار مناسبی برای گذراندن یک روز مفرح و شاد به همراه خانواده است.

بوستان های جنگلی پایتخت

بوستان های جنگلی استان تهران به دو دسته طبیعی و دست کاشت تقسیم می شوند.

جنگل های طبیعی در سطح استان تهران پراکنده اند و در آن ها گونه های گیاهی مانند زالزالک، گوجه وحشی، زرشک، انجیر، شیر خشت، پسته، بادام کوهی، داغداغان، سنجد، تنگرس، گز، ارزن، سماق، سیاه دلیک و ... به چشم می خورد. در حوزه بوستان های جنگلی دست کاشت استان تهران می توان به بوستان هایی همچون لویزان، وردآورد، چیتگر، غزال، سرخه حصار، پردیسان، توسکا، سوهانک، خجیر، کوهسار و طالقانی اشاره کرد که در مجموع مساحتی بیش از ۵۹ میلیون متر مربع را به خود اختصاص داده اند.

معرفی ۱۰ بوستان برتر تهران که حتما باید از آن ها بازدید کرد

۱- پارک آب و آتش

بوستان آب و آتش یکی از بهترین پارک های تهران است که در خیابان آفریقا، نرسیده به چهارراه جهان کودک، انتهای کوچه ژوبین واقع شده است. از ویژگی های منحصر به فردی که این پارک دارد چهار برج آتشی است که در میان فواره های رقصان آب قد علم کرده و جلوه ای تماشایی را به وجود آورده اند. این پارک با مساحتی در حدود ۲۴ هزار مترمربع در منطقه ۴ تهران از طریق یک پل بسیار قابل توجه برای شهروندان به نام پل طبیعت تهران به پارک طالقانی که در آن سوی اتوبان مدرس واقع شده، متصل گشته است. در واقع شهروندان با رفتن به پارک آب و آتش می توانند از دو پارک دیگر تهران نیز دیدن کنند.

۲-بوستان پردیسان

بوستان پردیسان تهران با وسعت حدودی ۲۷۵ هکتار در بزرگراه حکیم غرب، بعد از بزرگراه شیخ فضل الله نوری واقع شده است. این پارک شامل دو بخش حیات وحش طبیعی و حیات وحش در حال اسارت است که علاقه مندان می توانند از آن ها بازدید به عمل آورند. نزدیکی این پارک به برج میلاد تهران چشم اندازی خیره کننده از آن را به نمایش گذاشته است.

۳-بوستان جمشیدیه

یکی از زیباترین پارک های تهران که در خیابان شهید باهنر، خیابان شهید امیدوار واقع شده است. این بوستان مرتفع ترین پارک تهران است که می توانید در آن چشم اندازی تماشایی از شهر تهران را مشاهده کنید. وجود تندیس هایی با مفاهیم گوناگون، مسیر های سنگ فرش شده، آبنما های متعدد و فضا های کوهستانی از جذابیت های این پارک به شمار می رود.

۴-بوستان پرواز

یکی از تفریحگاه های پرطرفدار تهران پارک پرواز می باشد که در سعادت آباد، بلوار پیام، میدان بهرود واقع شده است. این بوستان به دلیل قرارگیری در ارتفاعات، در زمینی به مساحت ۱۳ هکتار چشم اندازی ۳۶۰ درجه از پایتخت را به نمایش گذاشته است.

۵-بوستان نهج البلاغه

پارک نهج البلاغه را می توان یک دهکده توریستی دانست که در بزرگراه همت، اشرفی اصفهانی، خیابان گلستان، خیابان پارک، خیابان استاد نظری واقع شده است. وسعت این پارک بیش از ۳۵ هکتار است که از این میان ۹ هزار مترمربع به مسیر دوچرخه سواری و ۱۸۰۰ مترمربع به فضای ورزش های همگانی اختصاص پیدا کرده است. وجود یک رودخانه در میانه پارک، آن را به دو قسمت مجزا تقسیم نموده که این قسمت از طریق پل های متعدد به یکدیگر متصل می شوند.

۶- بوستان المهدی

این بوستان در ضلع جنوب شرقی میدان آزادی واقع شده است.

۷- بوستان جنگلی لویزان

بزرگترین فضای سبز پایتخت با ۱۴۰۰ هکتار مساحت در شمیرانات، خیابان هنگام، بالاتر از چهارراه استقلال به نام بوستان جنگلی لویزان واقع شده است.

۸-بوستان دانشجو

یکی از پارک های معروف شهر تهران است که در خیابان انقلاب اسلامی، حوالی چهارراه ولیعصر واقع شده است.

۹-بوستان جوانمردان

منطقه ۲۲ تهران، قطب گردشگری پایتخت محسوب می شود که پارک های فراوانی را در خود جای داده است. یکی از پارک های تازه تاسیس این منطقه پارک جوانمردان می باشد که در اتوبان همت غرب، جنوب دهکده المپیک واقع شده است.

۱۰-بوستان جنگلی چیتگر

یکی از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های جنگلی تهران، پارک جنگلی چیتگر نام دارد که در اتوبان تهران کرج، خروجی پیکانشهر و آزادشهر واقع شده است.

منبع: ایسنا

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران