همه چیز را درباره سنگ های فضایی بدانید

...

دایناسور ها موجوداتی خون سرد و تنبل در تاریخ بشریت شناخته شده است. این موجودات از بزرگ ترین موجودات زمین به شمار می آیند و به دو گروه اصلی خون گرم و خون سرد تقسیم بندی می شوند. همچنین این موجودات عجیب وغریب در تمامی قاره های زمین وجود داشتند و این گونه نبود که تنها در زمین حضور داشته باشند. اگر نسل دایناسور ها در زمین منقرض نمی شد، اکنون زمین شکل دیگری داشت.

مطالعات جدید نشان می دهد اقیانوس ها پس از برخورد عظیم سیارکی قاتل جان دایناسور ها شدند و اقیانوس ها تبدیل به یک سیل اسیدسولفوریک کشنده شدند. دانشمندان بر اساس تخمین های خود دریافتند قدرت تخریب این سیارک چندین میلیارد بار بیش تر از بمب اتمی هیروشیما بود. اگر این موجودات قدرتمند منقرض نمی شدند، امروزه دایناسور ها با بال های عظیم در آسمان پرواز و حکومت می کردند و زمین تحت سلطه آن ها در می آمد. گزارشی در خصوص علل نابودی این موجودات عظیم الجثه تهیه کردیم.

غرق جو زمین با «تری اکسیدگوگرد» پس از برخورد سیارک عظیم

۸۰ درصد از گونه های سیاره زمین در پایان دوره کرتاسه حدود ۶۵.۵ میلیون سال پیش از بین رفتند. همچنین بیش تر موجودات دریایی در اقیانوس، دریاچه ها و رودخانه ها از بین رفتند. دانشمندان عامل اصلی انقراض دایناسور ها را برخورد سیارک دنباله دار می دانند که این سیارک دهانه «چیکشلوب» Chicxulub را در خلیج مکزیک ایجاد کرد. دانشمندان اروپایی و آمریکایی با استفاده از تجهیزات جدید قادر به تخمین زمان برخورد سیارک به دهانه چیکشلوب بودند و این برخورد همزمان با انقراض عظیم دایناسور ها تخمین زده شده است. ابعاد دهانه چیکشلوب تقریبا ۲۰ کیلومتر عمق داشته است.

مدل جدید از این فاجعه نشان می دهد که برخورد سیارک جو زمین را با تری اکسیدگوگرد و «آنیدریت» غرق می کند. آنیدریت به سنگ های دریایی غنی از سولفات که در اثر انفجار تبخیر شده اند، گفته می شود. بر اساس مطالعات جدید که در مجله علمی نیچر ژئوساینس منتشر شده است، گوگرد در هوا به سرعت به اسیدسولفوریک تبدیل می شود و پس از چند روز برخورد، مقادیر زیادی باران اسیدی از این فرآیند ایجاد می شود. سنگ تبخیرشده از برخورد این سیارک حاوی مقدار زیادی گوگرد بود که اسیدسولفوریک توسط آن تولید می شود و بارش آن به زمین منجر به اسیدی شدن اقیانوس می شود.

مدل جدید به دانشمندان کمک می کند تا دریابند چرا بیش تر جانداران دریایی در اعماق دریا از انقراض دسته جمعی نجات پیدا کردند در حالی که ساکنان سطح اقیانوس از جمله دایناسور ها ناپدید شدند. بارش شدید باران اسیدی تنها سطح اقیانوس ها را از اسیدسولفوریک پر کرده است و آب های عمیق تر به عنوان پناهگاه باقی مانده است. دانشمندان با استفاده از این مدل دریافتند گیاه سنبله سرخس با افزایش عظیم گرده های فسیلی سرخس به محض برخورد سیارک آشکار شد. بر اساس گفته محققان، سرخس یکی از معدود گیاهانی است که خاک اشباع شده در آب اسیدی را نیز تحمل می کند.

سیارکی که دایناسور ها را کشت

دانشمندان در تحقیقات خود همچنان به کشف قاتل دسته جمعی دایناسور ها ادامه می دهند تا به طور کامل علت آن را دریابند. تقریبا ۶۶ میلیون سال پیش، یک سیارک به اندازه کوه در نزدیکی سواحل مکزیک به زمین اصابت کرد و دایناسور ها در این رویداد محکوم به انقراض شدند. این برخورد بسیار فاجعه آمیز بود و در پی این رویداد سونامی نیز رخ داد. بخش های وسیعی از خط ساحلی تبدیل به باتلاق شد و همچنین طوفان های آتش سوزی در سراسر کره زمین موج می زد. این برخورد مقادیر زیادی گردوغبار و سنگ تبخیرشده در هوا منفجر کرد که دود حاصل از آن جلوی تابش نور خورشید را برای مدت طولانی به زمین گرفت و تقریبا می توان گفت نور خورشید مسدود شد.

این رویداد سه چهارم از تمام گونه های روی زمین را از جمله دایناسور ها از بین برد. دانشمندان می گویند؛ همچنین آتش فشان گسترده در منطقه دککن از هندوستان غربی و تغییرات اقلیمی در درازمدت به قتل عام دایناسور ها کمک زیادی کرد، اما تأثیرات کیهانی و برخورد سیارک آخرین ضربه برای کشتن آن ها محسوب می شود.

پایان دوره کرتاسه با سیارک دنباله دار

دانشمندان در چند دهه گذشته دریافتند که تقریبا این سیارک چه اندازه ای بود و قادر به اندازه گیری تقریبی آن شدند. محققان از موسسه فناوری چیبا در ژاپن و همکارانش شرایط برخورد دهانه چیبشلوک را در آزمایشگاه شبیه سازی کردند. آن ها دریافتند بخار حاصل تری اکسیدگوگرد در جو زمین به سرعت با آب ترکیب شده است و ذرات معلق در هوا اسید سولفوریک را نیز تشکیل می دهد. این ذرات معلق در هوا نقش کلیدی در خروج سریع گوگرد از آسمان و به اقیانوس داشتند. این قطرات ریز به بقایای سنگ سیلیکات پودر شده ای که روی سیاره می بارد، چسبیده اند؛ بنابراین اسید سولفوریک تنها در عرض چند روز از جو زمین خارج می شود. در واقعیت انتظار می رود تری اکسید گوگرد جزء سولفید اصلی در گاز اکسیدگوگرد آزاد شده در هنگام برخورد سیارک باشد.

تقریبا ۶۶ میلیون سال پیش اگر افراد جایی در آمریکای شمالی به آسمان نگاه می کردند ستاره ای در آسمان می دیدند و با دقت بیش تر متوجه می شدند که آن یک ستاره نبوده، بلکه یک سیارک بوده است. این سیارک بسیار زیبا و درخشان یکی از عوامل اصلی انقراض دایناسور ها بوده است. در زمان برخورد سیارک به زمین دوره کرتاسه به پایان رسید و دوره پالئوژن آغاز شد. پالئوژن دوره ای زمین شناسانه است که از ۶۶ میلیون سال پیش آغاز شد و به علت انقراض پستانداران از جمله دایناسور ها دوره ای مهم و شناخته شده محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری آنا

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران