افطار و سحر چه بخوریم؟

...

بنابر اعلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، اگر از هر نوع بیماری گوارشی رنج می برید حتما قبل از شروع روزه داری با یک پزشک در مورد امکان روزه گرفتن مشورت کنید. در برخی بیماری ها از جمله زخم اثنی عشر گرفتن روزه صحیح نیست و منجر به تشدید بیماری می شود.

مواد غذایی مختلف از نظر کیفیت و ویژگی ها با هم متفاوت هستند و در نتیجه هضم آن ها یکسان نخواهد بود. وقتی دو یا چند غذای مختلف با هم خورده شود، معده و دستگاه گوارش نمی تواند همه آن ها را به حد نهایی هضم کند و در نتیجه فساد هضم رخ می دهد.

از مصرف غذا های مختلف و سفره های رنگین افطار و سحر خودداری کنید.

از خوردن سالاد و مخلفات در افطاری پرهیز کنید.

این مواد مخصوصا اگر با حجم زیاد در کنار افطار یا با وعده اصلی مصرف شود باعث عدم هضم، نفخ، ترش کردن یا درد شکم می شوند.

اصولا حلیم و آش رشته و امثال آن غذا های سنگینی محسوب می شوند و غذای تابستان نیستند. پس آن ها را از سفره افطار تابستانی خط بزنید و در صورت تمایل زیاد، به مقدار کم قانع شوید.

وعده افطار و شام را جدا کنید.

از آنجایی که معده مدت طولانی خالی بوده است، توان هضم حجم بالای مواد را ندارد، لذا توصیه می شود در زمان افطار یک ماده غذایی میل شود و در صورت تمایل و نیاز حدود یک ساعت بعد شام میل شود.

از مصرف آب و نوشیدنی با غذا خودداری کنید؛ این اصل همیشه صادق است، اما در ماه رمضان که معده در طول روز کمی ضعیف می شود نمود بیشتری دارد و به شدت باعث اختلال هضم، رفلاکس، نفخ و ، می شود.

برخی غذا ها را فراموش کنید؛ مصرف برخی غذا ها مانند ماکارانی، آش رشته، ماهی، سالاد الویه، به ویژه در وعده سحر در این ماه علاوه بر احساس سنگینی، امکان افزایش تشنگی در طول روز را به دنبال دارد. همچنین مواد غذایی پر ادویه و نمک حرارت بدن را بالا برده و موجب تشدید تشنگی می شود.

برای جلوگیری از یبوست به جای مصرف میوه های بسیار آبدار و خام که باعث درد شکم می شوند می توان خیسانده برگه هلو، زردآلو، انجیر و آلوی بخارا استفاده کرد. این خشکبار باید در آب جوش یا گلاب داغ یک ساعت خیسانده و سپس میل شود. بهتر است مصرف این ترکیب یک تا دو ساعت بعد از شام باشد.

منبع: مهر

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران