چرا خلیفه جدید داعش ممکن است خطرناک تر از سلف خود باشد؟

...

ابراهیم المرعشی؛ دانشیار گروه تاریخ دانشگاه ایالتی کالیفرنیا. او دارای دکترای فلسفه در رشته تاریخ از دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۰۴ میلادی بوده است جایی که از پایان نامه اش در مورد حمله عراق به کویت دفاع کرده بود. او مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی خود را از دانشگاه جورج تاون در سال ۱۹۹۷ میلادی و مدرک لیسانس تاریخ و مطالعات خاور نزدیک را از دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس اخذ کرده است. مرعشی بیش تر به عنوان نویسنده مقاله ای شناخته می شود که توسط دولت بریتانیا مورد سرقت ادبی قرار گرفت. دولت بریتانیا از بخش هایی از مقاله او به عنوان یک سند توجیهی در سال ۲۰۰۳ میلادی با عنوان عراق: زیرساخت پنهان کاری، فریب و ارعاب استفاده کرده بود تا از طریق آن نشان دهد که دولت عراق در حال ساخت تسلیحات کشتار جمعی بوده و در نتیجه مداخله نظامی خارجی علیه عراق را موجه نشان دهد.

بخش بزرگی از مقاله مرعشی توسط کالین پاول وزیر خارجه وقت امریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرائت شد. دفتر تونی بلر نخست وزیر وقت بریتانیا در نهایت از مرعشی به دلیل این کپی برداری و سرقت ادبی برای توجیه جنگ علیه عراق عذرخواهی کرد. مرعشی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ میلادی به عنوان عضو هیئت علمی مدعو در دانشگاه سابانچی در استانبول ترکیه کار کرد. علاوه بر این، او پیش تر در مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه هاروارد بر روی پروژه طبقه بندی اسناد دولتی عراق کار کرده بود.

داعش سومین خلیفه خود را در اوایل ماه جاری معرفی کرد: ابوحسن الهاشمی القریشی. ابوحسن جانشین ابوابراهیم الهاشمی القریشی شد که به مدت دو سال رهبری این گروه مسلح را بر عهده داشت تا این که در ماه فوریه در جریان حمله ایالات متحده در استان ادلب در شمال سوریه کشته شد.

داعش دیگر یک تهدید تروریستی جهانی نیست که به پایتخت های اروپایی حمله کند یا گروهی که قلمرویی را در اختیار داشته باشد. با این وجود، آن گروه هنوز به نیرو های امنیتی و غیر نظامیان در عراق و سوریه خسارت وارد می کند. هم چنین، داعش از طریق وابستگان منطقه ای خود در آفریقا و افغانستان کماکان فعال است و حملاتی را به سبک چریکی علیه نیرو های امنیتی انجام داده و هم چنین باعث کشتار غیر نظامیان شده است.

از آنجایی که بیش تر هسته های داعش در سراسر این مناطق مستقل و از نظر مالی خودکفا هستند توان فعالیت شبکه ای آن گروه حفظ شده است. ابو ابراهیم خلیفه دوم کشته شده داعش از شهرت یا بدنامی خلیفه قبلی خود ابوبکر البغدادی اولین خلیفه خودخوانده داعش که در سال ۲۰۱۹ کشته شد برخوردار نبود. طبق گزارش ها خلیفه تازه داعش برادر بزرگتر ابوبکر است. بنابراین، ترور فوریه ممکن است پیامد های غیرقابل پیش بینی ای داشته باشد مانند این که رهبر تازه داعش به عنوان شخصیتی کاریزماتیک تر ظاهر شود و میراث برادر کوچکترش را به ارث ببرد و در نتیجه آن گروه را تقویت کند.

این موارد نشان می دهند که حذف یک رهبر برجسته لزوما همواره به پایان کار یا تضعیف یک گروه مسلح منجر نمی شود و ممکن است آسیب قابل توجهی را بر آن گروه وارد نسازد. علاوه بر این، این موضوع نشان می دهد که دست کم در درازمدت، حملات تاکتیکی توسط یک کشور به تنهایی نمی تواند به اندازه راهبرد های صلح و توسعه چندجانبه در مهار خشونت سیاسی موثر باشد.

پس از کشته شدن بغدادی در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۹ میلادی و تنها چند روز پس از معرفی ابو ابراهیم به عنوان رهبر داعش از بسیاری جهات به نظر می رسید که آن گروه از تغییر رهبر خود تاثیرپذیری چندانی نداشته است و به حملات خود علیه نیرو های آمریکایی و عراقی در عراق ادامه داده است.

حتی شیوع کووید - ۱۹ که در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی جهان را تحت تاثیر قرار داد نیز آسیب چندانی بر داعش وارد نساخت، زیرا جنگجویان آن گروه از مدت ها پیش از آن فاصله گذاری اجتماعی و پناه گرفتن در سلول های خوابیده را برای مدتی تمرین کرده بودند. در واقع، شیوع کرونا فرصتی برای آن گروه فراهم کرد، زیرا جهان انرژی خود را بر روی شکست دادن ویروس کرونا متمرکز کرد و به فعالیت های عوامل مخفی داعش توجه چندانی نداشت.

همزمان با شیوع کرونا، داعش در ناحیه حمرین، منطقه ناهموار و غیرقابل نفوذ بین استان های صلاح الدین، کرکوک و دیاله عراق حضور پیدا کرد. تنها در استان دیاله، داعش ۱۱ غیرنظامی را در یک روستای شیعه نشین در اکتبر ۲۰۲۱ میلادی به قتل رساند. در نوامبر ۲۰۲۱ میلادی داعش با کمین ۵ پیشمرگه کرد را به قتل رساند و ۱۱ سرباز عراقی را در حالی که در پادگان خود خوابیده بودند در ژانویه ۲۰۲۲ تیرباران کرد. داعش یک یورش جسورانه و پیچیده را برای آزادسازی جنگجویان خود که در زندانی تحت کنترل کرد ها در حسکه سوریه نگهداری می شدند آغاز کرد. تنها در شرق سوریه از سال ۲۰۲۱ میلادی تاکنون ۳۴۲ درگیری مسلحانه بین داعش و نیرو های کرد سوریه رخ داده است.

در این دوره، داعش حملات مخرب بسیاری را در افغانستان و آفریقا نیز انجام داده است. برای مثال، در آگوست ۲۰۲۱ میلادی، گروه وابسته به داعش در افغانستان تحت عنوان دولت اسلامی ولایت خراسان یک حمله انتحاری را در فرودگاه کابل انجام داد که بر اثر آن دست کم ۷۲ نفر از جمله ۱۳ نظامی آمریکایی کشته شدند. در آفریقا، داعش هفت گروه وابسته دارد که ۱۱ کشور را تهدید می کنند. داعش علاوه بر شاخه هایش در تونس، مصر و لیبی، چهار شاخه وابسته را در جنوب صحرای آفریقا و ساحل در اختیار دارد: در مالی، نیجر و بورکینافاسو دولت اسلامی در صحرای بزرگ، در نیجریه دولت اسلامی آفریقای غربی، در سومالی دولت اسلامی در سومالی و در جمهوری دموکراتیک کنگو و موزامبیک دولت اسلامی آفریقای مرکزی.

ظهور مجدد یا به عبارت دقیق تر استقامت داعش در تمامی مکان های ذکر شده پس از کشته شدن اولین خلیفه آن گروه نشان می دهد که داعش احتمالا پس از کشته شدن دومین رهبر خود هم چنان به تهدیدات اش ادامه خواهد داد.

داعش هنوز از بوروکراسی سازمانی کارآمد، ایدئولوژی پایدار و حمایت جمعی سود می برد. سازمان های مسلحی که از هر سه مورد سود می برند از مرگ رهبر خود جان سالم به در می برند.

داعش زمانی که بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی خلافت سرزمینی را در عراق و سوریه اداره می کرد و بوروکراسی نظامی از بالا به پایین با عملکرد بالا داشت. برای مثال، مطابق این سلسله مراتب اعتقاد بر آن است که فرار از زندان در حسکه مستقیما توسط شخص ابوابراهیم الهاشمی القریشی و حلقه نزدیک به او مورد تایید قرار گرفته بود.

این سیستم بوروکراتیک با فرامین روشنی که صادر می کند به داعش اجازه داد تا پیامد ترور ابوبکر البغدادی را تحمل کرده و به احتمال زیاد تضمین می کند که پس از قتل ابوابراهیم نیز جان سالم به در ببرد. در واقع، تنها چند هفته پس از کشته شدن رهبر داعش در سوریه، آن گروه خلیفه تازه ای را معرفی کرد و به نظر می رسد که طبق معمول به کار خود ادامه می دهد.

در طول سال های متمادی، جانشینی رهبری درون داعش به امری عادی تبدیل شده جایی که رهبر توسط شورا و با تایید سایر شاخه ها تعیین می شود به طوری که مشروعیت خلیفه ناشی از مقام اوست و نه فرد خاصی.

داعش هم چنین به ایدئولوژی سلفی خشونت آمیز پایبند است که برای بیان یا تبلیغ خود به رهبر وابسته نیست. به عنوان مجموعه ای از ایده ها، این ایدئولوژی پیش از داعش نیز وجود داشت و هیچ نشانه ای وجود ندارد که با حذف رهبر یا شخصیت سیاسی خاصی در آینده شاهد از بین رفتن آن باشیم.

در مورد حمایت مردمی، در حالی که داعش دیگر گروهی نیست که الهام بخش حملات از سن برنادینو تا نیس باشد به نظر می رسد که آن گروه هم چنان در مناطق وسیعی از پشتیبانی برخوردار است که به آن اجازه می دهد به عملیات خود ادامه دهد. برای مثال، حضور داعش در ناحیه حمرین توسط روستائیانی که با تامین سرپناه، غذا و اطلاعات با این گروه همکاری می کنند امکان پذیر شده است. فرار از زندان در حسکه نیز به احتمال زیاد با کمک شبکه هایی از روستاییان عرب دلسوز مخالف کنترل کرد ها بر مناطق شان امکان پذیر شد.

در جنوب صحرای آفریقا، گروه های وابسته به داعش با وابستگان القاعده می جنگند که به آنان اجازه می دهد ائتلاف های سیاسی محلی تشکیل دهند. آنان هم چنین حمایت رهبران قبیله، عشایر و کشاورزان را در مورد مسائلی مانند حقوق به دست آورده اند.

ادامه حضور داعش در سوریه، عراق، افغانستان و آفریقا نشان می دهد که ترور رهبران نمی تواند به عنوان یک استراتژی بلند مدت موثر در مبارزه با گروه های مسلح قلمداد شود. در واقع، حملات ایالات متحده در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ میلادی با موفقیت رهبران داعش را از بین برد، اما هیچ کاری برای از بین بردن شرایط اساسی که به آن گروه اجازه نفوذ و حمایت را می داد انجام نداد و در نتیجه، داعش هنوز اینجاست و هم چنان در حال ایجاد ویرانی در سطح وسیعی است.

با وجود تمام علائمی که حاکی از ادامه تهدید واقعی داعش پس از ترور خلیفه دوم خود است زمان آن فرا رسیده است که رهبران سیاسی و نظامی ما بپذیرند که راه برای از بین بردن کامل این گروه از طریق عملیات نظامی تاکتیکی نیست بلکه استراتژی های توسعه و صلح چندجانبه و بلندمدت راه حل اصلی خواهد بود.

منبع: فرارو

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران