تفاوت رمزریال با رمزارز چیست؟

...

«رضا قربانی» عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران نصر درباره رمزریال و تفاوتی که با دنیای رمزارز ها دارد به نکات مهمی اشاره کرد.

به اعتقاد وی، اگر پشتوانه رمزریال طلا یا فلزات ارزشمند دیگر باشد، شاید با اقبال عمومی بیشتری مواجه شود.

رئیس کمیسیون فین تک سازمان نصر تهران درباره تفاوت رمزارز و رمز ریال و این که مردم برداشتی مشابه از این ۲ دارند، گفت: رمز ریال و رمز ارز هر ۲ در قالب دارایی های دیجیتال قرار می گیرند و رمزریال تنها از این جهت که جزو دارایی های دیجیتال به حساب می آید با رمزارز مشابهت دارد.

قربانی درباره تفاوت های این دو دارایی دیجیتال، بیان کرد: رمز ارز که ترجمه ای از کلمه «کریپتوکارنسی» Cryptocurrency و به معنای توکن های بدون پشتوانه است که بر مبنای اجماع و شبکه ای که حول آن حرکت می کند شکل گرفته اند و به نوعی پول هایی هستند که صدور آن ها توسط بانک مرکزی انجام نشده است.

رمزریال نوعی پول با پشتوانه و حمایت حاکمیت است

رئیس کمیسیون فین تک سازمان نصر تهران ادامه داد: در مقابل، اما «رمزریال» نوعی رمزپول یا ارز دیجیتال بانک مرکزی است که در دسته استیبل کوین ها ارزش ثابت/ stablecoin قرار می گیرند. این توکن پشتوانه دارد، قیمت آن ثابت است، نوسان های معمول رمزارز ها را ندارد و برخلاف رمزارزها، بانک های مرکزی و حاکمیت ها آن را تایید می کند و پشتوانه آن ارز رایج کشور است.

وی درباره معایب و مزایایی که رمزریال دارد، گفت: «رمزریال» معادل پول و همان ریالی است که ما می شناسیم و روزانه از آن استفاده می کنیم. آن ریال در رمزریال به شکل دیجیتالی درآمده و مبادلات آن به واسطه گری بین بانک ها انجام نمی شود و افراد از طریق بانک مرکزی و کیف پول هایی که دارند، ریال خود را نفر به نفر منتقل کرده و می توانند در پرداخت، خرید و فروش خرد و کلان از آن استفاده کنند.

قربانی اضافه کرد: «رمزریال» بر خلاف سکه و اسکناسی که در بانک ها داریم و به پول الکترونیکی تبدیل شده، واسطه بین بانک ها را حذف می کند و بسیاری از مسائلی که در بحث پرداخت و انتقال بین بانکی وجود دارد حل می شود.

تهدیدات دنیای رمزارزها، مسئله ارز دیجیتال بومی را مطرح کرد

وی در مورد این سوال به اینکه چرا به پول الکترونیکی بومی، نیاز است، پاسخ داد: علت اینکه از چند سال قبل «ارز دیجیتال» بانک های مرکزی در تمام دنیا مطرح شده این است که بانک های مرکزی احساس کردند در مقابل رمزارز ها عقب مانده اند. خصوصا زمانی که استیبل کوین هایی مانند «تتر» وارد بازار معاملات شدند و مشکلاتی که در شبکه رمزارز هایی مانند «ترا» و استیبل کوین هایی مانند «لونا» به وجود آن، خیلی از نهاد های پولی و بانکی دنیا به این فکر ساخت ابزار هایی افتادند که از فن اوری های مبتنی بر فضای دارایی های دیجیتال DLT دفاتر کل توزیع شده یا بلاک چین استفاده کنند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران تاکید کرد: به همین علت بسیاری از نهاد های پولی و بانکی به دنبال راه اندازی ارز دیجیتال بومی خود هستند.

قربانی درباره موانعی که ممکن است بر سر راه رمز ریال قرار بگیرد، بیان کرد: اجرایی شدن استفاده از رمزریال به استقبال مردم بستگی دارد، آن ها باید بتوانند با این مفهوم ارتباط بگیرند. در مسئله رمزارز ها و ارز های دیجیتال مسئله پذیرش عمومی بسیار اهمیت دارد و نمی توان ساده از آن گذشت.

وی گفت: یکی از موارد دیگر این است که رمزریال همان طور که از نامش پیداست، معادل ریال است و تمام مسائل مربوط به تورم در رمزریال نیز وجود دارد و این یکی از نقد های جدی است که به این پول دیجیتال وارد است. شاید اگر طلا، الماس و فلزات گران بهای دیگر را به جای ریال قرار می دادند رمزریال ارزشمندتر می شد.

منبع: ایرنا

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران