لاکچری شدن مجالس ترحیم در تهران؛ کنسرت در قبرستان

...

صدای ناله و ضجه که بلند می شود گوشی موبایل را دوباره به دست می گیرد و دکمه آهنگ را می زند. «چه کردی با قلب فرزندت/ گذشتی از خودت تا جان بگیرم/ من برای خستگی هایت بمیرم»

بازهم موسیقی و صدای خواننده قطع می شود و این بار مداح صفحه گوشی موبایلش را برای پیدا کردن آهنگ بالا و پایین می کند. سه پسر متوفی گوشه ای دست به سینه ایستاده اند و دو دختر متوفی هم کنار مزار پدر ضجه می زنند. مداح اکوی سیستم صوتی را کمی بالا می برد و رو به جمعیتی که برای مراسم شب هفت آمده اند، می گوید: «حاج رمضان چه کردی با قلب فرزندانت؟ همه می دانند که چقدر از خودگذشتگی کردی. نمی خواهم جگر بازمانده ها را آتش بزنم، اما فرزندان حاج رمضان بعد از پدر به کی تکیه می کنید؟»

بیشتربخوانید

ماجرای جنجالی مراسم خاکسپاری یک سگ در مسجد عکس

رهگذران و کسانی که برای فاتحه خوانی یا برگزاری مراسم دفن و ختم به بهشت سکینه س آمده اند با شنیدن صدای مداح و آهنگ یکی از خوانندگان پاپ برای چند لحظه توقف می کنند. برای خیلی از آن ها اجرای مداحی سر مزار با این شیوه عجیب است. مهدی سینی خرما را به طرفم می گیرد و می گوید: «به حق چیز های ندیده. تا امروز دیده بودیم سر مزار با نی یا دف نوحه سرایی کنند، ولی ندیده بودیم با آهنگ ترانه پاپ در رثای پدر بخوانند. فلسفه حضور در مراسم خاکسپاری یا ختم بر اساس احادیث ائمه اطهار ع یادآوری و عبرت است. یعنی اینکه به یاد بیاوریم که مرگ فقط برای دیگران نیست و ممکن است دیر یا زود سراغ ما هم بیاید. به همین دلیل وقتی برای فاتحه خوانی سر مزار می آییم باید عبرت بگیریم و همیشه خود را آماده سفر آخرت کنیم. اما با این برنامه هایی که سر مزار انجام می دهند به تنها چیزی که فکر نمی کنیم عبرت گرفتن و طلب بخشش برای متوفی است. انگار کنسرت برگزار می شود و بجز خانواده نزدیک متوفی که داغدار هستند بقیه به موسیقی توجه می کنند. باور کنید روح آن مرحوم هم راضی نیست. سر مزار باید قرآن بخوانند و برای آمرزش گناهان دعا کنند.»

مراسم به پایان می رسد و مداح از روی کاغذی که به دست گرفته از مؤسسات، شرکت ها و افرادی که از راه های دور و نزدیک در مراسم شرکت کرده اند تشکر و قدردانی می کند. بعد از پایان مراسم مداح خودش را به قطعه دیگری می رساند. مراسم چهلم یک مادر در حال برگزاری است و صدای نی و دف فضای آرامستان را پر کرده است. «لحظه خداحافظی به سینه ام فشردمت/ اشک چشمام جاری شد دست خدا سپردمت/ دل من راضی نبود به این جدایی/ مادر منو ببخش اگه یه وقت آزردمت»

نوازنده نی سعی می کند با شعر همراه باشد و نوازنده دف ضربه ها را هماهنگ می کند. همه اشعار در گوشی موبایل آماده است و با هر بالا و پایین شدن صفحه گوشی اشعار جدید با نوای دف و نی پخش می شود. با هر بیت و تکرار کلمه «مادر» دختر متوفی خودش را روی قبر می اندازد و نام مادرش را فریاد می زند. «۴۰ روزه که بوی گل نیومد یار/ صدای چهچه بلبل نیامد/ روید از باغبان گل بپرسید یار/ چرا بلبل به صید گل نیومد»

خواننده با تلفیق اشعار و ارتباط دادن آن ها سعی می کند اشعار را برای مراسم چهلم تنظیم کند. پایان مراسم با تکنوازی نی و دف همراه می شود و سرپرست گروه موسیقی کارت ویزیتی را که روی آن گروه موسیقی نی و دف مجالس ترحیم و سوگواری معرفی شده، بین شرکت کنندگان مراسم پخش می کند. مراسم که تمام می شود پسر متوفی شماره کارت بانکی خواننده را می گیرد و پول درخواستی را برایشان واریز می کند. میهمان ها یکی یکی با خانواده عزادار همدردی می کنند و می روند.

کیارش از قزوین برای شرکت در مراسم آمده است. می گوید «مراسم سوگواری هم چشم و هم چشمی شده. تا چند سال قبل برای خاکسپاری یا مراسم سوم و چهلم مداحان ذکر مصیبت می کردند و خانواده متوفی با شنیدن ذکر مصیبتی که برای ائمه اطهار ع اتفاق افتاده برای مصیبت پیش آمده، از خودشان صبوری نشان می دادند. اما الان گروه موسیقی دعوت می کنند و به جای ذکر مصیبت اشعار و آهنگ خواننده های پاپ را می خوانند. متأسفانه برخی خانواده ها تصور می کنند هر چقدر مراسم ترحیم یا خاکسپاری لاکچری باشد، به عزیز از دست رفته شان احترام بیشتری گذاشته اند و اطرافیان هم از این کار آن ها راضی خواهند بود. فکر می کنند با این کار کسانی که برای مراسم می آیند تا آخر مراسم می مانند و خسته نمی شوند. اما به اعتقاد من کسی که دستش از دنیا کوتاه شده به خیرات و فاتحه بیشتر نیاز دارد و گروه ارکستر هیچ فایده ای ندارد. با این برنامه ها نمی توانیم همه را تا آخر مراسم نگه داریم. البته هر کسی با هر شیوه ای که می پسندد می تواند سوگواری کند، اما در جایی مثل آرامستان ها که خانواده های زیادی رفت و آمد می کنند، برگزاری مراسم لاکچری مناسب نیست.»

بیلبورد ها توجهم را جلب می کند: «استفاده از آلات موسیقی و ساز و پخش هرگونه موسیقی در مراسم کنار مزار ممنوع است. رعایت فرهنگ صحیح تشییع و تدفین باعث آرامش و آمرزش روح متوفی می شود.» همچنین به گفته حامد ابوالحسنی یکی از مسئولان روابط عمومی سازمان بهشت زهرا، برگزاری مراسم سر مزار که در آن از آلات موسیقی استفاده شود، ممنوع است و کسی اجازه ندارد از موسیقی برای مراسم خاکسپاری یا هفتم و چهلم و سالگرد استفاده کند: «از دو سال قبل با نصب بنر در قطعات مختلف بهشت زهرا و مقابل مجتمع عروجیان اعلام کردیم استفاده از آلات موسیقی بر سر مزار ممنوع است. به هرحال بهشت زهرا یک مکان عمومی است.

شاید خانواده متوفی و اطرافیان آن ها از اجرای موسیقی در مزار لذت ببرند، ولی ممکن است چند ردیف بالاتر خانواده دیگری که برای فاتحه خوانی یا برگزاری مراسم سر مزار عزیزشان می آیند، این کار را نپسندند. سازمان بهشت زهرا برای اجرای مراسم سر مزار فقط اکو و باند به همراه مداح در اختیار خانواده های عزادار قرار می دهد و اگر هم کسی خارج از این مجموعه خواننده یا آلات موسیقی برای اجرا سر مزار بیاورد تخلف کرده است.»

گروه های موسیقی برای اجرای برنامه سر مزار همراه با نی ۳ میلیون تومان و اجرا در سالن ۵ میلیون تومان پول می گیرند. این را یکی از خواننده های سر مزار می گوید و تأکید می کند سعی خواهند کرد مراسم آبرومندانه برگزار شود: «۵ سال است که مراسم سر مزار برگزار می کنیم. گروه ما بهترین برنامه را ارائه می دهد. خانواده هایی که دوست دارند در سالن اجتماعات مراسم ختم بگیرند از ما دعوت می کنند و ما هم سعی می کنیم اشعاری را که مناسب وصف متوفی و اطرافیان آن ها باشد بخوانیم. برای بهشت زهرا به دلیل اینکه استفاده از آلات موسیقی ممنوع است فقط از نی استفاده می کنیم، ولی برای اجرا در سالن از نی، دف، سه تار و ویولن هم استفاده می کنیم. البته در آرامستان های دیگر تهران یا اطراف تهران و برخی شهر ها می توانیم از آلات موسیقی هم استفاده کنیم. گاهی اوقات هم آهنگ مورد نظر را از گوشی موبایل پخش می کنیم و روی آهنگ می خوانیم. نمونه کار های ما را هم می توانید در اینترنت ببینید.

قیمت اجرای سالن برای یک ساعت ۵ میلیون تومان است و تا امروز هر مراسم ترحیمی که رفته ایم صاحبان عزا از ما راضی بوده اند. البته دوران کرونا کار ما خیلی کم شد. مراسم خاکسپاری تنها با حضور خانواده درجه یک برگزار می شد و اجازه تجمع داده نمی شد. از ختم و شب هفت و چهلم هم خبری نبود و مردم در تنهایی سوگواری می کردند. مراسم ترحیم هم مثل مراسم عروسی است و خانواده ها تلاش می کنند ختم را هم به بهترین شکل برگزار کنند. اجرای برنامه موسیقی باعث می شود خیلی ها تا آخر حضور داشته باشند و همین حضور می تواند تسلی دل خانواده داغدار باشد.»

آرامستان هر لحظه شلوغ تر می شود و مثل همه پنجشنبه ها خیلی از مردم برای فاتحه خوانی می آیند. صدای مداح با نوای نی همچنان شنیده می شود: «جان ز تو نوش می کند/ دل ز تو جوش می کند/ عقل خروش می کند /، اما پدر عزیزم بی تو به سر نمی شود»

منبع: ایران

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران