سرنوشت محتوم بادمجان ها

...

فکرش را بکنید خانم خانه عزم جزم کند برای سور و سات یک غذای دیگر و آقای خانواده با کیسه ای از این موجودات دوست داشتنی و بادمجانی رنگ، جلوی در سبز شود.

دیگر مقاومت تمام می شود. پیازی که در حال خلالی شدن است و تا قبلش نمی دانست سرنوشتش چیست حالا می رود توی یک قاشق روغن داغ که سبک شود.

چه اشکال دارد تا سبک شدنش، بگذارید بچه تر و فرز خانه حواسش به پیاز ها باشد، حالا ممکن است پیاز های دور تا دور ظرف هم ترد و زغالی شوند، این ها، خوراک لقمه نان و پیازداغ است. لقمه لقمه کنید و بدهید دستشان، تا ته دل ها را بگیرد، این طوری هم خدا راضی است و هم بنده های خدا

حالا یار های کمکی هم آمده اند، پدر و بچه ها. این بار خلالی کردن پیاز ها و سبک کردنشان دست آقای خانه را می بوسد. فقط زردچوبه را هم دم دستش بگذارید که پیازداغ ها خوش رنگ و رو شوند.

شما هم می توانید بادمجان های ترجیحا دلمه ای و گوشتی را، تر و تمیز کنید و پوستشان را بکنید. نمک پاش کردن و زهرگیری هم نمی خواهد، همین که دلمه ای باشد و یک پره گوشت به تنش، کافیست.

اگر بچه ها هم با احتیاط در حلقه حلقه کردن بادمجان ها کمک کنند، جای دوری نمی رود. آخر از قدیم گفته اند یک دست صدا ندارد.

خب کار برش های هنرمندانه و احتمالا کج و معوج که تمام شد، نوبت چیدن آن ها روی پیازداغ هاست. چند حبه سیر پوست کنده و درسته و ته استکان هم آب اضافه اش کنید و ۱۰ دقیقه گل بگویید و گل بشنوید و کاری به کار غذا نداشته باشد، شعله اش کم است و در ظرف هم بسته.

نگران هستید که چرا بادمجان ها را کبابی یا سرخ نکرده اید؟ بد به دلتان راه ندهید که این یکی روش، هم کم چرب تر است و هم خوشمزه تر. سیر ها هم دارند برای خودشان دربخار و آب می پزند و آنقدر خوش طعم می شوند که نگو و نپرس. تازه دیگر دهانتان هم بوی سیر نمی گیرد.

خب حالا وقت سر زدن به غذاست، آقای خانه، گوشت کوب به دست وارد می شود، لابد اسم سرخپوستی اش ایستاده با گوشت کوب است. بچه ها هم حتمی قاشق به دست ردیف شده اند و شما دعوتید به مراسم خانوادگی له کردن هر ده دقیقه یک بار بادمجان ها.

یکی را بفرستید دنبال نعنا خشک، البته اگه با ماست دخلش درنیامده باشد ته ظرف یک قاشق هم نعنا مانده باشد کافیست.

کوچکترین جمع تان را روی دست بلند کنید تا بین بادمجان های له شده، یک حفره درست کند و نعنا را بریزد داخلش.
درش را بگذارید و دوباره بروید دنبال کارتان.

در همین اثنا می توانید فکر کنید بادمجان درست است یا بادنجان، اینکه جناب «دهخدا» ی خدا بیامرز بادنجان را درست دانسته و مردم بادمجان صدایش می کنند خیلی مهم نیست، مهم باب دندان و خوشمزه بودنش است و بس.

البته جز طعم خوب، خاصیت هم کم ندارد، یکی از پرطرفدارترین پیش غذا های ما ایرانی هاکه بین خودمان بماند، اندازه یک غذای کامل پیش مان ارج و قرب دارد. دقیق نمی توان گفت، اما می گویند که اصل و نسبش به زنجان برمی رسد، ولی بر اساس مشاهدات میدانی و مطالعات محیطی انگار، همه ایران سرای اوست

خب حالا کمی گذشته، حواستان از پخت غذا پرت نشودها نعنا ها که با روغن پیاز داغ جایش گرم و نرم شد یک دور دیگر هم همش بزنید و دوباره درش را بگذارید.

خانه بوی نعنا و پیاز داغ گرفته؟ خودتان و لباس هایتان هم؟ یادتان رفته هواکش را روشن کنید. فدای سرتان طوری نیست، لباس شویی و پنجره های بسته کلی منتظر این لحظه بودند.

کم کم دارید به لحظه معنوی کشک برون نزدیک می شوید، کشک را اضافه کنید، بچشید تا طعمش به دهانتان خوش بیاید، چند دقیقه ای درش را بگذارید تا مزه ها به خورد هم بروند. حالا زیر اجاق را خاموش کنید که وقت دستمزد زحمات است.

آخ که چه کیفی دارد، سبزی خوردن و چند کف دست نان تازه هم باشد که دیگر هیچ. نبود هم طوری نیست، کمی نان یخچالی هم جواب است، آخر تنور دورهمی خانواده با این پروژه دسته جمعی داغ داغ است.

لباس هایتان را عوض کنید و سفره پهن کنید که این غذا خوردن دارد. اگر گردو، پیاز داغ و نعنا داغ هم دلتان خواست و حالش را داشتید، خواسته اش را جواب دهید. اگر نه، حرفی نمی ماند، جز نوش جان.

منبع : فارس

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران