روان شناسی خواب چیست؟

...

در سال ۱۹۵۳، برای اولین بار پژوهشگران خواب REM حرکات سریع چشم را در نوزادان بررسی نمودند، از آن به بعد دانشمندان شروع به بررسی خواب و رؤیا کردند شاید بتوان به جرئت گفت که روان شناسی خواب از آن زمان به بعد مطرح گردید.

در تمام مدت شب چرخه های خواب از مرحله ای به مرحله دیگر وارد می شوند و سپس دوباره به صورت معکوس این مراحل تکرار می گردند چرخه خواب ۴ تا ۵ مرحله دارد . در این چرخه در فاصله های منظم افراد می توانند وارد مرحله REM شوند؛ یعنی مرحله ای که رویا در آن دیده می شود و اگر فرد در این مرحله از خواب بیدار شود رؤیای خود را به وضوح به یاد می آورد.

رویا را می توان مجموعه ای از عواطف، احساسات، ایده ها و تصاویری که به طور غیر ارادی در مراحل خاصی از خواب رخ می دهد تعریف نمود. ولی به طور قطعی نمی توان گفت که هدف و محتوای رویا چیست؟ ولی مطالعه علمی رؤیا ها به عنوان روان شناسی خواب شناخته می شود.

به یاد آوردن خواب

با وجود اینکه ۲ ساعت از خواب ما را رؤیا تشکیل می دهد؛ اما وقتی از خواب بیدار می شویم رؤیایمان را به یاد نمی آوریم این کاملا طبیعی است. ۸۲ درصد از افراد بلافاصله بعد از بیدار شدن محتوای رویا را به یاد می آورد بعد از گذشت ۵ دقیقه، ۵۰ درصد رؤیا فراموشمان می شود و بعد از ۱۰ دقیقه تنها ۱۰ درصد از محتوای رؤیا در خاطرمان مانده است؛ زیرا در طول شب حافظه کارکردی ما خاموش است، حافظه کارکردی محل نگهداری و پردازش اطلاعات جدید است اطلاعات بعد از پردازش در حافظه کارکردی به حافظه بلند مدت منتقل می گردند.

چون در طول شب حافظه کارکردی فعالیت نمی کند پس رؤیا ها در حافظه ما ثبت نمی شوند. افرادی که رؤیاهایشان را به یاد می آورند، کسانی هستند که به هر علتی مانند مشکلات جسمی، درد، دمای محیط خواب و... هرچند به مدت کوتاه، در زمان دیدن خواب رویا از خواب بیدار شده اند.

اما اگر رؤیاهایتان را زیاد به یاد می آورید و در طول روز احساس خستگی می کنید و یا در تمام شب رویا و کابوس می بینید، لازم است این مشکل توسط یک روان شناس خواب بررسی شود تا علت این کابوس ها و رؤیا ها مشخص گردیده و شما تحت درمان قرار بگیرید.

تعریف امروزی روان شناسی خواب

امروزه اکثر مردم رؤیا را مرتبط با ضمیر ناخودآگاه خود می دانند که می تواند ماهیت های مختلفی مانند هیجان انگیز، مالیخولیایی، جادویی، ترسناک، ماجراجویانه، جنسی و... داشته باشد. اتفاقاتی که در رویا های ما رخ می دهند خارج از کنترل ما هستند.

رویا می تواند شفاف باشد. بیننده در هنگام رؤیای شفاف از خودآگاه است. گاهی رؤیا ها حس الهام را به بیننده رویا می دهند؛ یعنی فکر خلاقانه ای در بیننده رویا ایجاد می گردد. نظریه فروید در مورد رویا این چنین است رویا ها احساسات و تمایلات پنهان را آشکار می کنند.

چرا روان شناسی خواب یک علم حیاتی است؟

برخی از افراد دچار اختلالات خواب هستند. این افراد رویا های خود را در طول خواب به صورت فیزیکی انجام می دهند یعنی هرچه را که در خواب می بینند بدون آنکه متوجه باشند در واقعیت انجام می دهند به این گونه از اختلالات رفتاری RBD می گویند. اجرای رویا ها در خواب می تواند برای شریک رختخواب بسیار خطرناک باشد. از این رو اختلالات خواب این افراد باید توسط روان شناس خواب، درمان شوند.

نظریه های مختلف روان شناسی خواب

در دهه ۱۹۰۰ میلادی، فروید پایه روان شناسی خواب را با تفسیرکردن و نوشتن در مورد رؤیا ها بنیان گذاری کرد. او معتقد بود که هر رؤیایی، صرف نظر از محتوای آن نشان دهنده رهایی از تنش جنسی است. او اعتقاد داشت که خواب ها قابلیت تعبیر شدن دارند.

به طور کلی تئوری روان شناسی خواب با نظریه های روانکاوی، روان شناسی انسان گرا، رفتارگرایی، روانشناسی شناختی و علوم اعصاب در ارتباط است. در ادامه به بررسی هر کدام از این نظریه ها می پردازیم:

تئوری روانکاوی: روانکاو ها اعتقاد دارند که رفتار های ما نتیجه نیرو های ناخودآگاه هستند و ما در رؤیاهایمان این نیرو ها و غرایز سرکوب شده را مشاهده می کنیم. مثلا اگر کسی در زندگی واقعی از کمبود رابطه جنسی رنج می برد و تمایلاتش را سرکوب می کند در خواب نماد هایی از رابطه جنسی می بیند.

روان شناسی انسان گرا: این روان شناسان معتقد هستند که انسان ها می خواهند از همه قدرت ها و استعداد های درونی شان برای خود شکوفایی استفاده کنند و خواب ها با فردی که آن ها را می بینند در ارتباط هستند. این افراد برای تفسیر خواب به افکار درونی و ذهنی متمرکز هستند.

رویکرد رفتارگرایی: تمرکز این روان شناسی بر رفتار های افراد است و توجه کمی به افکار درونی و ذهنی دارند. آن ها اعتقاد دارند که رفتار می تواند با تغییر محیط تغییر نماید. روان شناسان رفتارگرا معتقدند که رؤیا ها خاطرات نیستند؛ بلکه انعکاس از محیط بیرونی فرد هستند.

رویکرد شناختی: بیشترین تمرکز رویکرد شناختی به درک، شناخت و افکار فرد از محیط اطرافش است. روان شناسان شناختی اعتقاد دارند که باور ها و دیدگاه های هر فردی بر رفتارش تأثیرگذار است و رؤیا ها واکنشی از مغز در حالت استراحت می باشد.

تئوری خواب برای بقا بیان می کند که رویا دیدن برای یادگیری و به یادآوردن خاطرات می باشد و افراد با رویا دیدن، اطلاعاتی را که در طول روز کسب کرده اند را پردازش می کنند. این تئوری شاید منطقی باشد؛ زیرا بسیاری از ما خواب هایی می بینیم که با فعالیت های روزمره ما مرتبط هستند.

علوم اعصاب: این تئوری با فرایند های بیولوژیکی انسان در ارتباط است و تمرکز بر فعالیت های سلول های عصبی در بدن و مغز دارد. تئوری علوم اعصاب بر این باور است که در هنگام خواب، خاطرات پنهان شده در مغز فعال می شوند و مغز در خواب آن ها را به یاد می آورد. آن ها رویا ها را بی معنی می دانند و دلیل رویا دیدن را فعالیت بدن در زمان خواب می دانند.

ممکن است هرگز روان شناسان در مورد چگونگی رویا به یک نقطه نظر مشترک نرسند. تنها چیزی که به طور حتم همه آن ها به آن باور دارند این است که انسان ها رویا می بینند و رویا ها می توانند زنده، عجیب، رمانتیک، ترسناک و... باشند. رویا هرگونه که باشد با معنی یا بی معنی، بخشی از زندگی ما است.

شاید باید زمان بسیار زیادی بگذرد تا پژوهشگران به درک عمیقی از مغز برسند تا بتوانند رویا ها را تفسیر کنند و علت آن ها را توضیح دهند.

منبع: بیتوته

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران