با زباله و پسماندهای خانه تکانی چه کنیم؟

...

هرچند در روز های پایانی هر سال با خانه تکانی ها میزان تولید زباله های حجیم در پایتخت و شهر های بزرگ روندی صعودی پیدا می کند، اما لازم است به انواع روش های بازیافت آن ها توجه کنیم. 

در راستای تولید پسماند در خانه تکانی ها فاطمه اکبرپور رئیس اداره ارزیابی محیط زیست و بررسی آلودگی هوا و تغییر اقلیم اداره کل محیط زیست استان تهران می گوید: هر چه به روز های پایانی سال نزدیک می شویم مردم کشور طی آئین کهن خود شروع به خانه تکانی می کنند که حاصل این خانه تکانی، تولید و افزایش تولید پسماند و تحمیل هزینه آن بر محیط زیست و مدیریت شهری است. عمده پسماند های تولیدی حاصل از خانه تکانی ها پسماند های حجیم شامل مبلمان منزل، کابینت آشپزخانه، لامپ های مهتابی، قفسه کتاب و ... است که حجم قابل توجهی دارند و حتی ناوگان حمل و نقل عمومی پسماند های شهری قابلیت انتقال این دسته از پسماند ها را ندارد.

وی اضافه می کند: در بسیاری از مواقع بخش قابل توجهی از این پسماند ها به دلیل تغییر دکوراسیون منازل ایجاد می شود. بیشتر این گونه پسماند ها قابلیت استفاده مجدد دارند و می توان آن ها را در اختیار افراد نیازمند یا موسسات و مراکزی که از آن ها استفاده می کنند قرار داد.

اجتناب از تولید پسماند، اولین اصل درمدیریت پسماند

همچنین به گفته شینا انصاری مدیرکل سابق محیط زیست شهرداری تهران اجتناب از تولید پسماند، اولین اصل درمدیریت پسماند است یعنی برای خرید های آخر سال برنامه داشته باشیم و آگاهانه و متناسب با نیازمان خرید کنیم. مورد دیگر در مدیریت پسماند، تفکیک پسماند ها در مبدا و توجه به جداسازی پسماند های خطرناک نظیر باطری ها، دارو های تاریخ گذشته، لامپ های فلورسنت شکسته و... است.

استفاده مجدد از دورریز های سالانه موضوع مهم دیگر است. هنگام خانه تکانی اگر وسایلی داریم که امکان تعمیر، تغییر کاربرد و استفاده مجدد است، آن ها را تعمیر و دوباره استفاده کنیم. با این کار به کاهش تولید پسماند کمک کرده ایم. در بسیاری از موارد تنها با یک تعمیر یا بهینه سازی ساده می توان بسیاری از لوازمی که داریم را دوباره به چرخه مصرف برگردانیم. استفاده مجدد از کالا ها باعث کاهش ضایعات و آلودگی ها می شود. تولید کالا های جدید نیازمند استفاده بیشتر از منابع طبیعی است که بسیاری از این منابع قابل تجدید هم نیستند. به عنوان مثال برای تولید مواد پلاستیکی به نفت نیاز است یا تولید چوب منجر به از بین رفتن زیستگاه های حیات وحش، تخریب اکوسیستم ها و تهدید زندگی جوامع محلی می شود.

برای مدیریت بهینه پسماند های حاصل از خانه تکانی ها چه کنیم؟

به گفته اکبرپور برای مدیریت بهینه پسماند های حاصل از خانه تکانی ها می توان آن ها را از مبدا تفکیک کرد و پسماند های ارزشمند را در اختیار غرفه های بازیافت سطح شهر قرار داد.

وی با اشاره به اینکه می توان برای پسماند های خشک دسته بندی های متفاوتی انجام داد و پلاستیک ها، شیشه ها، قوطی های فلزی، کارتن و مقوا و پسماند های برقی و الکترونیکی را از یکدیگر جدا کرد، اظهار می کند: با قرار دادن این پسماند ها در دسته های جداگانه می توان در صورت امکان از آن ها استفاده مجدد کرد و در غیر اینصورت به مراکز بازیافت تحویل داد.

به گفته او تحویل پسماند های خشک به یکی از مراکز جمع آوری کننده، از رهاسازی آن ها در محیط زیست بهتر است و در کنار کنترل آلودگی محیط زیست، هزینه های جمع آوری و دفع آن ها را نیز کاهش می دهد.

اکبرپور با تاکید بر اینکه در حوزه مدیریت پسماند باید تلاش کنیم تا حد امکان پسماند کمتری تولید کنیم تا در مرحله بعدی انرژی کمتری برای تفکیک و دفع پسماند صرف شود، اظهار می کند: با تولید کمتر زباله می توان برای حفاظت از محیط زیست قدم جدی برداشت، اما واقعیت این است که امروزه تولید پسماند تبدیل به بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره شده است و تنها کار مفیدی که می توان در این باره انجام داد، تولید پسماند کمتر و تفکیک از مبدأ است.

کمپوست سازی درپی خانه تکانی

با توجه به افزایش پسماند خانگی هنگام خانه تکانی می توان به تولید کمپوست خانگی نیز پرداخت. در تولید «کمپوست خانگی» علاوه بر پسماند های غذایی، تفاله چای، قهوه و برگ ها از مواد بسیار بیشتری نیز استفاده کنید. روش های بسیاری برای بازیافت بهینه اقلام و نیز کمپوست سازی پیشنهاد می شود به عنوان نمونه می توانید لباس های کهنه و غیرقابل پوشیدن را به کمپوست تبدیل کنید. لباس های ساخته شده از الیاف طبیعی به طوری که ۱۰۰ درصد از پنبه، پشم خالص، ابریشم، کتان، کنف یا هر ترکیبی از این ها ساخته شده و رنگ آمیزی نشده باشند قابل تبدیل به کمپوست هستند. این لباس ها را برش داده و تکه تکه کنید و با مواد مرطوب ترکیب کنید تا راحت تر تجزیه شوند. همچنین لباس های نو و قابل پوشیدن را که دیگر نمی توانید از آن ها استفاده کنید، اهدا نمایید.

می توان خاکستر باقی مانده در شومینه ها را با رعایت دو نکته به کمپوست تبدیل کنید. ابتدا در کمپوست تولیدی از مقادیر کم خاکستر استفاده کنید چرا که مقادیر بالای آن می تواند باعث بیش از حد قلیایی شدن کمپوست شود سپس تنها از خاکستر حاصل از سوختن گیاهان، کاغذ، مقوا و چوب رنگ نشده و پرداخت نشده بهره ببرید.

شما می توانید دستمال کاغذی را نیز به توده کمپوست خود اضافه کنید. فقط یک نکته قابل ملاحظه این است که اگر از این دستمال ها برای تمیز کردن ضایعات حیوانات خانگی، جذب روغن و مواد شوینده و شیمیایی استفاده کرده اید نمی توانید آن ها را به کمپوست تبدیل کنید. توتون و تنباکو های باقی مانده در ته سیگار ها را نیز می توان خارج کرده و به توده کمپوست خود اضافه کنید.

کلید های قدیمی که دیگر چیزی را باز نمی کنند دور نیندازید. این کلید ها قابل بازیافت هستند. می توانید آن ها را به مراکز مربوط به بازیافت تحویل دهید. چوب پنبه های بطری ها نیز قابل استفاده مجدد و بازیافت هستند. آن ها را به جای ریختن در سطل زباله به غرفه های بازیافت تحویل دهید همچنین از چوب پنبه های خالص و رنگ نشده که مطمئن هستید با پلاستیک ترکیب نشده اند نیز می توانید برای تهیه کمپوست استفاده کنید.

از دیگر وسایل قابل بازیافت می توان به لوازم التحریر و عینک اشاره کرد. بدین جهت توصیه می شود اگر عینک و لوازم التحریر قدیمی دارید آن ها را به مراکز بازیافت مواد تحویل دهید و از انداختن آن ها در سطل زباله خودداری کنید.

در روز های پایانی سال و در تکاپوی خانه تکانی ها لازم است محیط زیست خود را فراموش نکنیم و در جهت آسیب کمتر به آن تلاش کنیم. همچنین مسئولان باید در جهت جمع آوری زباله های حجیم بیش از قبل اقدام کنند تا محیط اطرافمان آلوده نشود.

منبع : ایسنا

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران