تحریف صحبت های اژه ای درباره مشمولان عفو رهبری توسط بی بی سی فارسی

...

رسانه KHAMENEI.IR به تازگی گفت وگویی با حجت الاسلام والمسلمین غلام حسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضائیه انجام داد. وی در بخشی از این مصاحبه پیرامون دستور عفو اخیر رهبر انقلاب گفت: «مشمولان عفو اعم از دستگیرشدگان اغتشاشات و غیر آن و کسانی که تخفیف گرفتند تا این لحظه از مرز ۸۰ هزار نفر گذشته است؛ پیش بینی این است که تا ۹۰ هزار نفر و بالاتر هم برسد.»

پس از این گفتگو بی بی سی فارسی که ید طولایی در تحریف صحبت های مسئولان دارد، این بخش حرف های اژه ای را تحریف کرد. این رسانه انگلیسی با تیتر «آمار تکان دهنده از بازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱؛ بیش از ۸۰ هزار نفر عفو شده اند» مدعی شد تمام این ۸۰ هزار نفر محکوم مشمول عفو، همه مربوط به اغتشاشات اخیر بوده، درحالی که مراجعه به صحبت های کامل اژه ای هم نشان می دهد که این تعداد اعم از دستگیرشدگان اغتشاشات و غیر آن بوده اند.

دروغ های شبکه های ماهواره ای فارسی زبان درحالی است که پیش از این بار ها اعلام شده بود که عفو گسترده اخیر شامل گروه های مختلفی خواهد شد و متهمان و محکومان حوادث اخیر تنها بخش کوچکی از این عفو را تشکیل می دهند. بخش اعظم افراد مشمول عفو، محکومین غیر از اغتشاشات هستند همچنین تعداد زیادی از افراد مورد عفو قرار گرفته اند در زندان نبودند.

همچنین خبرگزاری میزان نیز با انتقاد به این شیوه اطلاع رسانی رسانه دربار انگلیس نوشت: بی بی سی فارسی در گزارش اخیر خود تعداد عفوشدگان اخیر را با عفو های سال های اخیر مقایسه کرده و برهمین اساس نتیجه گرفته است که تعداد بالای عفوشدگان بدلیل به پرونده های مرتبط با اغتشاشات اخیر است. این در حالی است که عفو اخیر از عفو های معیاری بوده و در اینگونه عفو ها تعداد بیشتری از افراد نسبت به عفو های موردی شامل عفو می شوند.

آخرین نمونه عفو معیاری در سال ۹۷ و به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفت که بیش از ۵۰ هزار نفر مشمول عفو و بخشودگی شدند.

منبع: فارسی

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران