رئیسی: برنامه دولت تکمیل پروژه های نیمه تمام است/ گرایش جوانان به دانش پزشکی را یک فرصت می دانیم

رئیس‌جمهور درسخنانی در مراسم افتتاح بیمارستان حضرت مهدی(عج)، برنامه دولت را تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمامی دانست که سال‌ها بر زمین مانده‌اند و گفت: همه این کارها در کارنامه و به نام نظام جمهوری اسلامی ایران و در راستای خدمت به مردم عزیز ایران نزد خدا ثبت می‌شود. ...

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس،  کلان بیمارستان هوشمند هزار تختخوابی حضرت مهدی عج صبح امروز چهارشنبه 17 اسفند با حضور آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در تهران به بهره برداری رسید.

رئیس جمهور در سخنانی در آیین افتتاح این بیمارستان، ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان و سالروز میلاد امام زمان عج گفت: نیمه شعبان شب قدر است زیرا ظرف تولد یک انسان کامل است و امیدواریم در این ایام با برکت خداوند برکات خود بر امت اسلامی نازل کند.

رئیسی با اشاره به اینکه این مرکز درمانی برای خدمت به مردم افتتاح شده است، از همه دست اندرکاران ساخت آن از دولت های گذشته و همچنین خیرینی که در این پروژه نقش داشتند، طراحان، مهندسان، شرکت های پیمانکاری، ناظران و کارگران، وزرای سابق و اسبق بهداشت و وزیر کنونی بهداشت تشکر کرد که کمک کردند یک مرکز درمانی آبرومند و مجهز افتتاح شود.

رئیس جمهور برنامه دولت سیزدهم را تکمیل و به سامان رساندن کارها و پروژه های نیمه تمامی دانست که سال ها بر زمین مانده اند و گفت: همه این کارها در کارنامه و به نام نظام جمهوری اسلامی ایران و در راستای خدمت به مردم عزیز ایران نزد خدا ثبت می شود. این بهره برداری برای خدمتگزاری به مردم کار با ارزشی است و از افتخارات کشور محسوب می شود. می گفتندکارها به نام چه کسی تمام می شود عرض کردم این کارها در سند افتخارات جمهوری اسلامی است و به نام هر کسی می خواهد ثبت شود. کسی که با فکر و اندیشه خود کاری را با فکر به مردم صورت داده ارزشمند است و آن کار در سبد جمهوری اسلامی قرار دارد و باعث افتخار است.

وی با بیان اینکه حسن برگزاری این جلسات این است که ما نمایندگان مجلس و نمایندگان مردم در استان ها را می بینیم، گفت: رسانه های خبری ممکن است بخواهند در دوره ای شخصی را ارتقا بدهند اما کار بزرگ از آن کسی است که انگیزه والا داشته باشد و کار او مصداق خدمت به مردم باشد.

رئیس جمهور ضمن تقدیر و تشکر از کادر درمان برای حفاظت و صیانت از جان مردم، خاطرنشان کرد: این حرکت ماندگان عزیزان در حوزه پزشکی برای برخورد با کرونا ایثار ارزشمندی بود. اینکه تجهیزات اتاق عمل توسط دانشمندان و متخصصان ما باعث شود با تجهیزات دنیا رقابت کنند کار قابل تقدیر و ارزشمندی است.

رئیسی بیان کرد: در سفرهای خارجی محصولات شرکت دانش بنیان در حوزه تجهیزات پزشکی را ارائه می دهم. اینکه ۹۷ درصد داروی کشور در داخل تولید شود بسیار ارزشمند است. در بازدیدی که از یکی از شرکت های داروسازی در پارک های علم و فناوری داشتم گفتند کاری کنید مهاجرت معکوس شود. کار هست و زمینه صادرات نیز فراهم است. شرکت های دانش بنیان می گویند شرکت های آن ها قابلیت کارآفرینی دارند. عزیزان دانشجو که آماده کار و شغل هستند از این موضوع استقبال کنند.

وی افزود: اینکه این بیمارستان را بیمارستان هوشمند نامیدند و قریب به ۴۰۰ عضو هیئت علمی در آن فعالیت دارند باعث افتخار است. اساتید کیفیت کار را حفظ کنند. ممکن است مراجعه و درخواست زیاد باشد اما سعی کنید از کیفیت کار کاشته نشود. کیفیت کار پزشکی همان است که پزشکی ما را نه در منطقه بلکه در دنیا نام آور کرده است.

رئیسی گفت: قطب سلامت ما در شیراز، مشهد، تهران و سایر نقاط بسیار حائز اهمیت است تا جایی که تمایل دارند از خارج از ایران برای درمان به کشور ما بیایند. حساسیت های دولت و مجلس به ویژه کمیسیون بهداشت و درمان که کار را دنبال می کنند بسیار ارزشمند است. احداث بیمارستان ها و کلینیک ها و مراکز درمان در کشور پروژه هایی هستند که دچار عقب ماندگی هستند و مردم چشم انتظار راه اندازی آن ها هستند و این ها کارهای دولت هستند که باید تمام شوند و تمام خواهند شد.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما با کمک دولت و خیرین حتما پروژه های نیمه تمام را به سامان خواهیم رساند. برای همه تلاش ها تشکر می کنم اما نکته ای که وجود دارد این است که ساخت بیمارستان و کلینیک ضروری است اما ما باید نسبت به حوزه بهداشت، یکسری اقدامات انجام دهیم. دانشمندان ما مطالعات دارند اما ما تا کجا قصد داریم پیش برویم؟ آیا قصد داریم کار متفاوتی انجام دهیم؟ از شما می خواهم در رابطه با بهداشت کار متفاوتی انجام دهید تا کار اصلا به بیمارستان و اتاق عمل کشیده نشود. برای مثال در برخی مناطق آلایندگی هایی وجود دارد و برای کاهش آن ها باید زمینه کارهای بهداشتی را مدنظر قرار داد تا کمتر به بیمارستان احتیاج داشته باشیم. سرمایه گذاری در حوزه بهداشت حتما  برای ما اهمیت و ضرورت دارد و باید برای پیشگیری و درمان راه و روش داشته باشیم.

وی ادامه داد: در این کارهای بزرگ باید با همت بلند حرکت کنیم. این بیمارستان نشانه بزرگی از همت بلند است. عنوان «ابر پروژه» و «کلان پروژه» نشان دهنده آن است که کار بزرگ و متفاوتی انجام شده و این ها خیلی خوب و ارزشمند است. کشور ما ظرفیت کارهای بزرگ بسیاری دارد و نباید به کارهای گذشته متوقف ماند. ظرفیت این کشور و ظرفیت نیروی انسانی اهل فکر و خلاق و مبتکر و کارآمد سرمایه های بسیار ارزشمندی است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه علم پزشکی باید ارتقا پیدا کند تا مشخص شود دانش پزشکی از کشور ما از این مقطع به نقطه بالاتری ارتقا پیدا کرده خاطرنشان کرد: گرایش جوانان به دانش پزشکی را یک فرصت می دانیم. ما باید حرف برتری در کشور داشته باشیم و در جهان و منطقه مرجعیت علمی پیدا کنیم. حرف های جدید در حوزه دانش را باید بررسی کرد. راه را برای حرف های جدید باز بگذاریم و نوآوری ها و خلاقیت ها را بپذیریم و مورد توجه قرار دهیم.

رئیسی عنوان کرد: ممکن است کسی در عالم هستی نظریه ای بدهد و باید شنیده شود. شاگرد ممکن است حرف متفاوتی از استاد بزند و از حرف های استادش برتر باشد و باید راه باز گذاشته شود تا حرف های جدید زده شود و مورد بررسی قرار گیرد. نباید در ذوق شخص زده شود. این ها همان بحث کرسی های نظریه پردازی و آزاداندیشی است که مقام معظم رهبری گفتند اجازه دهید مسیر برای حرف های جدید باز باشد.

وی در پایان تاکید کرد: بحث های آکادمیک و علمی جای همین چیزهاست. در عمل باید به حرف متقن عمل کرد. نسبت به کارهای نو و ارتقای علمی تاکید دارم تا بتوان کارها را همواره نو نگه داشت. به عنوان سال تولید، اشتغال و دانش بنیان ان شاءالله دانایی ها زمینه توانایی ها شود تا مردم ما راضی شوند. رضایت مردم زمینه رضایت حق تعالی است. امروز سلامت و بخش درمان، بخش قابل توجهی از زندگی و سبد هزینه خانواده است و باید تلاش کنیم سقف هزینه را با بیمه یا روش های دیگر کاهش دهیم تا خانواده ها احساس آرامش بیشتری داشته باشند.

پایان پیام/

/

منبع: فارس‌نیوز