غذای متفاوت نجیب زادگان و فراعنه مصر

...

مصر باستان به تمدنی در شمال شرقی آفریقا در دره رود نیل گفته می شود. تمدن مصر باستان نمونه ای از تمدن های بنا شده بر مبنای آبیاری بود. در میان تمدن های باستانی، مصری ها از غذا های بهتری بهره می بردند که این موضوع به رود نیل که منبع آبی مهمی برای آبیاری زمین های کشاورزی دارد مرتبط است.

نزدیکی مصر به خاورمیانه، کار تجارت را آسان می کرد. از این رو مصریان علاوه بر اینکه می توانستند مازاد مصرف خود را صادر کنند، از غذا های خارجی، سایر سرزمین ها نیز بهره می بردند که سبب تنوع عادات غذایی آن ها می شد. در واقع مقادیر برداشت شده دانه در هر فصل به مراتب از نیاز های این کشور فراتر بود؛ بنابراین بسیاری از آن ها به کشور های همسایه صادر می شد که منبع درآمد مهمی برای خزانه مصر بود.

رژیم مصری های باستان به موقعیت اجتماعی و ثروت آن ها بستگی داشت. نقاشی های موجود در مقبره ها، رساله های پزشکی و باستان شناسی انواع غذا ها را برای نجیب زادگان و اشراف و فراعنه مصر نشان می دهد. انتخاب غذا برای ثروتمندان همان اندازه وسیع بود که برای بسیاری از مردم در دنیای مدرن کنونی گسترده است. در حالی که دهقانان و بردگان تنها یک رژیم محدود داشتند؛ شامل نخودچی و آبجو با خرما، سبزیجات و ماهی.

از محصولات غذایی اصلی این سرزمین، جو و برنج بود که برای درست کردن آبجو و نان استفاده می شد. انواع متنوعی از سبزیجات از جمله: پیاز، سیر، تره فرنگی، لوبیا، عدس، نخود، تربچه، کلم، خیار و کاهو در مصر باستان پرورش داده می شد. میوه هایی مانند خرما، انجیر، انار، خربزه و انگور نیز وجود داشت. عسل نیز برای شیرین کردن شیرینی بود.

سیلاب سالانه دشت ها در کنار نیل و سایر رودخانه ها، خاک را برای رشد محصولات غلات نیز حاصلخیز می کرد. در دوران باستان، دره رود نیل، به ویژه منطقه دلتا بالا، به هیچ وجه چشم انداز بیابانی نداشت.

رژیم غذایی مصر با ماهی، پرندگان و گوشت تکمیل می شد؛ اما کشاورزان تنها در مناسبت های خاص گوشت مصرف می کردند. حیوانات اهلی شده ای که برای غذا پرورش می یافت شامل گوسفند، بز و خوک بود.

فرعون ها و نجیب زادگان و اشراف به شکاری می رفتند که هم تفریح و سرگرمی بود و هم توجه به آیین ها و مذهب. صحنه های شکار اغلب بر دیوار معابد و مقبره ها به عنوان یادآور نبوغ پادشاهان و نجیب زادگان به تصویر کشیده می شد. در حالی که افراد عادی جامعه آن روز کمتر از گوشت حیوانات استفاده می کردند.

خرگوش، گوزن، گاو، آهو، اسب آبی، فیل و شیر از جمله حیوانات وحشی بودند که برای گوشت و پوست شان شکار می شدند.

ماهی گیری به طبقه کارگر اجازه می داد تا تنوع را به رژیم غذایی خود اضافه کند. از این رو فقرا گوشت ماهی را جایگزین سایر گوشت هایی می کردند که نمی توانستند آن را تهیه کنند. گونه های متعدد دریایی در رود نیل، منطقه دلتا و دریای مدیترانه به وفور یافت می شد. ماهی هایی که در رود نیل گیر کرده بودند، منبع مهمی از پروتئین برای مردم فقیر بودند. روش های ماهیگیری شامل استفاده از قلاب و نخ و یا تله و تور بود.

قایق های ماهیگیری کوچک از نی های پاپیروس ساخته می شد که به طور طبیعی با حفره های هوا پر می شدند. آن ها را شناور می کردند و برای ماهیگیری در باتلاق های نیل مورد استفاده قرار می دادند.

شواهد نشان می دهد که مصری های فقیر، جوندگانی مانند موش و خارپشت را نیز شکار می کردند.

همچنین پرندگانی از جمله غاز ها و اردک ها، بلدرچین ها، کبوتر ها به عنوان مرغ در دسترس بودند و تخم مرغ نیز خورده می شد که می توانستند آن ها را در باتلاق ها و جنگل های کنار رود نیل شکار کنند.

سلاطین قدیم مصر فرعون نام داشتند. فراعنه ی مصر از بیست و شش سلسله تشکیل شده بود که تاریخ شان تقریبا سه هزار سال را شامل می شود. پایتخت مصر گاهی ممفیس و زمانی تب بود. قدرت و عمران این مملکت در عهد سلطنت تحوتموس سوم و رامسس دوم به بالاترین درجه رسید.

فرعون و خانواده اش در قصری بزرگ در قلب شهر زندگی می کردند. این قصر با دیوار های ضخیم سفید احاطه شده بود. این ساختمان از چوب و خشت ساخته شده بود و روشن و هواگیر بود و نسبت به کاخ های امروزی اسباب و اثاثیه ی کمتری داشت. اسباب قصر شامل صندلی هایی با پایه های به شکل پنجه شیر، صندوق هایی از آبنوس و عاج برای پوشاک و جواهرات و تخت هایی باریک با کناره های مزین بود. برق طلا در همه جا قابل رؤیت بود. کف اتاق ها، دیوار ها و سقف ها گچکاری بود و با نقاشی هایی که صحنه هایی از زندگی شهری را در مصر نشان می داد، پوشیده بود.

منبع: خبرآنلاین

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران