طحان نظیف: شورای نگهبان ۱۶ جلسه برای بررسی بودجه 1402 برگزار کرد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ما روز 21 اسفندماه(شنبه) لایحه بودجه ۱۴۰۲را دریافت کردیم و به صورت غیر رسمی از هفته قبل بررسی را آغاز کردیم که ۱۶ جلسه بررسی لایحه به طول انجامید. ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، صبح امروز چهارشنبه 24 اسفندماه نشست خبری هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان آغاز شد.

طحان نظیف درباره آخرین مصوبات شورای نگهبان گفت: ابتدای سال ۵۹ مصوبه از مجلس دریافت کردیم که ۲۸ مورد لایحه و ۳۱ مورد طرح بود. شورای نگهبان ۲۴ اساسنامه ارسالی از دولت داشت که ۲۱ مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت و ۳ مورد هم در حال بررسی است.

وی ادامه داد: ما ۱۱۸ جلسه داشتیم که ۸۷ مورد آن در صحن و ۳۱ مورد هم جلسات فقهای نگهبان بود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح بانک مرکزی گفت: تعداد زیادی از ابهامات و ایرادات ما برطرف شده است. اما، همچنان ابهاماتی دارد که در صورت اصلاح مجلس، شورای نگهبان مجددا بررسی و اعلام نظر خواهد کرد.

وی درباره طرح ساماندهی کارکنان گفت: این طرح مورد بررسی قرار گرفت و این طرح با ابهاماتی مواجه است که ان شاءالله گزارش ابهامات را اعلام خواهیم کرد. به طور مثال، ما روی عنوان بکارگیری ابهاماتی داشتیم که آیا شامل نیروی های رسمی هم می شود با صرفا شامل نیروهای قراردادی. به خاطر ابهاماتی که این مصوبه دارد آن را به مجلس ارجاع می دهیم.

طحان نظیف درباره لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: ما شنبه این لایحه را دریافت کردیم و به صورت غیر رسمی از هفته قبل بررسی را آغاز کردیم که ۱۶ جلسه بررسی لایحه به طول انجامید.

وی در باره معافیت مالیاتی موسسات آموزشی گفت: این مورد ابهاماتی داشت که به مجلس بازگردانده شد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره مالیات خانه های لوکس ا ارزش بالای ۲۰ میلیارد تومان گفت: این مورد هم بررسی و مغایر با شرع و قانون شناخته نشد.

طحان نظیف درباره برخط کردن تعویض پلاک گفت: این مسئله هم پس از بررسی در شورای نگهبان مخالف شرع و قانون شناخته نشد.

وی در مورد افزایش حقوق شاغل در دستگاه های اجرایی گفت: این موضوع در سال گذشته هم با ابهاماتی داشت. امسال هم ابهاماتی وارد بود که باید این ابهام رفع شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره حقوق سربازان گفت: حقوق سربازان متاهل بدون فرزند ۷ میلیون ۲۰۰ هزار تومان بود که پس از بررسی مغایر با شرع و قانون شناخته نشد.

طحان نظیف گفت: مجلس باید بودجه را بررسی و تصویب کند. میان دولت و مجلس در مورد بودجه اظهار نظرات مختلفی دارند و ما در شورای نگهبان باید این مسیله را رسیدگی کنیم. در همه ادوار بودجه در مجلس تغییراتی ایجاد میکند و ما باید بررسی کنیم که شاکله بودجه طبق قانون حفظ شود.

وی درباره طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس گفت: اولویت های مد نظر شورا در این رابطه این است که اصلاح زمان بندی اظهار نظر شورای نگهبان در مورد بررسی صلاحیت ها نیازمند بازنگری است. امیدواریم خلا های نظام انتخاباتی مد نظر مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد.

در حال تکمیل...

/

منبع: فارس‌نیوز