چرایی اهمیت تغذیه کودک از شیر مادر

...

موضوع مهمی که نه فقط از منظر ملی که ارزشی جهانی محسوب می شود؛ آن قدر که اولین هفته از ماه آگوست در تقویم جهانی، به یادآوری و تشویق چندین و چندباره مادران به شیردهی نوزادان شان با شیر مادر و چشیدن این لذت اختصاص دارد. البته که این شیرینی و لذت را تنها مادرانی که این حس را با وجود همه مشقت هایش تجربه کرده اند، می توانند تایید کنند.

همه از ویتامین های موجود در شیر مادر برای سلامت فرزندان شان می گویند؛ آن قدر که بسیاری از محققان معتقدند که کودکانی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می شوند، از میزان هوش و توان جسمی بالاتری نسبت به سایر نوزادانی که از دیگر منابع غذایی تغذیه می کنند، برخوردارند.

این واقعیتی است که قریب به اتفاق متخصصان بر آن اتفاق نظر دارند؛ موضوعی که که دکتر منصور رضایی، متخصص تغذیه هم آن را تایید می کند و می گوید: «اولین پیامد مثبت شیر مادر، برقراری ارتباط بین مادر و نوزاد است و هرچه تماس پوستی بین مادر و فرزند به واسطه شیردهی به نوزاد بیشتر باشد، اضطراب کودک کمتر و آرامش و حس امنیت خاطر او بیشتر خواهد بود.» و شاید همین حس اطمینان و آرامش است که باعث کیفیت رشد تکاملی کودک می شود. اصلا برای همین است که سال اول تولد، شیر اولویت دارد بر غذای کودک و در سال دوم، این نسبت برعکس می شود؛ چراکه در سال اول زندگی، کودک علاوه بر شیر به عنوان غذای اصلی، به گرفتن احساس آرامش از مادر نیاز فراوانی دارد تا سال دومی که کمی جای پایش در این دنیا را محکم تر کرده است.

تقویت سیستم ایمنی

آنچه که بدیهی و مسلم است، این که بسیاری از منابع صنعتی تغذیه کودک، سرشار از ویتامین ها و املاح و مواد معدنی مورد نیاز آنهاست، اما چیزی که بین شیر مادر و سایر منابع مانند شیر خشک، تفاوت اساسی ایجاد می کند، میکروب ها و در عین حال، پادتن های مشترک بین مادر و کودک است که می تواند ایمنی نوزاد را از همان بدو تولد بالا ببرد: «واقعیت این است که در دهه های اخیر، بیماری های عفونی در جهان کم شده و در مقابل، بیماری های غیرواگیر مانند آلرژی، آسم، ام اس و... افزایش پیدا کرده است؛ بیماری هایی که مبنای آن ها بر پایه گوارش فردی است؛ گوارشی که از همان روز های ابتدایی تولد اهمیت دارد.» این را دکتر رضایی می گوید که معتقد است تغذیه نوزاد از شیر مادری که تمام بیولوژیک مشترکی با همدیگر دارند،

باعث بالا رفتن سیستم ایمنی بدن کودک می شود. اینطور که منصور رضایی می گوید، شیر مادر اختصاصی ترین موهبت برای نوزاد است؛ آن قدر اختصاصی که حتی کیفیت شیر مادری که یک سال پیش وضع حمل کرده، مناسب نوزادی که یک ماه پیش متولد شده، نیست و باید از مادر خودش که یک ماه پیش وضع حمل کرده، تغذیه کند: «شیر مادر از نظر بهداشتی و ایمنی، پادتنی دارد که بسیار به دستگاه گوارش فرزندش آشنا است و از طریق آن شیر، به کودک منتقل می شود.» برای همین احتمال درگیری با بیماری های خودایمنی در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، بسیار پایین است.

انتخابی میان خوب و خوب تر

شمارش مزایای تغذیه نوزاد از شیر مادر بی شمار است و طبیعتا سخت؛ از ایمنی نوزاد تا احساس آرامش مادر و کودک تا سلامتی مادر که با شیردهی، به طور غیرارادی وزن از دست می دهد و به وزن ایده آل پیش از زایمان می رسد. اما آن چیزی که در این میان، اهمیت فراوانی دارد، آرامش خاطری است که لازم است هر دو داشته باشند؛ آرامشی که گاهی مادر به دلیل ناتوانی در شیردهی به فرزندش، آن را از دست می دهد: «طبیعتا تغذیه نوزاد با شیر صنعتی و شیر مادر، انتخابی میان خوب و خوب تر است که باید خوب تر انتخاب شود، اما اگر به هر دلیلی امکان پذیر نبود و با توجه به شرایط مادر و فرزند، محقق نشد، نزدیک ترین شیر به شیر مادر هم انتخاب مناسبی برای تغذیه کودک است.»، اما آنچه که اهمیت دارد، برقراری تماس چشمی، پوستی و نوازش کودک است که در تغذیه نوزاد با شیری غیر از شیر مادر هم باید در نظر گرفته شود: «موقع شیردهی به چشمان کودک تان نگاه کنید؛ لمسش کنید، به او لبخند بزنید که اگر از شیر مادر محروم است، از ارتباطی که در چنین مواقعی بین او و مادر شکل می گیرد، محروم نباشد.» 

آموزش را جدی بگیرید

سخت است این را قریب به اتفاق مادرانی که در اولین ساعات بعد از زایمان به فرزندان شان شیر داده اند، تایید می کنند. مادر درد دارد، نوزاد بی قرار است، ممکن است حجم شیر مادر کم باشد و دیگر موانعی که می تواند مادر را در همان لحظات اولیه خسته کند، اما خسته نشوید این راهی است که بسیاری از مادران آن را رفته اند و حالا از تلاش خودشان رضایت دارند. پس از همان روز های پیش از زایمان، خودتان را برای لحظات سخت، اما شیرین شیردهی آماده کنید و البته آموزش ببینید. این موضوعی که بسیاری از مادران از آن غافل می شوند و با یک یا دوبار تجربه ناموفق، دلسرد می شوند. واقعیت این است که شیردهی برای مادرانی که اولین بار است که مادر بودن را تجربه می کنند، موضوعی است که نیاز به آموزش از طرف متخصص دارد؛ این که چطور، چگونه، چه وقت و در چه شرایطی، نوزادتان را از شیر طبیعی مادر سیر کنید. شک نکنید که بعد از یادگیری و آگاهی، مسیر برایتان سهل تر از اولین دفعه های شیردهی و البته شیرین تر خواهد بود.

منبع : جام جم

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران