بررسی زوایای جدید ضرب و شتم معلولان در بوشهر

...

واکنش ها به معلول آزاری در مرکز نیلوفران آبی در بوشهر همچنان ادامه دارد. روز های گذشته بود که یک کمپین فعال حوزه معلولان فیلمی از آزار دسته جمعی کارمندان مرکز نیکوفران آبی در بوشهر را در یکی از شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت که به دنبال آن کام مردم را تلخ کرد.

به دنبال انتشار گسترده این فیلم در فضای مجازی، مسئولان دستگاه به ماجرا ورود کردند، در ابتدا مهرانگیز رئیس کل دادگستری استان بوشهر در رابطه با فیلم منتشر شده در فضای مجازی در خصوص ضرب و جرح و اذیت و آزار معلولان ذهنی مرکز نیلوفر آبی در بوشهر اظهار کرد: به محض اطلاع از این موضوع به همراه دادستان مرکز استان، معاون دادستان و مدیر کل بهزیستی استان از مرکز نگهداری کودکان معلول نیلوفر آبی بازدید به عمل آمد.

وی افزود: فیلم منتشر شده در فضای مجازی مربوط به مرداد ماه سال گذشته است. فردی که در فیلم منتشر شده اقدام به ضرب و شتم معلولان کرده است همان زمان از مرکز اخراج شده است.

رئیس کل دادگستری بیان کرد: دستور بازداشت فردی که اقدام به ضرب و شتم معلولان کرده است صادر شد، همچنین برای مرکز نگهداری معلولان در سازمان بهزیستی و دستگاه قضایی پرونده کیفری تشکیل شد.

پس از آن نیز سازمان بهزیستی تنها به صدور یک اطلاعیه بسنده کرد و نوشت: سازمان بهزیستی کشور ضمن بررسی دقیق موضوع اقدامات عاجلی را با قید فوریت در دستور کار خود قرار داد که از جمله این اقدامات تشکیل کمیته نظارت بر مراکز ماده ۲۶ به منظور تعطیلی مرکز نیلوفران آبی در بوشهر بود.

بر این اساس سازمان بهزیستی با لغو مجوز مرکز و جانمائی افراد دارای معلولیت در دیگر مراکز استان، صیانت از افراد تحت پوشش را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار داد. 

تشکیل کارگروه برای بررسی اتفاقات اخیر در برخی مراکز بهزیستی

روز گذشته علی بابایی کارنامی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، گفت: کمیسیون اجتماعی مجلس برای بررسی مسائل اخیر درباره معلولان به ویژه معلولان ذهنی در بوشهر که بحث ضرب و شتم آن ها توسط مدیران مرکز انجام شده کارگروه تشکیل می دهد.

وی افزود: پس از انجام بررسی ها توسط کارگروه، ضمن ارائه گزارش چنانچه مقصرانی وجود داشته باشد با آن ها برخورد می شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار کرد: آنچه که مطرح شده این است که فیلم مربوط به مرکز نگهداری معلولان در بوشهر مربوط به یک سال پیش است و این فیلم مربوط به امروز نیست، اما با وجود این مسأله، ما با دقت موضوع را مورد رسیدگی قرار می دهیم.

واکنش تشکل های مردم نهاد به فاجعه غم انگیز مرکز نگهداری بوشهر

انجمن دفاع ازحقوق معلولین ایران و سازمان های مردم نهاد در اطلاعیه ای با ابراز تأسف از واقعه غم انگیز در مرکز نگهداری بوشهر، نوشت: انتشار تصاویردردناک و غیرانسانی یکی از مراکز نگهداری افراد دارای معلولیت به شدت دل خانواده های افراد معلول و بسیاری از انسان های آزاده، باوجدان و شرأفتمند را به درد آورده است. بی شک هیچ توجیهی نمی تواند این قساوت، سنگدلی و انسان ستیزی را که ناشی از ضعف آگاهی و دانش بنیادین از ظرفیت انسان است را جبران نماید. سازمان های مردم نهاد معلولین ایران با اظهار تأثر و تأسف عمیق از این واقعه غم انگیز انتظار دارد تا موضوعات مربوط به مرکز مذکور و سایر مراکز نگهداری افراد دارای معلولیت توسط دادستان کل کشور و سازمان بهزیستی مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد.

این انجمن در ادامه این اطلاعیه آورده است:

۱-مرکز متخلف که تصاویر زجرآور آن دل دردمندان را به درد آورده است در سال های قبل همیشه یارانه دریافتی اش با تعداد افراد حاضر در مرکز و حتی بر اساس درجه مرکز بیشتر از شرایط موجود آن بوده است. در تصاویر به وضوع دیده می شود خانم «م» به عنوان مدیر مرکز در حین ضرب و شتم در محل حضور دارد لذا انتظار می رود با توجه به سوء سابقه در این خصوص مادام العمر حق فعالیت در مراکز افراد دارای معلولیت از ایشان سلب گردد.

۲_ضارب نیروی استخدامی شده غیرایرانی است که به خاطر فرار از بیمه و حقوق کارگری به کار گرفته شده است؛ لذا پایش نیرو های مرکز از نظر سوابق بیمه و حقوق مزایا ضروری به نظر می رسد.

۳_در خصوص آمار و علت فوتی های مرکز از طریق بررسی اسناد پزشکی، مشاهدات پرسنل مرکزتحقیق و تفحص شود، تا خون ناحقی پایمال نگردد.

در خصوص سایر مراکز نگهداری از افراد دارای معلولیت به منظور جلوگیری از فجایع مشابه از سازمان بهزیستی کشور انتظار می رود دستورالعمل واگذاری و اداره این مراکز را به گونه ای تغییر دهد که ۱_ فعالیت نیروی غیر تخصصی اتباع در مراکز نگهداری معلولین ممنوع گردد. مگر ضرورت این موضوع به تصویب معاونت توانبخشی استان برسد.

۲-استقرار دائم نماینده سازمان بهزیستی در مراکزشبانه روزی به خصوص مراکز شبانه روزی خاص بعنوان ناظر

۳-ایجاد فوری و بدون فوت وقت پایگاه مانیتورینگ نظارت مرکزی و از راه دور و ترسیم نظارت سیستماتیک توسط سازمان بهزیستی کشور

۴- سوء پیشینه، سلامت روان و عدم الودگی به هرنوع اعتیاد در بین شاغلان در مراکز در هر سطحی به صورت مرتب و دقیق رصد گردد.

۵-ترخیص افراد دارای معلولیت توانمند از مراکز با بسته های حمایتی لازم و بازگشت به جامعه با رعایت اصل توانمندسازی افراد دارای معلولیت

۶-افزایش حق پرستاری در منزل تا۵/۱برابر حق پرستاری در مرکز به منظور تشویق و ترغیب والدین جهت نگهدرای فرد معلول در منزل همراه با بسته های مشاوره ای لازم

۷- کمسیون ارزیابی و تشخیص اقامت در مراکز نگهداری برای معلولینی که دارای قیم هستند با مدیریت معاونت توانبخشی استان هرچه سریعتر راه اندازی شود

۸-صاحبان امتیاز حقیقی و مسئول فنی مراکز توامان دارای دانش تخصصی در حوزه افراد دارای معلولیت باشند.

۹- آمار و علت مرگ و میر در مراکز نگهداری جداگانه به صورت مرکز، استانی و کشوری در دفاتر نظارتی استانی و کشوری ثبت و ضبط گردد، و بعنوان یکی از شاخص های اصلی ادامه فعالیت تعیین گردد.

۱۰-معلولین مجهول الهویه مراکز نگهداری با فراخوان بهزیستی توسط مردم شریف ایران قیمومیت ان ها پذیرفته شده و این مراکز بصورت هیأت امنایی و با حضور قیم ان ها اداره شوند.

۱۱-افراد دارای منصب دولتی از داشتن امتیاز مرکز و یا حضور در هیأت امناء و هیأت مدیره منع شوند.

۱۲- رصد مالی صاحبان امتیاز مراکز و جلوگیری از دادن امتیاز به افرادی که وابستگان درجه یک آن ها خارج نشین هستند.

۱۳-سازمان بهزیستی سالانه به صورت شفاف اعلام نماید چه مبلغی از بودجه قانون حمایت ازحقوق افراد دارای معلولیت به مراکز نگهداری و چه مبلغی به معلولین در منزل اختصاص می یابد.

۱۴_ سازمان بهزیستی کشور صلاحیت تأیید بهداشت مراکز، محل نگهداری موادغذایی، آشپزخانه و اشپز را از خود سلب و به وزارت بهداشت و ضمنا صلاحیت تأیید ایمنی ساختمان مراکز را به آتش نشانی ها و مراجع ذیصلاح واگذار نماید و در مراکز دولتی نیز این موارد به دقت لحاظ گردد

۱۵_انتظار می رود وزیر محترم تعاون کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور شخصا در برابر این اقدام شنیع واکنش نشان داده و به خاطر ترمیم احساسات جریحه دار جامعه معلولان دستور مناسب صادر کنند.

این انجمن در پایان این اطلاعیه آورده است: سازمان های مردم نهاد معلولین ضمن ابراز تألم و تأسف مجدد از وقوع چنین حادثه ای زحمات مادریاران، پدریاران و مددکاران خدوم را نادیده نمی گیرد و انتظار دارد دادستانی محترم و سازمان بهزیستی در خصوص ابعاد مختلف این فاجعه، چگونگی وعلل شکل گیری این حوادث اطلاع رسانی و به خانواده های معلولین، فعالان رسانه ای، انجمن ها و ملت شریف ایران به منظور جلوگیری از وقوع چنین حوادث اسف باری اطمینان خاطر دهد.

ورود صداوسیما به ماجرای معلول آزاری

سیدمحمد جواد حسینی، مشاور رئیس سازمان بهزیستی در گفتگو با یکی از برنامه های تلویزیونی در پاسخ به پرسش مجری صداوسیما درباره اطلاع داشتن سازمان بهزیستی از ضرب و شتم معلولان، گفت: همان زمانی که برخورد صورت می گیرد سازمان بهزیستی مطلع می شود. در بازدید های نظارتی صورت گرفته از سوی سازمان بهزستی، نصب دوربین مدار بسته جز دستور العمل ها و پروتکل های این سازمان است و در تمامی مراکز این دوربین ها را داریم و ضبط این تصاویر برهمین اساس بوده است.

 وی در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولان بهزیستی فیلم ضرب و شتم را دیده بودند، ابراز کرد: نیت خوانی کار مشکلی است، اما کسی یک سال فیلم را در اختیار داشته و امروز به صورت عمومی منتشر کرده است باید از سوی دستگاه قضا و انتظامی ورود کنند. این گفت وگوی مشاور رئیس سازمان بهزیستی در حالی به پایان رسید که مجری صداوسیما گفت اگر این فیلم منتشر نمیشد احتمالا بهزیستی این طور جدی ورود نمی کردند.

منبع: فارس

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران