معروف ترین چپ دست های ایران و جهان را می شناسید؟

...

 بیشتر انسان ها راست دست هستند به این معنا که برای انجام کار های روزمره، بیشتر از دست راست خود استفاده می کنند، اما از سال ۱۹۹۶ میلادی، ۱۳ اوت برابر با ۲۲ مرداد «روز جهانی چپ دست ها» نام گذاری شده است. این رویداد سالانه، جشن چپ دستی ها و پیش نیازی برای افزایش آگاهی از مشکلات و سرخوردگی هایی است که آن ها هر روز در جهان طراحی شده برای راست دست ها تجربه می کنند. دلیل نام گذاری این روز در جهان، انتقاد از این است که تمام ابزار ها برای راست دست ها طراحی شده اند مانند صندلی های یک دسته، قانون راهنمایی و رانندگی، میز های تکمیل فرم در بانک ها و اداره ها و... و چپ دست ها را مجبور به استفاده از دست راست می کنند. همچنین یکی از اهداف این روز، مبارزه با باور های خرافاتی درباره چپ دست هاست. در پرونده امروز از دنیای چپ دست ها خواهیم گفت، از مشکلات شان، معروف ترین هایشان و نتایج پژوهش های علمی درباره تفاوت های آن با راست دست ها. همراه ما باشید.

عامل چپ دستی چیست و آیا چپ دست ها نابغه اند؟
در پاسخ به این پرسش دانشمندان هنوز به جواب قطعی نرسیده اند، اما تحقیقات زیادی نشان داده تعامل پیچیده ای از ژن ها و طبیعت باعث این مسئله می شود. با این که هنوز ژن های خاصی به نام «ژن چپ دستی» پیدا نشده، اما چیزی که مشخص است افراد چپ دست در خانواده و نیاکان شان چپ دست های بیشتری دارند. پژوهشگران موسسه روان شناسی زبان ماکس پلانک اظهار کرده ا ند عملکرد یک ژن خاص به نام NME۷ و بخش های خاصی از آناتومی مغز، نقش بسزایی در راست دستی و چپ دستی افراد دارد. این ژن بر موقعیت اندام های بدن مانند قلب یا کبد و قرارگیری آن ها در سمت راست یا چپ بدن تاثیرگذار است. در راست دست ها نیم کره چپ مغز مسئولیت کنترل دست راست را بر عهده دارد و در چپ دست ها عکس این موضوع است. دانشمندان پس از بررسی ها دریافته اند راست دست ها به طور متوسط از نظر نداشتن تقارن مغزی در ۱۰ منطقه خاص مغز با چپ دست ها متفاوت هستند. در تمام این ۱۰ منطقه، ماده خاکستری نیم کره راست در چپ دست ها نسبتا بزرگ تر است. ماده خاکستری جزء اصلی دستگاه عصبی مرکزی است. دانشمندان همچنین دریافته اند ژنتیک روی راست دستی و چپ دستی تاثیرگذار است. طبق بررسی هایی که در دوران مختلف و توسط دانشگاه های متفاوتی انجام شده، این نظریه که چپ دست ها باهوش تر از راست دست ها و درصد بیشتری از نوابغ چپ دست هستند، به اثبات نرسیده است. با این حال براساس نتایج آزمایش هایی که انجام شده، چپ دست ها درصد کمی بیشتر از راست دست ها خلاقیت دارند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داد که درصد بیشتری از طراحان، معماران و موسیقی دانان مشهور چپ دست هستند.

بیشتربخوانید

حقایق و راز هایی درباره چپ دست بودن

خرافات و شایعات عجیب درباره چپ دست ها
در گذشته خانواده ها مخالف این بودند که فرزندشان چپ دست باشد. این باور خرافی وجود داشت که دست چپ به شیطان تعلق دارد و هر کسی که چپ دست باشد سعادتمند نخواهد شد یونانیان و رومیان باستان بر این باور بودند که تنها راه نجات از دست شیطان که او هم چپ دست بوده، این است که نشانه های عشق را در دست چپ بیندازیم. برای همین مرسوم شد که حلقه عروسی در دست چپ قرار بگیرد.

همچنین گفته می شد که انجام دادن کار ها با دست چپ نشانه نوعی ناتوانی در فرد است و آن کار به درستی انجام نخواهد شد. به همین دلیل بیشتر خانواده ها و معلمان سعی می کردند کودکان چپ دست را به قول خودشان تربیت کنند تا با دست راست بنویسند. در گذشته گفته می شد که چپ دست ها چندین سال زودتر از راست دست ها از دنیا می روند شاید همین باور خرافی باعث می شد که پدر و مادر ها تمام سعی شان را بکنند تا فرزندشان راست دست شود. اعتقادی که بعد ها دانشمندان ریشه آن را در به کار گرفته نشدن چپ دست ها در مشاغل، طردشدن شان از جامعه و افسردگی ناشی از آن اعلام کردند. در تاریخ هم افراد چپ دست همیشه پایین تر از راست دستان قرار گرفته اند، زیرا این باور غلط وجود داشته که آن ها به دلیل ناتوانی در استفاده از دست راست، به سحر و جادو پناه می برند. این باور از قرون وسطی به وجود آمده که می گفتند وقتی آدم ها از دست چپ برای شست وشو در سرویس بهداشتی استفاده می کنند، آن دست کثیف و نحس است. اگر از والدین یا پدربزرگ ها و مادربزرگ های خود بپرسید خواهند گفت برای خودشان یا همکلاسی هایی که می شناسند اتفاق افتاده که پدر یا معلم یا ناظم با تنبیه و مداد لای انگشت گذاشتن و بستن دست با طناب و... سعی می کرده اند او را راست دست کنند. خوشبختانه با گذشت دوران و مشخص شدن این که چپ دست ها نه تنها ناتوان نیستند بلکه حتی در انجام بعضی کار ها از راست دست ها هم تواناتر هستند، این تفکر غلط از بین رفت.

رایج ترین مشکلات چپ دست ها
هنوز و در این زمانه هم افراد چپ دست در استفاده از ابزار های مناسب برای راست دستان و موقعیت های اجتماعی دچار مشکل هستند. نمونه دم دستی آن که حتما با آن برخورد کرده اید صندلی کنکور است، هنگامی که یک چپ دست باید در فرم ثبت نام اعلام کند که به صندلی چپ دست نیاز دارد و بیشتر اوقات هم توجهی به این درخواست او نمی شود یا مثلا سر سفره وقتی یک چپ دست کنار راست دستی می نشیند و دست هایشان هنگام گرفتن قاشق و چنگال به هم گیر می کند، یا حتی هنگام روبوسی وقتی معلوم نیست دو بار یا سه بار، برای چپ دست ها این که اول کدام طرف صورت را جلو ببرند هم قوز بالای قوز است سر کلاس نوشتن چپ دست هایی که کنار راست دست ها می نشینند هم مشکل ساز است. این مشکل در کار با وسایل الکترونیکی بیشتر به چشم می آید.

از صفحه کلید و کلید های ماوس گرفته تا دکمه دوربین عکاسی و ... که البته در برخی موارد نرم افزار ها و ابزارک هایی ساخته شده اند تا وسیله راست دستی را برای چپ دست ها مناسب سازی کنند، مانند پد های ماوس. علاوه بر کارد و قیچی و دربازکن که مخصوص راست دست هاست، در کار های تخصصی هم وسایل مخصوص چپ دست ها بسیار کم است، مثلا ابزار جراحی اتاق عمل برای پزشکان راست دست طراحی شده است، یا حتی آلات موسیقی که بیشترشان برای راست دست هاست. به این ها اضافه کنید کار با دستگاه هایی مانند کارت خوان یا خودپرداز و ... را که برای چپ دست ها سخت است. با این حال امروزه ابزار و تجهیزات زیادی برای افراد چپ دست طراحی شده است. بسیاری از ابزار های دست راست هم قابلیت این را دارند که آن ها را با توجه به نیاز های شخص برای استفاده با دست چپ مطابقت داد. همچنین در جهان فروشگاه هایی هستند که فقط ابزار و وسایل مخصوص چپ دست ها را می فروشند، اما هنوز این بخش از جامعه مجبورند با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند.

چپ دست ها به روایت آمار و ارقام
تعداد افراد چپ دست در جهان، بیشتر یا کمتر عمر کردن آن ها نسبت به راست دست ها، شیوع بیماری ها و اختلال های روانی در چپ دست ها و ... جزو حقایقی است که شاید کمتر شنیده باشید.  به تعدادی از آمار و ارقام اشاره کرده ایم که در ادامه خواهید خواند.

 با این که تاکنون آمار مشخصی از افراد چپ دست در دست نیست، اما مطالعات نشان داده که بین ۱۰ تا ۱۲ درصد جمعیت جهان چپ دست هستند.

گفته می شود که زنان حدود ۴ درصد بیشتر از مرد ها «راست دست» هستند. ۱۲۸ مادرانی که بیش از ۴۰ سال در زمان تولد کودک شان دارند، ۱۲۸ درصد بیشتر از مادران ۲۰ ساله احتمال دارد کودک چپ دست به دنیا آورند.

اگرچه حدود ۹۰ درصد از انسان ها راست دست هستند، اما به نظر می رسد در گربه ها و موش ها این نسبت به طور مساوی یعنی ۵۰ به ۵۰ بین پنجه راست و چپ و چنگال ها تقسیم شده است.

 تحقیقات نشان می دهد که چپ دست ها احتمال بیشتری درنهایت ۱۰ درصد برای تبدیل شدن به الکلیک، اسکیزوفرنیک، بزهکاری و نارساخوانی دارند. مطالعات نشان می دهد کسانی که به اوتیسم مبتلا هستند بیشتر احتمال دارد چپ دست باشند.

محققان معتقدند نسبت چپ دستی در بیش از ۳۰ هزار سال اخیر ثابت باقی مانده است و تقریبا در همه این مدت به ازای هر ۹ نفر که راست دست هستند، یک نفر چپ دست است.

در یک آزمایش فیلم های ترسناک، دریافتند که چپ دست ها بعد از دیدن ۸ دقیقه از فیلم سینمایی «سکوت بره ها» از خود نسبت به راست دست ها ترس بیشتری نشان دادند. محققان نیویورکی بر این باورند که این اتفاق به این دلیل می افتد که ممکن است سمت راست مغز این افراد غالب بر سمت چپ باشد و به همین دلیل هم در ترس بیشتر درگیر می شود.

 پیتر هاپر، روان شناس اهل ایرلند شمالی روی صد ها اسکن از جنین انسان مطالعاتی را انجام داد و گفت:حدود ۹۰ درصد از جنین هایی که در رحم مادرشان در حال مکیدن انگشت دست راست خود بوده اند، راست دست می شوند، درحالی که یک چهارم از نوزادانی که انگشتان دست چپ خود را می مکند، چپ دست می مانند.

تغییر چپ دست بودن شاید لکنت بیاورد

سوال خیلی ها این است که می توان تغییری داد تا فرد چپ دست، راست دست شود. بعضی روان شناس ها معتقدند تغییر از چپ دستی به راست دستی امکان پذیر است، ولی نباید فراموش کرد که هرچه دیرتر اقدام شود به همان نسبت نیز دشوارتر خواهد بود، باید توجه داشت که این تغییر می تواند باعث ناراحتی و هیجانی شدن کودک شود و هنگامی که این تغییر با زور و اجبار باشد ممکن است سبب لکنت زبان نیز بشود. نباید هیچ اجباری در کار وجود داشته باشد به ویژه زمانی که طرف حساب تان یک کودک است و از چپ دست بودن خود راضی ا ست. در این کار نباید دخالتی کرد، اگر کودک اجبار شود یا مقاومت او را در حفظ چپ دستی نادیده بگیریم ممکن است باعث آسیب های جسمی و روحی زیادی در او شویم.

از چرچیل و گاندی تا غفوریان

یک مرور کوتاه نشان می دهد فهرست چپ دست های معروف دنیا حسابی پروپیمان است. نام بسیاری از سیاستمدارها، نویسنده ها، نابغه های علمی، هنرمندان و ... در این فهرست به چشم می خورد. هرچند بیشتر این چهره ها معروف هستند، اما می خواهیم در این قسمت از آن ها بگوییم.

انیشتین بعید است کسی در دنیا آلبرت انیشتین را نشناسد. این فیزیکدان که این روز ها با فیلم سینمایی «اوپنهایمر» روی پرده سینما های جهان هم حضوردارد معروف ترین دانشمند دست چپی است که می شناسیم.

گاندی رهبر آزادی خواه هندی ها «مهاتما گاندی» یکی دیگر از چپ دست های معروف دنیاست. او بدون هیچ گونه خشونتی توانست دست انگلستان و استعمار را از سرزمین اش هندوستان، کوتاه کند.

نیل آرمسترانگ باورتان بشود یا نشود اولین انسانی که روی کره ماه قدم زد، چپ دست بود. بله منظورمان نیل آرمسترانگ فضانورد آمریکایی است که ۵۴ سال پیش طی ماموریت آپولو ۱۱، توانست ماه را فتح کند.

هلن کلر ۱۸ ماهه بود که بر اثر ابتلا به مننژیت، بینایی و شنوایی اش را از دست داد. چپ دست بود و طولی نکشید که با ورود یک معلم به نام «سالیوان» زندگی اش از این رو به آن رو شد و حالا همه او را به عنوان یک نویسنده معروف می شناسند. 

استیو جابز کارآفرین آمریکایی در مقام رئیس، مدیر عامل و مؤسس شرکت اپل تاریخ ساز شد. این شخصیت پیشگام حوزه رایانه بر اثر سرطان لوزالمعده جان خود را از دست داد.

چرچیل یکی از سیاستمداران بزرگ و تاثیرگذار قرن بیستم یعنی چرچیل، چپ دست بود. او هدایت انگلستان را در جریان جنگ جهانی دوم به عهده داشت. البته چرچیل در ادبیات هم دستی بر آتش داشت و در سال ۱۹۵۳ میلادی توانست جایزه نوبل ادبیات را از آن خودکند. فیلم «تاریک ترین لحظات» درباره قسمتی از زندگی چرچیل ساخته شده است.

ماری کوری اولین زنی که توانست جایزه نوبل را دریافت کند، «ماری کوری» بود و البته باز هم چپ دست. این دانشمند بزرگ لهستانی در حوزه فیزیک و شیمی، پرچمدار اولین و ترین های زیادی است. کوری تنها زن و اولین کسی است که دوبار جایزه نوبل گرفت و همچنین اولین زنی است که موفق به دریافت جایزه در دو زمینه علمی متفاوت شد.

موتزارت خیلی از آهنگ های معروفی که می شنوید و با پیانو نواخته شده اند، کار آهنگ ساز و موسیقی دان معروف «ولفگانگ آمادئوس موتزارت» است. او در موسیقی جادو می کرد و نابغه مسلم این حوزه بود و چپ دست بودن برای او محدودیت نبود. موتزارت در زندگی کوتاه ۳۵ ساله خود بیش از ۶۰۰ قطعه موسیقی برای اپرا، سمفونی و گروه کر ساخت.

پیکاسو تابلو های معروف پابلو پیکاسو که خیلی از آن ها امروز دستمایه بسیاری از سبک ها و تابلو های هنری در دنیا شده است، با دست چپ نقاشی شده اند. پیکاسوی اسپانیایی یکی از پایه گذاران سبک کوبیسم و یکی از مهم ترین هنرمندان و مجسمه سازان سده بیستم است.

چارلی چاپلین اگر به بازی های چارلی چاپلین دقت کرده باشید متوجه شدید که او هم جزو چپ دستان تاریخ است. او یکی از بزرگ ترین بازیگران و کارگردانان تاریخ سینمای جهان است که موفق به دریافت جایزه اسکار شد و توانست سبک خاصی از فیلم صامت را در جهان محبوب کند.

 نوشاد عالمیان سرویس های ماهرانه نوشاد عالمیان روی میز تنیس با دست چپ را خیلی ها به خاطر دارند. او به واسطه همین مهارت دوبار توانسته است در المپیک ریو و لندن حضور داشته باشد.

مهران غفوریان برای مهران غفوریان عنوان «بهروز پیرپکاجکی» بیشتر از هر چیز دیگری به چشم می آید. به هرحال چپ دست ها به یک آدم بانمک هم نیاز دارند و مهران غفوریان همان فرد است. همچنین زیبا بروفه، بهنوش بختیاری، لاله اسکندری، حامد کمیلی در میان بازیگران و علیرضا نیکبخت واحدی، مهرداد معدنچی و محسن خلیلی در میان فوتبالیست ها از جمله افراد چپ دست هستند.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران