چند ساعت نفس کشیدن در بین الحرمین ایران

...

ترافیک خیابان آزادی منتهی به میدان آزادی اگرچه روان نیست، اما راننده ها به اندازه کافی حوصله دارند؛ البته حجم ماشین ها به قدری سنگین است که فرصتی چند ثانیه ای را به راننده ها بدهد تا دردپای ناشی از کلاچ گرفتن های متعدد را با خلاص کردن دنده فراموش کنند. چراغ های خیابان روشن است و صدای چندان زیادی به گوش نمی رسد؛ شاید تنها صدایی که بتوان شنید، صدای بوق چند موتوری است که ترافیک، حوصله شان را سر برده و می خواهند هرچه سریع تر د ر بروند

از آن دور ها برج آزادی پیداست؛ مردم غرب تهران تقریبا هر روز، زمانی که می خواهند به سمت کرج بروند یا مسیرشان را به سمت بزرگراه جناح کج کنند، این برج زیبا را می بینند و نیم دوری، دورش می چرخند یادش بخیر دهه هفتاد زمانی که سریال ها و فیلم های سینمایی می خواستند نمادی از تهران را نشان بدهند، برج آزادی را نشان می دادند، اما چند سالی است این سازه تاریخی جای خود را در آثار نمایشی به برج میلاد داده تا شاید عده ای فکر کنند برج آزادی آرام آرام در حال فراموشی است، اما این شب ها کتاب خاطرات تهرانی ها به گونه دیگری ورق می خورد. برج آزادی تبدیل به مکانی متفاوت شده و خاطرات قدیمی تهرانی ها دوباره زنده می شود.

ترافیک تقریبا کمتر شده و وارد میدان می شویم. دورتا دور میدان پر از ماشین هایی است که به صورت ا ریب جای پارکی برای خود دست و پا کرده اند. صدای پلیس راهنمایی رانندگی مستقر در میدان هم به وضوح شنیده می شود که به خودرو ها تذکر می دهند کسی دوبله پارک نکند و نایستد ما هم که جای پارکی پیدا نمی کنیم مجبور می شویم دور زدن دور میدان را آغاز کنیم، به امید آنکه جای پارکی پیدا شود.

از سمت میدان انقلاب به میدان آزادی آمده ایم؛ طبیعی است اولین صحنه ای که می بینیم برج آزادی باشد، اما زمانی که کمی دور میدان می چرخیم، برج، جای خود را به یک کشتی بزرگ می دهد که در ضلع غربی میدان لنگر انداخته و خودنمایی می کند. پرچم هایی قرمز رنگ منقش به نام سیدالشهدا روی آن تاب می خورد و یاد آن مصرع از آقای شاعر می افتم که می گفت: «پرچم تو چراغ سبز خداست.» نور زرد و قرمز رنگی هم که به آن تابیده می شود لحظه به لحظه مرا بیشتر علاقه مند به تماشایش می کند.

چند ثانیه ای محوش هستم تا اینکه صدای بوق ماشین پشتی مرا به خود می آورد؛ هنوز نیمی از میدان را دور نزده ایم که فلشر های روشن یک اتومبیل که قصد دارد از پارک بیرون بیاید، چشمم را می گیرد. خوش شانسیم که جای پارک پیدا کردیم البته به شرط آنکه کسی از قبل برایش نقشه نکشیده باشد مثل برق و باد در کنارش حاضر می شویم و با اشارت چشم از راننده می پرسم که آیا قصد رفتن دارد؟ او هم تیز است و با یک تکان دادن سر، رفتنش را اعلام می کند. دنده عقب چاق می شود، فرمان می چرخد و ماشین پارک می شود. اولین قدم برداشته شد، حالا مسیر ما برای روایت «محرم شهر» آغاز شده است.

احتمالا یکی از بهترین توصیفات زیبای شعری درباره بین الحرمین را در شعری می خوانیم که احمد بابایی چند سال پیش در نماهنگ قبله آخرالزمانی ها خواند؛ جایی که حرم اباعبدالله الحسین و حضرت اباالفضل العباس به صورتی عاشقانه توصیف شده بود.

«یک طرف مهر بود و قهر فرات
یک طرف ماه بود با مشکش

دست بر سینه، زائری آرام
عکس سلفی گرفت با اشکش»

ورود ما به میدان آزادی که تقریبا از ضلع جنوبی است، ما را با چنین صحنه ای مواجه می کند؛ فضایی شبیه به بین الحرمین با همان تیربرق های خمیده؛ در دو طرف هم دو نماد زیبا جایگذاری شده است. در یکسو از میدان، کشتی نجات حسینی می درخشد و در گوشه ای دیگر کلاهی را می بینیم که تا زمانی که بر سر علمدار کربلا بود، فکر نگاه به خیمه های حسین ع از ذهن هیچ کمترینی در صحرای کربلا گذر نکرد. کلاه خود نیز برای مردم ایران آشناست؛ همانی که در روز های محرم در برنامه تلویزیونی «از سرگذشت» شگفت زده شان کرده بود

به رسم ادب تصمیم می گیریم به ضلع غربی میدان برویم و داخل «سفینه النجاه» شویم. پله هایش بلند است و همین موضوع کار را برای بالارفتن افراد سالمند کمی سخت می کند، اما آن هایی که ناچیز توانی در ساق پایشان مانده است، پله ها را تک به تک بالا می روند تا خود را داخل کشتی کنند؛ عبارت «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» بر بالای کشتی چشم نوازی می کند و به همه مهمانان یادآوری می کند که اگر دنبال نجات هستید باید سوار بر کشتی حسین ع شوید.

سمت چپ کشتی، چایخانه است. شلوغ و پرازدحام؛ هر کسی به امیدی خود را به آنجا می رساند تا نفسی تازه کند و جرعه چایی بنوشد. برایم عجیب است که در گرمای شب های تابستانی که عطش، امان هر کسی را می برد و دل، طلب نوشیدنی خنک دارد، چرا برای نوشیدن چای داغ صف کشیده اند؟ انگار جنس این چای فرق دارد و داغی اش بیش از آنکه لب سوز و لب دوز باشد، از جنس نسیم خنکی است که در صبحگاه، صورت را نوازش می دهد.

وارد چایخانه می شویم؛ سماور ها ردیف به ردیف صف شده اند و صدای ق ل ق ل شان چایخانه را پ رکرده است. هوای داخل شاید چند درجه ای گرم تر از هوای تابستانی معمول باشد، اما انگار کسی برایش مهم نیست. هر کس یک قوری به دست گرفته و لیوان های یکبار مصرف را یکی پس از دیگری پر می کند تا به دست مردم برساند. اکثر خادمان چایخانه، نوجوان اند؛ جالب است که حواسشان هم به دوربین ما نیست و چای دادن به مردم را به هر چیز دیگری ترجیح می دهند. حتما هر کدامشان آرزویی در دل دارند و با ریختن هر چای آن آرزو را در دلشان تکرار می کنند.

مسئول غرفه حالا روبه روی ماست و از فعالیتی می گوید که در اینجا انجام می شود. او درباره محرم شهر توضیح می دهد و می گوید که تجربه چنین برنامه ای پیشتر وجود نداشته است و برای اولین بار است که در این شمایل در تهران برگزار می شود. یادی هم از بچه های اداره کل فرهنگی شهرداری تهران می کند و می گوید پای کار این برنامه ایستادند تا به نتیجه رسید.

در لابه لای حرف هایش به یک نکته جالب اشاره می کند. می گوید همین چند شب پیش یعنی پنج شنبه شب قبلی ۱۹ مرداد بیش از ۱۲ هزار لیوان چای به مردم دادیم. حساب سرانگشتی می کنم که چه جمعیتی به اینجا آمده است؟ احتمالا خیلی ها چای نخورده اند، در مقابل بعضی ها هم بیش از یک چای خورده اند، اما با همین حساب و کتاب و اطلاعات داده شده به نظر می رسد کسانی که در یک شب خود را به میدان آزادی و «محرم شهر» رسانده اند بیش از ۱۵ هزار نفراند. شاید تا ۲۰ هزار نفر هم برسد. استقبال خوبی است

پس از گشتی در کشتی، مسیرمان را از بین الحرمین به سمت کلاه خود حضرت عباس که در محل برگزاری برنامه های اصلی «محرم شهر» مستقر شده است، می کشیم. در این مسیر به جز فضایی که تداعی گر بین الحرمین است، چند بخش دیگر هم دیده می شود. در یکسو موکب حاج قاسم سلیمانی است و در سویی دیگر موکب دوست و رفیق اش ابومهدی المهندس به چشم می خورد. چند موکبی هم به نام شهدای امنیت مزین شده اند؛ شهید آرمان علی وردی و آن ماجرای جانسوز... روحش شاد.

موکب ها هم شلوغ است؛ گاهی فلافل می دهند و گاهی عدسی، اما آن چیزی که پرطرفدار است، چای و قهوه عراقی است که در موکب ابومهدی المهندس به مردم داده می شود. آن هایی که کربلا رفته اند و فضای پیاده روی اربعین را درک کرده اند به خوبی می دانند چای عراقی چه طعمی دارد و چگونه خستگی پیاده روی را از سلول به سلول جان آدمیزاد به در می کند البته اگر چای عراقی اصل باشد با همان مزه تلخ و شکری که تا نیمه، لیوان کمر باریک را پر می کند

برنامه های استیج با مداحی و سخنرانی و ذکر مصیبت ادامه دارد. هر شب یکی از مداح های معروف اجرای روضه خوانی دارد و سخنرانی نیز برپاست، اما آن بخشی که پرطرفدار است اجرای نمایش، تعزیه و نقالی است. به نظر می رسد در محرم شهر توجه ویژه ای به هنر های آیینی عاشورایی شده و سلیقه مخاطبان اقناع شده است.

در پشت استیج نیز چند غرفه ای به ارائه خدمات اجتماعی به مردم می پردازند. یک غرفه از بقیه شلوغ تر است و تقریبا می توان گفت چند صدمتری صف برایش تشکیل شده است؛ برای رفاه حال شهروندان، شعبه ای از اداره گذرنامه در میدان آزادی مستقر شده و خدمات مربوط به صدور گذرنامه زیارتی برای سفر به اربعین را به شهروندان ارائه می دهد.

به گفته سردار ذوالقدر، رییس پلیس گذرنامه فراجا، این غرفه هر شب تا ساعت ۲۲:۳۰ به شهروندان خدمات می دهد. ابتکار ویژه پلیس در این غرفه این است که تمدید گذرنامه در کمتر از یکی دو ساعت انجام شده و با کمترین هزینه گذرنامه زیارتی صادر می شود. اما مهم تر از همه این ها ارائه خدمات ویژه برای خروج از کشور بانوان و فرزندان زیر ۱۸ سال است. طبق قانون ایران، زنان متاهل و فرزندان زیر ۱۸ سال برای خروج از کشور نیاز به اجازه همسر و پدر دارند. این اتفاق شامل سفر اربعین هم می شود و کسانی که قصد سفر به عراق را دارند باید در دفترخانه این اذن را رسمی کنند، اما با ابتکار رخ داده در محرم شهر، با حضور همسر، رویت اسناد زوجیت توسط کارشناس مربوطه و امضای شوهر، دیگر نیازی به حضور در دفترخانه نیست و همین امضا به منزله اجازه خروج از کشور خواهد بود. شاید دلیل شلوغی این غرفه همین موضوع باشد.

در کنار غرفه گذرنامه بخش های دیگری نیز به چشم می خورد که خدماتی را به شهروندان ارائه می دهند. غرفه هلال احمر نیز تقریبا پرطرفدار است. در این غرفه علاوه بر آموزش کمک های اولیه اربعینی، پویش «مرهم زائر» نیز به شهروندان معرفی می شوند. در این پویش شهروندان می توانند دارو های اضافی در منزل خود را اهدا کرده تا در موکب های مستقر در پیاده روی اربعین تقدیم زائران شود. البته به گفته مسئول این غرفه دارو ها باید ۶ ماه تاریخ انقضا داشته باشند، در شرایط درست متناسب با نوع دارو نگهداری شده باشند و تاکنون مصرف نشده باشند. اصطلاحا آکبند باشند در گوشه ای از غرفه هلال احمر نیز یک پزشک عمومی مستقر است و به صورت رایگان، شهروندان را ویزیت می کند.

عقربه ها روی هم س ر می خورند و ساعت حوالی ۱۰ شب را نشان می دهد. نزدیک به ۳-۴ ساعتی می شود که در میدان آزادی چرخ زده ایم و با محرم شهر دلمان محرمی شده است. در لابه لای تهیه گزارش مان با تعدادی از مردم هم مصاحبه گرفته ایم. خیلی شان هم نه تیپ و لباس حزب الهی دارند و نه طرز بیانشان شبیه به آن چیزی است که تصور می شود. تلنگری می خورم که کشتی نجات حسین برای همه جا دارد؛ به وسعت تاریخ، به قدمت بشریت. فرق ندارد چه لباسی به تن داریم، چگونه فکر می کنیم و طرفدار چه کسی هستیم؛ همین که عبارت «یا حسین» بر زبان مان جاری شد، سوار «سفینه النجاه» حسین شده ایم.

اکثر مردم از حس و حال معنوی حاکم بر میدان آزادی سخن می گویند و خوشحالند که میدان آزادی تبدیل به میدانی آیینی برای برگزاری چنین رویدادی شده است. حرف مشترک همه آن ها این است که با دیدن کشتی و کلاه خود و بین الحرمین نمادین در اینجا، دلشان هوای حسین ع کرده و به یاد سفرشان به کربلای معلی افتاده اند. در این بین چند قطره ای اشک و یکی دو بیت شعر و روضه هم مهمان مان می کنند. به ویژه آن هایی که تاکنون نتوانستند به کربلا بروند، دل پر آهی دارند و التماس دعا که آقا امسال ما را بطلبد. در دلم می گویم «حسین برادر کسی است که کریم اهل بیت نام دارد؛ مگر می شود چیزی از خاندان کرم خواست و نگرفت؟ حتما می گیریم.»

مصطفی زیبایی نژاد را هم پیدا کرده ایم. مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران که مسئول رویداد «محرم شهر» است و این برنامه با تلاش های او و تیمش در اینجا برپا شده است. یک حرفش خیلی به دلم می نشیند؛ جایی که می گوید: «دوست داشتیم مردم شهرمان اینجا بیایند و حال معنوی خوبی پیدا کنند.»

او درباره محرم شهر هم توضیح می دهد و می گوید: از حدود یکی دو ماه پیش ایده برگزاری مجموعه فعالیت هایی برای محرم در اداره کل فرهنگی شهرداری تهران مصوب شد و تصمیم گرفتیم کار جذاب هنری و دلنشینی را برای شهروندان تهرانی طراحی بکنیم تا در دهه سوم محرم که بسیاری از هیات برنامه عزاداری ندارند چراغ مجلس عزای سیدالشهدا را در شهر تهران روشن نگه داریم و آرام آرام فضا را برای آماده شدن جهت برگزاری باشکوه پیاده روی اربعین برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: محرم شهر شامل کشتی سفینه النجاه است که در مساحت حدودا ۳۰۰ متر مربع طراحی شد؛ مردم از این کشتی بازدید می کنند و قبل از اذان مغرب هیات های دانش آموزی روی عرشه کشتی اجرای برنامه دارند. علاوه براین، هر شب در خدمت گروه های سرود، تئاتر، نقالی و تعزیه هستیم و برنامه های فرهنگی هنری متنوعی در میدان آزادی تهران برگزار می شود. ذاکرین اهل بیت و سخنرانان شناخته شده تهران به اینجا می آیند و به اقامه عزا برای امام حسین علیه السلام می پردازند. این مراسمات از ساعت ۲۰ آغاز شده و تا ساعت ۲۳ ادامه دارد.

ساعت از ۲۲:۳۰ گذشته است و آرام آرام وسایل مان را جمع می کنیم که برگردیم. اواخر برنامه استیج است و به دعوت مجری برنامه همه به سمت حرم سیدالشهدا قرار می گیرند تا دعا کنند. چند بار عبارت «لبیک یا حسین» تکرار می شود و سلامی به سیدالشهدا داده می شود. سو سوی کشتی سفینه النجاه از دور به چشمم می آید. دلم دوباره می رود. در میانه میدان آزادی ایستاده ایم و این بار عبارت «آزادی» را به گونه دیگری درک می کنم. چه بسا دل هایی که همین جا از بند شیطان «آزاد» می شود تا به حسین ع بپیوندد. دست ادب بر سینه می گذارم. یک سو کشتی «سفینه النجاه» مرا یاد حرمش می اندازد و آن سوی میدان، کلاه خود حضرت عباس، حس امنیت را به یادم می آورد.

تهران امن است، چون هنوز اسم عباس بر زبان مردمش جاری است. برکت حتما می آید، چون هنوزم در کوچه پس کوچه هایش، در دل خانه هایش و در قلب مردمش، پرچم «یا حسین» بالانشین است.

منبع: تسنیم

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران