وزیر اطلاعات: در چند وقت گذشته ۴۰۰ بمب کشف و خنثی شد

وزیر اطلاعات، گفت: گزارش‌های فراوانی به دست ما می‌رسد که سعی دارند از یک آشوب ساختگی بهره دیگری ببرند، در این مدت ما حدود 400 بمب جمع کردیم که بنا بوده بیش از 40 عدد از آن‌ها در ایام دهه محرم در هیأت‌ها منفجر شود. ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سیداسماعیل خطیب وزیر اطلاعات دولت سیزدهم در برنامه «بدون توقف» شبکه سه سیما، در پاسخ به این سؤال که تعریف شما به عنوان وزیر اطلاعات، از وزارت اطلاعات چیست، گفت: وزارت اطلاعات ثمره انقلاب اسلامی ماست و در آستانه چهلمین سالگرد تأسیس خودش قرار دارد، وزرات اطلاعات در سال 63 بر اساس مصوبه مجلس و قانون و با ادغام نهادهای اطلاعاتی مختلف شکل گرفت و تلاش می کند که یک سرویس اطلاعاتی در تراز نام جمهوری اسلامی باشد و مجمو عه ای باشد که بتواند نسبت به آن چه امنیت نظام و کشور و ملت ما تأمین می کند برقرار کند. همچنین لازم است یادی کنم از مرحوم ری شهری که پایه گذار این مجموعه بودند و آنچه داریم از اندوخته ها و روحیه انگیزشی افرادی است که در این مجموعه تلاش کرده و حتی به شهادت رسیدند.

وی در ادامه تصریح کرد: نیروهای وزارت اطلاعات معمولا از میان افراد انقلابی، خطرپذیر، شجاع، متعهد، فداکار و جهادی که شبانه روز خودشان را برای تأمین امنیت نظام می گذارند گزینش می شوند. با توجه به گستردگی حساسیت هایی که تمام دستگاه های اطلاعاتی نسبت به پیشرفت و اقتدار این کشور دارند، طبیعتا یکی از وظائف مهم در تأمین امنیت برعهده وزارت اطلاعات است. این دستگاه به عنوان رئیس شورای هماهنگی اطلاعات کشور با کمک و یاری و هم افزایی با جامعه اطلاعاتی و امنیتی تمام تلاش خود را برای مقابله با هر توطئه ای که در جهت سلب آرامش جامعه و مردم ما هست را به کار گرفته و شرایطی فراهم می کند که این آرامش برقرار بشود.

وزیر اطلاعات همچنین یادآور شد: این وزراتخانه عملا وظائف 5 گانه ای را در مبارزه با رژیم صهیونیستی و نظام سلطه، تروریسم، براندازان، جاسوسی و نفوذ، مفاسد اقتصادی و مبارزه با ناکارآمدی برعهده گرفته و همچنان وظیفه خودش می داند با اشراف اطلاعاتی و صیانت از مردم و دارایی های کشور عزیزمان و هم افزایی با تشکیلات اطلاعاتی و  اطلاعات مردم و فعال شدن در دیپلماسی پنهان و غیررسمی بتواند در جهت ارتقای امنیت کشور و اقتدار کشور در سطح منطقه و دنیا عمل کند.

خطیب در پاسخ به این سؤال که در خصوص اتفاقات سال گذشته کشور چه پیش بینی از شرایط داشتید و آیا هشدارهای لازم را داده بودید، گفت: معمولا برآوردهای امنیتی و اطلاعاتی در دوره آیت الله رئیسی هر ساله تقدیم مسؤولان می شود و در این دو سال هم این اتفاق افتاده و معمولا هم به تأکید جامعه اطلاعاتی می رسد و این گزارش صرفا نگاه وزارت اطلاعات نیست بلکه برآوردی است از مسائل اطلاعاتی و امنیتی توسط کلیه دستگاه های اطلاعاتی کشور. در بیانیه تبیینی هم که با سپاه منتشر کردیم در آن جا به بخش های قبل، بعد و حین آشوب پرداخته شده ولی به طور طبیعی بعضی نکات وجود دارد که شگفت سازهایی باعث تقویت آشوب با عدم آن آشوب می شود و در سال گذشته چنین اتفاقی افتاد.

وی همچنین تصریح کرد: این پیش بینی را کرده بودیم که سه ضلع سرویس های طلاعاتی، اندیشکده ها و تشکل های شبه دولتی در خارج و تشکل هایی که معاندین نظام محسوب می شوند به دلیل تجزیه طلبی و یا تروریست بودن و به دلیل وابستگی به رژیم سابق نسبت به نظام و ملت ما موضع براندازانه دارند، آنها تصمیماتی را در پایان سال 1400 طراحی کردند که مستندات آن موجود است و امیدواریم به کمک دیگر جامعه اطلاعاتی و صداوسیما بتوانیم آن را به سریال یا فیلمی تبدیل کرده و تقدیم مردم کنیم، آنها با حدود بیش از 50 سرویس اطلاعاتی جلسات مختلفی را در کشورهای مختلف و در تاریخ های مختلف برگزار کردند و  بیش از 200 رسانه را برای این کار آموزش دادند، آنها با کمک تشکل های شبه دولتی برای آموزش تحرکات براندازانه خودشان پیش بینی کردند و عملا با کمک گرفتن از ابزار فضای مجازی و رسانه توانستند این فتنه و توطئه و آشوب را برپا کنند.

خطیب در بخش دیگری از برنامه گفت: در تاریخ استقلال کشور و انقلاب همواره کسانی که پیشرفت و اقتدار و رشد متکی به خود و پویایی ملت را نمی توانستند ببینند تلاش کردند با فتنه های مختلفی نسبت به براندازی اقدام کنند و از همان اول انقلاب نگاه براندازانه داشتند و از آنجا که نتوانستند به هدف خود برسند، فشار را از طرق دیگر در کودتاها، جنگ، تحریم، تهاجم فرهنگی و حوادثی که در 88، 98 ایجاد شد بر مردم وارد کرده و سعی کردند اگر اختلاف و اعتراضی وجود داشته آن را به آشوبی تبدیل کنند که نتیجه براندازانه داشته باشد.

این مقام امنیتی با اشاره به اینکه  دشمنان در اندیشکده های خودشان 14 دلیل را عامل عدم موفقیت خودشان دانستند، اظهار کرد: لذا بر اساس آن یک جنگ ترکیبی تجمیع کردند و شاهد هستیم همچنان اقدامات تروریستی را در کنار اقدامات آشوب طلبانه دنبال کردند.

وی با بیان اینکه هیچ کس نیست که چه موافق و چه مخالف شرایط حکمرانی، نابودی کشورش را بخواهد، اظهار کرد: بنابراین آنچه که منشأ آشوب و خسارت می شود، یا اینکه دارایی ها را هدف قرار می دهد و در رشد اقتصادی خلل وارد می کند، بهره ای است که دشمن از این بسترهای سلایق و نارضایتی می برد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا می شد جلوی اعتراضات را گرفت، گفت: هر اتفاقی که برای ملت مان بیفتد، از هر قومیتی یا هر جنسی ملت ما بوده و برای ما عزیز هستند، عظمتی که رهبر فرزانه در عفو گسترده ایجاد کردند ببینید، ایشان می فرماید که اگر تلاشی برای ایجاد آرامش و امنیت کشورمان می کنیم در جهت این است که بتوانیم زمینه ارتقای پیشرفت را فراهم و دست های ایادی را قطع کنیم. اگر اطلاعیه های وزارت اطلاعات را دیده باشید، اساسا چند نفر از این دشمنان دور هم جمع می شوند که یکی را بکشند تا بتوانند کشته سازی درست کنند، گزارش های فراوانی به دست ما می رسد که سعی دارند از یک آشوب ساختگی بهره دیگری ببرند، در این مدت ما حدود 400 بمب جمع کردیم که بنا بوده بیش از 40 عدد از آن ها در ایام دهه محرم در هیأت ها منفجر شود.

 

This browser does not support the video element.

 

وزیر اطلاعات در پاسخ به این سؤال که چرا دشمن در آخرین تلاش خود حجاب را هدف قرار داد، گفت: ملت ما ممکن است از ابعاد مختلف چه اقتصادی و اجتماعی و چه فرهنگی انتظاراتی داشته باشد که بخشی از  از آن برآورده نشده باشد و طبیعتا نارضایتی آنها شناخته شده است دشمن هم موج سوار خوبی است و از آن موارد بهره برداری می کند. ما وظیفه داریم، بتوانیم اینها را به نحوی پیگیری و برنامه ریزی کنیم که انتظارات مردم هم محقق شود.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا اقدامات و تمهیدات وزارت اطلاعات رسانه ای نمی شود، یادآور شد: ضعف رسانه ای را قبول دارم، چنانکه رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیأت دولت اشاره کردند به ضعف توان رسانه ای مجموعه، اما این را هم در نظر بگیرید که وقتی با 200 رسانه طرف هستید که متکی هستند به سرمایه های بی حد و نصاب دنیا و در کنارش شما یک صداوسیما و چند رسانه ارزشی و انقلابی و فعالان جهادی در فضا مجازی، اینها از نظر ظاهری و کمی قابلیت قیاس ندارند.

خطیب همچنین اظهار کرد: این بیش از 50 سرویس اطلاعاتی در سال میلادی جاری بودجه شان از بودجه کشور ما بیشتر است، البته این سرویس های اطلاعاتی دو دسته هستند یکی نیابتی که معمولا بار فعالیت سرویس های بزرگتر را تأمین می کنند و عمده سرویس هایی که علیه کشور ما فعالیت دارند سرویس های اطلاعاتی انگلیس، رژیم صهیونیستی و آمریکا هستند که فعالیت ها را تقسیم دهی و جهت دهی می کنند.

 

This browser does not support the video element.

 

وزیر اطلاعات در پایان در خصوص اینکه این سرویس ها در کشور ما به دنبال چه هستند، گفت: به دنبال براندازی، آمدند نزدیک مرز ما کارخانه اسلحه سازی راه انداختند دیدیم همه تولیدات به ایران قاچاق می شود، یک منطقه اقلیم کردستان عراق که نیمچه استقلالی دارد مرکزی شده برای سرویس های دنیا، یک مرتبه می بینیم که تمام تجزیه طلبان مرده در آنجا زنده می شوند، یا کشوری مثل آلمان همه پرچم های مخالف ایران را در یک میدان جمع می کند، یا رئیس جمهور یک کشور می گوید در ایران انقلاب شده است.

پایان پیام/

منبع: فارس‌نیوز