از تقویم مصری تا تقویم بابلی

...

با اینکه قدیمی ترین تقویم پیدا شده در دنیا، از ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح ع باقی مانده است، اما برخی منابع دیگر، این زمان را به خیلی قبل تر برمی گردانند و می گویند تقویم از زمان انسان های غارنشین به وجود آمده است.

تقویم 

درباره چگونگی پیدایش تقویم احتمالات زیادی وجود دارد؛ باستان شناسان و محققانی که در این زمینه مطالعات زیادی انجام داده اند همگی بر این باورند که نمی توان زمان دقیقی برای پیدایش اولین تقویم یا حتی اولین تقویم ها مشخص کرد. عده ای پیدایش آن را به دوره انسان های ماقبل تاریخ نسبت می دهند و از غارنشینان به عنوان اولین کسانی که از تقویم استفاده کردند نام می برند؛ عده ای هم معتقدند که اولین تقویم دنیا متعلق به مصریان باستان است. با این حال، اهمیت توجه به زمان در طول تاریخ باعث شده که تقویم های زیادی به وجود آیند؛ تقویم هایی که بیشترشان نقص هایی داشتند و همین نقص ها باعث شدکه از رونق بیفتند. این گزارش فروردین ماه سال ۱۳۹۱ در مجله سرنخ چاپ شده است

با اینکه قدیمی ترین تقویم پیدا شده در دنیا، از ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح ع باقی مانده است، اما برخی منابع دیگر، این زمان را به خیلی قبل تر برمی گردانند و می گویند تقویم از زمان انسان های غارنشین به وجود آمده است. این گروه از دانشمندان اعتقاد دارند تصاویری که انسان های غارنشین روی دیوار ها کشیده اند نمونه نخستین، مبتدی و آماتور تقویم است. 

در این تقویم ها که بیشتر تقویم های ستاره شناسی هستند حتی تاثیر ماه بر زمین هم به گونه ای ابتدایی مشخص شده است و محققان و باستان شناسان را به این نتیجه می رساند که انسان های اولیه و غارنشین از وضعیت ستارگان و ماه خبر داشتند.

این عده می گویند که تقویم های انسان های غارنشین فصل شکار حیوانات مختلف را مشخص می کند و در واقع انسان های غارنشین، فصل و زمان مناسب شکار حیوانات مختلف را روی دیوار های غار مشخص کرده اند.

 این محققان می گویند در زمان انسان های غارنشین، مهمترین موضوع و دغدغه، زنده ماندن و غذا بوده است. در نتیجه شکل های ترسیم شده از حیوانات روی دیوار های غار ها به احتمال زیاد از سر نیاز آن ها به غذا شکل گرفته اند، بنابراین می توان این را نمونه ای از تقویم نخستین و ابتدایی انسان های اولیه دانست.

در این میان، گروهی از محققان هم می گویند تقویم، مشخص کردن زمان و فصل شکار نیست بلکه باید روز های سال را به تصویر بکشد و مشخص کند. اگر بخواهیم به نمونه ای از تقویم های باستانی که این گروه از محققان درباره آن ها صحبت کرده اند اشاره کنیم باید از تقویم های مصریان یا تقویم مایا ها نام ببریم. تقویم مصریان به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد یعنی زمانی که می توان آن را برای شروع نوشتن تاریخ بشریت به صورت خط در نظر گرفت. 

 تقویم چطور به دنیا آمد؟

هدف از به وجود آمدن تقویم شمردن روز های گذشته و آینده است تا به این ترتیب بتوان نشان داد چند روز به حادثه یا روز موردنظر باقی مانده است. در گذشته، اهمیت تعیین روز ها بیشتر برای مراسم مذهبی یا روز های برداشت محصولات یا فصل های شکار بوده است. اهمیت تعیین این روز ها تا اندازه ای بود که حتی روز های برداشت محصول به روز های خاصی تبدیل می شدند. علت این امر هم بسیار واضح است. اشتباه در تعیین چنین روز هایی می توانست به کمبود آذوقه سالانه یا فقدان آن منجر شود که چنین واقعه ای منجر به مرگ اعضای دهکده یا یک قوم می شد. 

با اینکه تقویم های امروزی با توجه به پیشرفت های علمی و درنظر گرفتن حرکت وضعی زمین و فاصله زمین از خورشید در طول روز ها و فصل های مختلف سال ترسیم می شوند، اما تقویم ها در زمان گذشته بیشتر بر پایه مشاهده و تجربه افراد بوده اند. این افراد در پی تجربه سال ها زندگی در یک منطقه می توانستند تغییر فصل ها را تشخیص دهند. به مرور، زمان این مشاهدات به صورت تقویمی در می آمد تا در اختیار همه مردم آن منطقه قرار گیرد. 

 تقویم های مصری

مصری ها در ۵ هزار سال قبل از میلاد، سال را به ۱۲ ماه ۳۰ روزه تقسیم کرده بودند. در نتیجه در مصر باستان سال ۳۶۰ روز بود. اما بعد از مدتی مصریان باستان در پی تجربه ها و مشاهدات وضع خورشید، ۵ روز به تقویم خود اضافه کردند. درحقیقت این دانشمندان مصری بودند که پیشنهاد دادند تغییر و تحولی در تقویم شان به وجود بیاید. آن ها سال ها را به صورت ۱۲ ماه ۳۰ روزه تقسیم کردند و در پایان نیز پنج روز تعطیل به پایان سال افزودند تا کسری سال را از لحاظ تعداد روز ها جبران کنند، اما در واقع این کار هم باعث از بین رفتن کامل اشتباه در تقویم نشد، چراکه یک سال واقعی همان طور که می دانید اندکی بیشتر از ۳۶۵ روز است و به طور دقیق مدت ۳۶۵ روز و پنج ساعت و ۴۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه طول می کشد تا زمین یک دور کامل به دور خورشید بچرخد. به همین دلیل بود که مصریان هر چند سال یک بار باز هم در محاسبه سال ها با اشکالاتی مواجه می شدند. در واقع این مشکل زمانی حل شد که برای اولین بار سال کبیسه به وجود آمد.

البته این واقعه هم مدت ها طول کشید تا به وقوع بپیوندد، چراکه در آن زمان، بسیاری از ستارگان و سیارات جزو خدایان به شمار می آمدند و به همین علت هیچ کس، حتی پادشاهان هم جرأت مداخله در تقویم و اصلاح آن را نداشتند؛ اما، چون خوشبختانه در آن زمان تقویم برخلاف امروز در زندگی روزمره مردم نقش زیادی نداشت، به همین دلیل مشکل چندانی برای آن ها ایجاد نمی شد.

نکته جالب اینجاست که علاوه بر این تقویم خورشیدی، مصریان یک تقویم مذهبی هم داشتند که بر پایه مشاهدات آن ها از وضع ماه در آسمان بود که بیشتر روز های مراسم مذهبی شان را مشخص می کرد.

 تقویم رومی یا تقویم جولیانی 

زمانی که امپراتوری روم قدرت گرفت و از شرق تا غرب گسترده شد، یکی از مشکلات این امپراتوری ساختن یک تقویم واحد بود. چراکه علاوه برگستردگی قلمرو روم، خرافاتی بودن آن ها هم به معضلات ساخت تقویم اضافه می شد. 

رومی ها اعتقاد داشتند که برخی از اعداد نحس هستند و وجود آن ها برای امپراتوری شوم است. به همین دلیل روز های هیچ ماهی در امپراتوری روم ۳۰ روزه نبود. ماه ها یا ۲۹ روزه بودند یا ۳۱ روزه، به جز ماه فوریه که ۲۸ روزه بود. در تقویم رومی باستان، ۴ ماه ۳۱ روزه و ۷ ماه ۲۹ روزه و یک ماه ۲۸ روزه در مجموع ۳۵۵ روز می شد. به همین دلیل، تقویم نگاران رومی، ماه سیزدهمی به تقویم خود اضافه کردند. این ماه سیزدهم مرسدونیوس نام داشت و ۲۲ یا ۲۳ روزه بود و هر ۲ سال یکبار، به انتهای ۱۲ ماه سال اضافه می شد. 

اما حتی با اضافه شدن ماه مرسدونیوس مشکل تقویم رومی حل نشد و این تقویم دارای اشکالات زیادی بود. به همین دلیل در سال ۴۶ قبل از میلاد، جولیوس سزار به توصیه یکی از ستاره شناسان بزرگ روم گوش کرد و دستور داد تا اصلاحاتی در تقویم جولیانی به وجود آورند. تنظیم این تقویم که در حدود ۴۴۵ روز و پس از بررسی های تمامی تقویم های خورشیدی معتبر آن دوران به طول انجامید، بر پایه فصل ها بود. برای در نظر گرفتن اندازه فصل ها هم، طول مدت یک سال خورشیدی یعنی ۳۶۵ روز و ۶ ساعت در نظر گرفته شد که این ۶ ساعت هر ۴ سال یکبار، یک روز به روز های سال در تقویم خورشیدی جدید اضافه می کرد. در تقویم جدید، جولیوس سزار دستور داد تا سال با ماه ژانویه آغاز شود. در صورتی که در تقویم پیشین، سال جدید از اواخر ماه مارس و با شروع اعتدال بهاری آغاز می شد. با این حال تقویم اصلاح شده جدید با وجود تحقیقات زیاد همچنان دارای نواقص زیادی بود که باعث شد توجه چندانی به آن نشود. 

تقویم گریگوری 

تقویم گریگوری که به آن تقویم میلادی یا تقویم مسیحی هم گفته می شود، همان تقویمی است که هم اکنون در بیشتر کشور های جهان از آن استفاده می شود. این تقویم جایگزین تقویم جولیانی شد تا نواقص آن را از بین ببرد. تقویم گریگوری در ۲۴ فوریه ۱۵۸۲ توسط پاپ گریگوری سیزدهم تایید شد. با اینکه در تقویم جولیانی هر ۴ سال یک روز به ۳۶۵ روز سال اضافه می شد، اما به دلیل ۱۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه اختلاف با سال خورشیدی، هر ۱۲۸ سال یک روز عقب می افتاد و همین مساله باعث به وجود آمدن اختلاف بین تقویم طبیعی و تقویم جولیانی می شد. در نتیجه در تقویم گریگوری تلاش شد تا این نقص برطرف شود. 

 تقویم سریانی 

یکی از تقویم های معروف باستانی، تقویم سریانی است که به زمان اسکندر کبیر برمی گردد. این تقویم که با نام تقویم اسکندری و تقویم سلوکی هم شناخته می شود در قرن چهارم قبل از میلاد شکل گرفت. در این تقویم، اسکندر دستور داد تا مبدا تاریخ را از سال شروع پادشاهی او قرار دهند.

در نتیجه سال آغازی این تقویم به ۳۱۲ قبل از میلاد برمی گردد. اسکندر بعد از آنکه توانست نیمی از جهان آن دوران را تحت حکومت خود درآورد دستور داد تا در تمام سرزمین هایی که تحت حکومت اوست از این تقویم استفاده شود. 

حتی می گویند او یهودیان را مجبور کرد که مبنای تاریخ را سال به پادشاهی رسیدن او بدانند. تقویم سریانی از ۱۲ ماه تشکیل شده است و این ۱۲ ماه بنابر محاسبات منجمان آن دوره، به ماه های ۲۸، ۲۹، ۳۰، ۳۱ روزه تقسیم می شد. این تقویم در طول زمان دستخوش تغییراتی شد، اما در زمان فرمانروایی سلوکوس به فرمان این پادشاه، مبدأ آن تغییر کرد. 

نکته جالب اینجاست که بعد از انقراض هخامنشینان استفاده از تقویم سلوکی در ایران آن دوران هم رواج پیدا کرد و حتی در دوره اشکانیان هم ادامه یافت.

 تقویم بابلی 

در بابل، بیش از ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ع ، سال به ۱۲ ماه تقسیم شده بود. این ماه ها ۲۹ روزه و ۳۰ روزه بودند که با احتساب همه آن ها در پایان سال ۳۵۴ روزه می شد. در نتیجه این تقویم نیاز داشت تا به هر هشت سال، ۳ ماه اضافه شود. برای رفع این نقیصه پادشاه بابل دستور داد تا یک ماه به تعداد روز های باقی مانده به پایان تقویم سالانه شان اضافه شود. بابلی ها از این تقویم تا سال ۳۰۰ قبل از میلاد استفاده کردند و بعد از آن تقویم خود را با یک تقویم قابل قبول تر جایگزین کردند. 

تاثیر تقویم بابل در بسیاری از حکومت هایی که این امپراتوری را سرنگون کردند و وارد این سرزمین شدند به وضوح دیده می شود. به خصوص، یهودیان که سیستم تقویمی خود را به طور کامل از بابلی ها الگو گرفتند. آن ها درواقع به طور کامل تقویم مورد استفاده در بابل را کپی کردند و حتی نام ماه ها را هم تغییر ندادند. این کپی برداری یهودیان از تقویم بابلی به قرن ششم پیش از میلاد باز می گردد.

بابلی ها در محاسبه سال هم روش ساده ای داشتند؛ آن ها نشانه ای را روی زمین قرار می دادند و وقتی که خورشید بالا می آمد، سایه آن را علامت گذاری می کردند و هر روز این عمل تکرار می شد. در بعضی از روزها، محل سایه تغییر محسوسی نسبت به محل اصلی نداشت و این روز ها دو بار در هر سال اتفاق می افتاد. امروزه ما به این دو روز «روز های اعتدالی» می گوییم که یکی اول فروردین و دیگری اول مهرماه است و طول روز و شب در آن ها یکسان است. نکته جالب دیگر درباره تقویم بابلی ها این است که آن ها برحسب اتفاق، هفته را براساس هفت روز قسمت کرده اند. آن ها سیارات را پرستش می کردند و، چون در آن زمان فقط پنج سیاره را شناسایی کرده بودند، پنج روز را برای پرستش آن ها اختصاص داده و دو روز را هم برای پرستش خورشید و ماه به آن اضافه کرده بودند و به این ترتیب هفته به وجود آمد. شاید اگر آن ها می توانستند تمامی سیارات منظومه شمسی را ببینند، ما امروزه به جای هر «هفته» از یک «دهه» استفاده می کردیم.

 منبع: همشهری آنلاین

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران