اسنادی از روابط پشت پرده رژیم های پهلوی و صهیونیستی

...

پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ روابط دوستانه ای میان رژیم پهلوی و رژیم صهیونیستی شکل گرفت. این روابط در دهه پنجاه خورشیدی، در حالی که ایران به عنوان ژاندارم منطقه، عهده دار امنیت خلیج فارس شده بود و کشور های عربی جبهه ای متحد در مقابل رژیم صهیونیستی تشکیل داده بودند، به صورت تنگاتنگی ادامه یافت. با این وجود، شاه همواره در ظاهر خود را حامی ملت مظلوم فلسطین نشان می داد و کشور های اسلامی را به تفاهم و همدلی دعوت می کرد.

شاه همواره سیاستی دوگانه در قبال اسرائیل پیش می گرفت، درست زمانی که در ظاهر برای احقاق حقوق فلسطینی ها سخنرانی می کرد، در پشت پرده روابط گسترده اقتصادی با صهیونیست ها داشت و هنگامی که کشور های عربی به صورت متحد اسرائیل را تحریم کرده بودند، رژیم پهلوی نه تنها هرگز در تحریم نفتی اعراب شرکت نکرد، بلکه همواره بزرگترین فروشنده نفت به رژیم صهیونیستی بود و نفت پالایشگاه حیفا را تامین می کرد، اما این دوگانگی از چشم رسانه های اروپایی و آمریکایی پنهان نمی ماند و زمانی که شاه در پاسخ به سوال خبرنگار کیهان درباره به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی گفت: شناسایی اسرائیل از طرف ایران امر تازه ای نیست، نیویورک تایمز تیتر زد: «به رسمیت شناخته شدن اسرائیل توسط ایران».

روابط رژیم پهلوی و رژیم صهیونیستی علاوه بر عرصه اقتصادی، در زمینه های امنیتی اطلاعاتی نیز جریان داشت. شاه در سال ۱۳۳۶، تیمور بختیار رئیس وقت ساواک را به منظور بررسی امکان همکاری های فیمابین به رژیم صهیونیستی فرستاد. مذاکرات بختیار با همتایانش در اسرائیل بسیار موفقیت آمیز بود. پس از ملاقات های متعدد که بین موساد و ساواک صورت گرفت، در نهایت سران دو کشور وظیفه پیش ب رد روابط دوجانبه را بر عهده این سازمان ها نهادند.

بر این اساس در بهار ۱۳۳۷ از طرف موساد شخصی به اسم مئیر عزری برای تعمیق این روابط به تهران اعزام شد که او را به عنوان اولین سفیر اسرائیل در تهران می شناسند. مهم ترین ماموریت عزری در تهران، خروج رژیم صهیونیستی از انزوای ایجاد شده توسط اعراب بود. عزری تا سال ۱۳۵۲ در تهران بود و تلاش های بسیاری در جهت تعمیق روابط امنیتی و اطلاعاتی ایران و اسرائیل صورت داد.

اسنادی در آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی وجود دارد که نشان از برخی روابط پشت پرده میان پهلوی و اسرائیل دارد، سند نخست در این مجموعه، به تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۵۲، مئیر عزری در مراسم تودیع خود، پس از پانزده سال حضور در ایران، از حسن روابط ایران و رژیم صهیونیستی ابزار خشنودی کرده و از اینکه این روابط در رسانه ها انعکاس لازم را نیافته اند، متاسف است.

سند دوم درباره روابط نظامی ایران و اسرائیل است که نشان از تمرینات نظامی خلبانان اسرائیلی بر هواپیما های فانتوم متعلق به ارتش ایران دارد.

سند سوم، به تاریخ آذرماه ۱۳۵۲، گزارشی منتشره در هاآرتص حاکی از نگرانی های مقامات اسرائیلی از تغییر سیاست های سران پهلوی است. بر اساس این گزارش: «کشور های نفت خیز عربی در خلیج فارس طی هفته های اخیر به ایران فشار آورده بوده اند که در فشار نفتی علیه باختر به آن ها همکاری نماید، ولی ایران مرتبا از این عمل خودداری کرده است. سابقا کشور های عربستای سعودی و عراق و مصر از روابط محرمانه ایران با صهیونیست ها انتقاد کرده بوده اند.

صهیونیست ها یک هیات نمایندگی بازرگانی در ایران دارند و به اعطای کمک فنی و برنامه های تعلیمی و راهنمائی در این کشور اشتغال دارند. ایرانی ها نیز هیات مشابهی در رژیم صهیونیستی دارند. اطلاع می دهند که فشار های فعلی اعراب از زمینه تحریم نفتی تجاوز نموده و از ایران خواسته اند هیات نمایندگی صهیونیست ها و همه یهودیان این کشور را که تعدادشان بین ۵۰ تا ۹۰ هزار نفر هستند را اخراج کند، ولی ایران جواب منفی صریح داده بوده است. نظریه: محافل ملی رژیم صهیونیستی از امکان موثر واقع شدن فشار اعراب بر ایران جهت تغییر سیاست دولت شاهنشاهی در مورد رژیم صهیونیستی بیم و هراس دارند.»


منبع: ایرنا

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران