چرا عشق های آتشین امروزی پایان خوبی ندارند؟

...

«یک سالی می شد که بدون اطلاع خانواده ها با هم رابطه دوستی داشتند. دانشجو بودند و متولد و ساکن دو شهر متفاوت. بعد از یک سال دوستی بالاخره خانواده ها را در جریان گذاشتند و بساط خواستگاری را پهن کردند. این یک سال آنقدر آن ها را وابسته و دلبسته هم کرده بود که با وجود تمام مشکلات و تفاوت های حل نشدنی شان باز حرف شان یک کلام بود «ما عاشق هم هستیم و بقیه چیز ها مهم نیست »

فرهنگ های مختلف و آداب و رسوم شان از همان اول پای اختلافات دو خانواده را به خواستگاری کشاند. از مهریه تا نوع خواستگاری شکاف بود بین این رابطه. خانواده ها اصلا موافق نبودند. دلشان می خواست دختر و پسرشان در همان شهر و دیار خودشان ازدواج کنند و این آداب و رسوم زبان مشترک آن ها باشند نه پایه های اختلاف یک رابطه. داستان به همین جا ختم نمی شود.

آقای داماد هنوز نه شغلی داشت و نه سراغ کسب و کاری رفته بود. اما هیچ کدام از این موضوعات و تفاوت فرهنگ و سلیقه ها به چشم شان نمی آمد. عشق کورکورانه شان به آنجا رسیده بود که می گفتند حتی اگر خانواده ها هم مخالف باشند ما با هم ازدواج می کنیم. تب عشق قدرت منطقی فکر کردن را از آن ها گرفته بود. بی چون و چرا با همه شرایط هم کنار آمدند و به پشتوانه عشقی که بین شان بود وارد زندگی شدند، اما حالا بعد از یک سال در پیچ و خم راهرو های دادگاه دنبال جدایی هستند.»

آنچه که خواندید سرگذشت واقعی زوجی بود که گمان می کردند عاشق هم هستند و این عشق به تنهایی می تواند مچ تمام مشکلات و اختلاف ها را بخواباند. سرگذشتی که یکی از پرونده های روی میز مشاوره «فرزانه رمضانی»؛ زوج درمانگر و روانشناس است. اما چرا عاقبت برخی از این عشق های تند و تیز به اینجا کشیده می شود؟ چرا می گوییم عشق همیشه کافی نیست؟  

عاشق شوید، اما به خودتان دروغ نگویید  

شاید برای شما هم پیش آماده باشد که در مصاحبت با آدمی که سخت دلباخته یا وابسته کسی است قرار گرفته باشید و ویژگی های مثبت آن فردمقابل را از زبانش اغراق آمیز بشنوید یا متوجه آن شوید که عیب ها و اشتباهات آن فرد هرچند بزرگ به چشم او نمی آید و هرچه سعی دارید برایش بگویید به گوشش نمی رود، اما وقتی پا به زندگی مشترک می گذارد، تمام آن ویژگی های منفی همسرش که قبل تر هم وجود داشتند تازه به چشمش می آید و می شود دلیل اختلاف همیشگی شان. فرزانه رمضانی می گوید این آفتی است که دوستی های پیش از ازدواج به جان زندگی زوجین می اندازد و اتفاقا زوج مورد بحث ما هم به همین خاطر بعد از یک سال خبری از آن عشق روز های اول در زندگی شان نیست

این زوج درمانگر می گوید: «آشنایی های بدون اطلاع خانواده مخصوصا اگر مدت زمان طولانی دختر و پسر با هم در ارتباط باشند باعث می شود وابستگی عاطفی صورت بگیرد. وقتی در رابطه وابستگی ایجاد می شود دوطرف فقط نقاط مثبت هم دیگر را می بینند. البته نه به طور عادی بلکه این نقاط مثبت را در ذهن شان بزرگ نمایی و ویژه می کنند و ضعف ها و نقاط منفی هم دیگر به چشم شان نمی آید. به همین خاطر بعد از ازدواج وقتی حالت هیجانی شان کم کم فروکش کرد، این نقاط منفی را تازه می بینند و باعث بحث و اختلاف های جدی می شود.» 

من که با خانواده اش نمی خواهم ازدواج کنم

«من که با خانواده اش نمی خواهم ازدواج کنم، خودش مهم است.» زوج گزارش مان وقتی با مخالفت خانواده ها رو به رو شدند این را گفتند، جمله ای که این روز ها ورد زبان برخی از جوانان نیز هست و وقتی از سمت خانواده طرف مقابل پذیرفته نمی شوند با گفتن این کلمات خیال خودشان و دیگران را به ظاهر آسوده می کنند، اما واقعیت آن است که در جامعه ایرانی اسلامی ما که خانواده ارزش و جایگاه ویژه ای دارد نمی توان خانواده را نادیده گرفت و فقط به فرد فکر کرد.

فرزانه رمضانی می گوید: «پذیرفته نشدن از سمت خانواده ها می تواند در روابط یک زوج مشکلات جدی را ایجاد کند. اگر دو نفر از همان ابتدای رابطه خانواده ها را در جریان بگذارند وقتی مخالفت های جدی آن ها را ببینند طبیعتا از همان ابتدا سعی می کنند دنبال راه حل باشند و خانواده ها را راضی و قانع کنند یا از سوی خانواده دلیل منطقی را بشنوند و در همان اوایل رابطه شان را قطع کنند نه آنکه زمانی که به اوج وابستگی رسیدند و جدایی برایشان سخت و مشکل بود.» 

گذشت های افراطی چطور زندگی مشترک را به حاشیه می کشد؟

یکی از مشکلاتی که پس از زندگی مشترک دامن گیر زوج عاشق گزارش مان شد این است که قبل از ازدواج گذشت های افراطی را به خاطر عشقی که به هم داشتند انجام دادند و بعد از آنکه کمی از آن حالت هیجانی خارج شدند و زیر یک سقف چندماهی را با هم گذراندند، دیگر منطق شان قبول نمی کرد که بدون دلیل خاصی کاری را به خاطر همسرشان انجام ندهند یا به خاطر او انجام بدهند. چالشی که به گفته این روانشناس دامن گیر اغلب زوج ها می شود.

این زوج درمانگر می گوید: «یکی از رفتار های آسیب زا در روابط، گذشت های افراطی است که دونفر به خاطر هم انجام می دهند مثلا دخترخانم به خاطر همسرش سرکار نرفته، از شغل مورد علاقه اش صرف نظر کرده. یا آقا به خاطر او بسیاری از روابط دوستی و فامیلی اش را قطع کرده و... این مسئله شاید در دوران آشنایی مسئله بزرگی نباشد، اما بعد از ازدواج که حالت هیجانی افراد کاهش پیدا می کند و دید منطقی نسبت به اوضاع دارند، دیگر برایشان غیرقابل تحمل می شود که این رفتار را به خاطر همسرشان انجام بدهند یا مطابق میل او رفتاری برایشان ممنوع باشد.»

کجای راه را اشتباه می رویم؟

عشق افسانه ای شیرین و فرهاد گزارش ما پایان خوبی نداشت. اما سوال اینجاست کجای راه را اشتباه رفتند؟ سوالی که پاسخش شاید عشق های زیادی را به سرانجام برساند. فرزانه رمضانی می گوید: «این دختر و پسر با اینکه مشاوره ازدواج آمده بودند و در چند جلسه از موانع و مشکلات رابطه شان باخبر شدند، باز حرف شان یک چیز بود اینکه عشقی که بین شان است همه چیز را حل می کند. تلاش جدی برای حل این اختلاف ها نداشتند و یا تصمیمی برای قطع ارتباط شان. درواقع روز های خوش امروزشان را فقط می دیدند و به فکر حفظ این عشق تا سال های دور نبودند.».

اما شاید برای شما هم مثل من این سوال پیش آمده باشد پس نقش عشق در روابط چیست و چقدر می شود به دیوار عشق تکیه کرد برای شروع زندگی مشترک؟ این زوج درمانگر در پاسخ به این سوال می گوید: «اعتقاد راسخ داشتن به آنکه عشق همه چیز را حل می کند تفکر اشتباهی است. عشق چاشنی زندگی است برای آنکه ما بتوانیم مسائل و مشکلات مان را راحت تر حل کنیم، اما تاکید بر مسئله دوست داشتن بدون درنظر گرفتن مواردی مثل شغل، خانواده ها و... می تواند اتفاقا بسیار خطرناک باشد. چرا که عشق در ابتدای زندگی مشترک پس از مدتی کاهش پیدا می کند. اگر دو نفر به خاطر موارد دیگری با هم ازدواج نکرده باشند و در بحث های دیگر تفاهم نداشته باشند احتمالا رابطه به جدایی ختم می شود.»

منبع: فارس

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران