رسوایی ۳ دروغ رسانه ای

...

زمانی وقتی صحبت از جنگ می شد، منظور همان خاکریز و جبهه های مرسوم بود. این روزها، اما میدان نبرد به حوزه رسانه کشیده شده و ترکش ها همان کلماتی است که بدون سند بیان می شود و بعد هم مسئولیت کشته های آن را کسی به عهده نمی گیرد. بیراه نیست اگر بگوییم نبرد غزه بعد از طوفان الاقصی هم به یک نبرد بزرگ رسانه ای کشیده شده است.

نبردی که گاهی برای تحریک احساسات مخاطبان و انحراف واقعیت، با دروغ های عجیب همراه شد که همگی حاکی از عجز رژیم صهیونیستی است که تلاش می کند خود را قربانی نشان دهد. البته در همین جنگ رسانه ای، دروغ ها هم سریع تر افشا می شود، چون دیگر سر و کار مخاطب با یک رسانه نیست و حرف بدون سند، زود خودش را نشان می دهد. اگر توییت اخیر خبرنگار سی ان ان را نگاه کنیم، خواهیم دید که چقدر این نبرد به شکل یک جبهه جدی مبارزه درآمده است. درست در شرایطی که ده ها خبرنگار در میدان نبرد در غزه کشته شده اند تا مسیر اطلاع رسانی به سمت و سوی اشتباه کشیده شود و حقیقت آنچه در این میدان روی می دهد برای جهان ناپیدا باشد، دروغ های بسیاری مطرح شده که هر کدام به مرور نادرست بودن خودشان را نشان دادند و به دست اندازی برای مسیر حقیقت تبدیل شدند. دروغ هایی مثل سر بریدن ۴۰نوزاد، تجاوز به برخی زنان و دختران و کشته شدن ۲۵۰نفر در یک کنسرت موسیقی که هیچ کدام مدرک و سند درستی نداشته و از اساس اشتباه بوده است.

به نظر می رسد در این میدان نبرد رسانه ای، دشمن مقاومت در تلاش است از هر شبهه ای برای منحرف کردن مسیر حقیقت استفاده کند.  در گزارش پیش رو با برخی کارشناسان رسانه گفتگو کرده ایم تا مساله دروغ پراکنی رژیم صهیونیستی و رسانه های وابسته به آن را مورد بررسی قرار دهیم. دروغ هایی که در طول چند روز گذشته برخی رسانه ها درحمایت از رژیم صهیونیستی و برخی جنایت های این رژیم انجام دادند، مخاطب را به یاد شهادت دختری به نام نیره می اندازد. ماجرا اینجا بود که دختری به نام نیره در شهادت احساسی خود ادعا کرد که پس از حمله عراق به کویت، شاهد بوده که سربازان عراقی نوزادان را از انکوباتور های بیمارستانی کویت بیرون می کشند، دستگاه های انکوباتور را برمی دارند و نوزادان را رها می کنند تا بمیرند. اما کمی بعد مشخص شد او به جای این که شاهد باشد، بخشی از یک دروغ بزرگ است. نیره، دختر سفیر کویت بود و شهادت او تنها بخشی از کمپین روابط عمومی شهروندان برای کویت آزاد بوده که باید آن را پروپاگاندای جنایتی دانست. حالا دروغ هایی که از سوی برخی رسانه ها و در تلاش برای پوشاندن جنایت های رژیم صهیونیستی بیان شده، شبیه به ماجرای نیره است.

دروغ اول، سر بریدن نوزادان

یکی از دروغ ها از سر بریدن ۴۰ نوزاد و متهم کردن حماس آغاز شد. دروغی که ابتدا یک خبرنگار آن را مطرح کرد تا سمت و سوی حقیقت و دروغ با هم جابه جا شود. برخی رسانه های غربی در این رابطه گزارش کرده بودند که نیرو های مقاومت عضو گردان های شهید عزالدین قسام در عملیات طوفان الاقصی اقدام به سر بریدن کودکان اسرائیلی کرده اند. البته این ادعا به حدی دور از حقیقت بود که حتی وزارت دفاع اسرائیل هم حاضر به تایید آن نشد و در نهایت خبرنگار سی ان ان به دلیل دروغی که نوشته بود، عذرخواهی کرد. این خبرنگار در توییت خود نوشت: باید بیشتر از قبل مراقب کلماتی که به کار می برم باشم. این صحبت های خبرنگار، با واکنش تندی از سوی بسیاری از فعالان حوزه رسانه همراه شد، چراکه دروغ پراکنی بدون سند آن هم در کوران یک جنگ، چیزی است که فهم حقیقت را بیشتر از قبل برای مخاطب با مشکل روبه رو می کند.

بیشتربخوانید

ادعای دست داشتن ایران در طوفان الاقصی با چه اهدافی دنبال می شود؟دروغ دوم؛ تجاوز به زنان

دروغ دوم، مربوط به تجاوز به برخی زنان شهرک های صهیونیست نشین بود. این ادعا اولین بار توسط روزنامه لس آنجلس تایمز مطرح شد تا باردیگر مسیر خبررسانی به سمت وسوی انحرافی کشیده شود. جالب اینجاست که این روزنامه بعد ها نوشت که سندی برای ادعایش نیست و به نوعی حرفش را پس گرفت. با وجود تلاش رژیم صهیونیستی برای انحراف مسیر اطلاع رسانی، حقیقت راه خودش را می رود. در این میان خبری بیرون آمد که درست برخلاف دروغ تجاوز به زنان صهیونیست بود؛ چیزی که تلویزیون رژیم صهیونیستی هم نتوانست آن را کتمان کند. یک زن که نیرو های مقاومت وارد خانه اش شدند، به شبکه ۱۲ اسرائیل از جوانمردی نیرو های مقاومت توضیح داده و گفته بود: «به آن ها گفتم من دو بچه دارم. به انگلیسی به من گفتند نگران نباش ما مسلمانیم و به شما آسیب نمی رسانیم.»

دروغ سوم؛ کشته شدن مردم عادی در کنسرت

دروغ سوم چیزی بود که با عنوان کشته شدن ۲۵۰ نفر در یک کنسرت موسیقی بیان شد. این دروغ هم مثل دو مورد قبل، هیچ سندی برای اثبات خود نداشت. تنها ویدئوی منتشر شده، عده ای را نشان می داد که در حال فرار بودند که حتی مشخص نبود علت آن چه بوده است. 
 
اخلاق رسانه ای اولویت دارد
 این روز ها رسانه های وابسته به صهیونیسم با دروغ های رسانه ای سعی در فضاسازی به نفع رژیم صهیونیستی دارند و واقعیت طوفان الاقصی را قلب می کنند. این رسانه ها تلاش می کنند نبرد جبهه مقاومت علیه رژیم صهیونیستی را ظالمانه توصیف کنند و پشت این پرده دروغین، ظلم و کشتار خود را پنهان سازند. برای تحلیل عملکرد رسانه های جهانی و واکنش های مناسب رسانه های حامی جبهه مقاومت، نظر غلامرضا آذری، استاد علوم ارتباطات را جویا شدیم. این استاد دانشگاه در این باره به جام جم می گوید: همه رسانه ها بی منظور وارد روایت جنگ های این چنینی نمی شوند. رسانه های معاند سعی دارند با چنین دروغ هایی پنهان کاری کنند و چهره واقعی ظالم را نشان ندهند.

باید این مظلومیت عیان شود. با آشکار شدن چهره واقعی ظالم و مظلوم خیلی از واقعیت های رسانه ای روشن و دروغ ها برملا می شود. این کارشناس و پژوهشگر حوزه رسانه درباره نقش رسانه ملی و رسانه های جبهه مقاومت در چنین شرایطی توضیح می دهد: ما باید سعی کنیم بسیاری از این اخبار کذب را رو کنیم، ضمن آن به بسط معنویت اخلاق رسانه ای در جامعه فعلی نیز یاری می رسانیم. با چنین عملکرد است که می توان نقش رسانه های این سو را مثبت و موثر ارزیابی کرد. برخی باور دارند در این شرایط که دشمن به دروغ های رسانه ای متوسل می شود، می توان از همین ترفند برای مقابله با او استفاده کرد. اما آنچه با ترویج این دروغ ها مغفول می ماند، اخلاق رسانه است. آذری بیان می کند: اخلاق رسانه گستره وسیعی را در بر می گیرد و از طریق اخلاق حرفه ای و رسانه ای خیلی از نقشه های شوم برملا می شود. وی در ادامه برای مقابله با این دروغ پراکنی ها تصریح می کند: نوع مقابله با در نظر گرفتن هررسانه فرق می کند. در رسانه های مجازی گاهی مقابله با یک تیتر خبری است یا اخبار دقیق و درستی که ما را از اخبار کذب دور می کند؛ بنابراین تا حد امکان باید در جهت برملا کردن خبر های دروغین و پوشالی حرکت کنیم و از نیت های پشت پرده بگوییم. ازسوی دیگر لازم است رسانه های ما کنشگر هم باشند و جریان سازی کنند. در واقع به واکنش نسبت به این خبر ها بسنده نشود تا بتوانند تشخیص خبر کذب از خبر های واقعی را برای مخاطبان آسان کنند. در این زمینه مدیران رسانه ای باید در حال آموزش دائم باشند. 

اخبار بدون سند؛ ابزار تحریف
امیدعلی مسعودی، رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره هم دراین زمینه در گفتگو با جام جم در خصوص دروغ هایی که رسانه های معاند و وابسته به رژیم صهیونیستی درباره کشتار کودکان و زنان توسط حماس منتشر می کنند، می گوید: هر خبری که رسانه ای و منتشر می شود، باید طبق مستندات باشد. ما معمولا در هر کاری وقتی می خواهیم حرفی را باور کنیم، باید مشاهده کنیم و بر اساس مدرک و سند آن را بپذیریم. از این رو رسانه هایی که مدعی هستند اتفاق ناگواری در جایی در حال وقوع است، طبعا باید مدارک و اسناد خودشان را رو کنند. چون مدعی هستند این رخ داده است. مسعودی در بخش دیگری از صحبت هایش عنوان می کند: متاسفانه در فضای مجازی جعل عمیق هست؛ یعنی آدم هایی را می سازند در حالی که آن ها واقعی نیستند و محیط هایی را می سازند که محیط واقعی نیست؛ بنابراین با آنچه در دسترس هست می توان قضاوت کرد و فهمید آن ها دروغی بیش نیستند و این ادعا ها غلط است. وی همچنین با ذکر مثالی در این باره توضیح می دهد: به عنوان مثال درباره سر بریدن کودکان می گویند، اما ما هنوز فیلمی در این رابطه ندیده ایم. حتی خبرنگاری که این خبر را در آنجا مطرح کرد، بعدا گفت خودش ندیده و به او گفته اند این اتفاق افتاده است. خب با این کار خودش را بی اعتبار می کند. اخبار دروغ دروهله اول به خودرسانه آسیب می رساند. البته ممکن است این دروغ ها برای مدتی ذهن مخاطبان و نیز افکار عمومی را مشوش کند، اما در مجموع آن چیزی که اتفاق می افتد، به همان رسانه لطمه وارد می کند.

منبع: روزنامه جام جم

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران