چرا برخی دخترها خواستگار ندارند؟

...

از این دسته دختران کم نیستند. کسانی که به بلوغ فکری رسیده و آمادگی برای تشکیل خانواده دارند. اما بر خلاف دیگر دختر های فامیل که خواستگار وقت و بی وقت در خانه شان را می زند، هیچ کس به خواستگاریشان نمی آید. دکتر نرگس وحیدنیا، کارشناس مشاوره زندگی در این باره به نکات ارزنده ای اشاره می کند.

دخترانی که خانواده موفقی ندارند

جامعه امروز ما با دختر و پسر هایی روبروست که سن ازدواجشان بالا رفته و امکان تشکیل خانواده را ندارند. همین مشکلات روحی زیادی را برای آن ها به وجود می آورد. پسر ها به دلیل مسائل اقتصادی برای ازدواج اقدام نمی کنند و دختر ها هم منتظرند تا کسی برای خواستگاری به خانه شان بیاید.

وحیدنیا در این باره گفت: «داشتن شغل و مسکن مهمترین گزینه برای یک پسر است. وقتی درآمد کافی و ثابتی نداشته باشد و بعد از ازدواج با مشکل پیدا کردن مسکن مواجه باشد قطعا خانواده دختر خیلی به وصلت با او رغبت نشان نمی دهند.»، اما مورد پسند قرار نگرفتن دختر چند دلیل دارد. اول اینکه بعضی از خانواده های عروس آوازه خوبی ندارند. خانواده پسر در حین تحقیق متوجه می شود، مادر خانواده فردی تندخو و ناسازگار است. یا اینکه دختر برادر لاابالی دارد. همین عاملی می شود تا کسی برای خواستگاری مراجعه نکند.

این مشاوره می گوید: «دخترانی که خانواده موفقی ندارند ناچار به ازدواج های اجباری تن می دهند یا اصلا ازدواج نمی کنند. باید متذکر شوم. ازدواج مهمترین دغدغه انسان نیست. با ادامه تحصیل یا کسب مهارت های هنری می توانند به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنند. آن وقت شرایط زندگی شان وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد.»

دختر ها مهارت اجتماعی خود را قوی کنند

موضوع دیگری که دختری خواستگار ندارد، به نادیده گرفتن او مربوط می شود. دختر در جمع فامیل یا مهمانی کمتر حاضر می شود؛ بنابراین کسی او را نمی بیند که بخواهد برای خواستگاری اقدام کند. دکتر وحیدنیا توصیه می کند: «چه خوب که دخترخانم های ما روی مهارت های اجتماعی خود کار کنند. خجالتی بودن را کنار بگذارند. بعضی از دختر ها نمی دانند چطور باید مخاطب خود را جذب کنند.

رفتار خشک و رسمی دارند یا منزوی در گوشه ای می نشینند. خوب این موارد پسر را دلسرد می کند.» به گفته این کارشناس مذهبی، بعضی از دختر ها یا خانواده شان سخت گیری های نابجا می کنند. از داماد انتظار هایی دارند که برآورده کردن آن ها زمان زیادی می خواهد. قطعا پسر تن به چنین ازدواجی نمی دهد.

او در ادامه به نکته مهمی اشاره می کند: «در ارزیابی هایی که انجام دادیم متاسفانه اولویت انتخاب پسرها، زیبایی ظاهری دختر است. دختر ها هم به مادیات فکر می کنند. حالا اگر دختری چهره زیبایی نداشته باشد خیلی به مذاق داماد خوش نمی آید؛ و این بد است. این آقا بدون در نظر گرفتن سیرت دختر خانم قضاوت کرده است.» شرایط مالی خانواده ها، محل سکونت دختر، تحصیلات، شغل پدر و ... از جمله مواردی است که این روز ها جزء اولویت های انتخاب همسر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران