۸ نکته که برای یادگیری مهارت جدید در بزرگسالی باید بدانید

...

 یادگیری مهارت جدید روشی عالی برای سالم نگه داشتن مغزی است که روز به روز در حال مسن تر شدن است. علاوه بر آن لذتی وصف نشدنی در خلق مجدد خود از طریق کشف ساحت های تخصصی مغفول مانده وجود دارد.

۱. اهداف یادگیری تان را تعیین کنید

مهم است که پیش از شروع سفر یادگیری تان اهداف تان از یادگیری را تعیین کنید. باید دلیل مشخصی برای یادگیری یک مهارت تازه برای خودتان تعیین کنید تا مطالعات تازه تان معنادار شود. در ضمن بهتر است که اهداف تان بسیار جزئی و دقیق باشند، زیرا این نوع اهداف در مقایسه با اهداف بسیار گسترده بهتر می توانند شما را هدایت کنند. اهداف کاملا تعریف شده با مرز و محدوده های مشخص انگیزه های شما را تقویت می کند.

۲. با قدم های ریز شروع کنید

خرد کردن یک مهارت به اجزای ریز و استادی در هر بخش تا رسیدن به مرحله ای که آن مهارت به صورت خودکار انجام شود، بسیار اهمیت دارد. رسیدن به اهداف ریزتر ساده تر است و انگیزه شما را تقویت می کند. هر چه قدم های کوچکتری در راه رسیدن به هدف تان بردارید شروع نیز ساده تر به نظر می رسد.

۳. یادتان نرود که چرا این کار را انجام می دهید

مهم است که افراد در حین دنبال کردن اهدافشان از اهداف ضروری در برابر اهداف رقابتی محافظت کنند. موانعی مثل خودتردیدی مانعی در برابر رسیدن به اهداف تازه در سنین بزرگسالی هستند. حدیث نفس منفی به اشکال مختلفی بروز می کند. مثلا اصلا دلیل انجام این کار چیه؟ چرا باید یه کار تازه توی این سن و سال یاد بگیری؟ خیلی دیره دیگه

یادتان باشد که شما برای رشد شخصی تان می خواهید یک مهارت تازه یاد بگیرید. یادگیری مهارت تازه شیوه تفکر و شیوه نگریستن به جهان را در شما تغییر می دهد. مثلا یادگیری یک ساز می تواند شکل گوش دادن به موسیقی و سلیقه موسیقایی تان را تغییر دهد.

۴. قدرت انگیزه درونی

کار ها را به دلیل علاقه ای که به آن ها دارید انجام دهید. انگیزه درونی یعنی بخواهید کاری را صرف انجام دادن آن کار انجام دهید. تمرکز به جای رسیدن به هدف، روی لذتی است که در حین انجام این کار احساس می کنید. فعالیت هایی مثل یادگیری موسیقی، هنر، مطالعه، کشف های ذهنی، ورزش و هزاران دلمشغولی دیگر اگر به صرف لذت بردن انجام شوند، پایدار می شوند.

۵. بازنمایی های ذهنی

بازنمایی ذهنی مسیری که باید طی کنید و نقطه ای که نهایتا باید به آن برسید را برایتان مشخص می کند. بازنمایی هایی ذهنی باعث می شود که فرد روی خودش نظارت کند. مثلا بازنمایی ذهنی در موسیقی تصور اینکه یک قطعه باید نهایتا به چه شکلی درآید به متخصصان موسیقی امکان می دهد تا برای رسیدن به آن شکل در حین تمرین صدا هایی را دوبرابر کنند. دانشجویانی که بازنمایی های ذهنی بهتری در موسیقی دارند، بهتر از سایرین می توانند در هنگام تمرین خطاهایشان را تصحیح کنند.

۶. تمرین آگاهانه

تمرین آگاهانه هدفمند است و می داند که قرار است به کجا برود و به همان جا می رود. تمرین تکنیک درجه دو به نتایج درجه دو می انجامد. وقتی قرار است که سنجیده شده تمرین کنید، باید سرعت تان را در تمرین کاهش دهید. کندتر که کار کنید، چیز ها نیز ساده تر می شود. اطلاعات تازه را باید خیلی کند و آهسته آموخت. اگر خیلی سریع بخواهید یک پروژه را تمام کنید، عملکردتان ضعیف می شود.

۷. ذهنیت رشد را اتخاذ کنید

ذهنیت رشد به این باور دلالت دارد که توانایی ها ثابت نیستند بلکه می توان با تلاش آن ها را بهبود داد. صرفا، چون الان در کاری خوب نیستید، معنایش این نیست که تا ابد در آن کار خوب نخواهید بود. اولش همه ما در انجام کار ها بد هستیم.

۸. فوایدی که در یادگیرنده بزرگسال بودن هست

با بالا رفتن سن بیشتر احتمال دارد که یک قدم به عقب برداریم و به تصویر کلی نگاه کنیم. با بالا رفتن سن بیشتر احتمال دارد که در مقایسه با سنین پایین تر جزئیات یک رویداد را فراموش کنیم. در عین حال، ما نکته سنج تر می شویم و مضمون کلی رویداد ها را بهتر درک می کنیم. کودکان مهارت های جدید را ساده تر یاد می گیرند، اما در دیدن تصویر کلی تر و کنترل تنش هایشان نیز بیشتر مشکل دارند.

منبع: راهنماتو

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران