تشکیل موج با ارتفاع بیش از 3 متر در خزر و هشدار به گردشگران و ماهیگیران

مدیر‌کل پیش‌بینی و هشدار سازمان‌ هواشناسی‌ گفت: تا ‌صبح سه‌شنبه 21 شهریور، وزش باد شمال-شمال غربی با حداکثر سرعت 36 نات و افزایش ارتفاع امواج در ساحل 2 تا 3 متر و دور از ساحل بیش از 3 متر در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان پیش‌بینی می‌شود. ...

صادق ضیائیان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: روز آینده بارش پراکنده در شمال آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، برخی مناطق اردبیل و گلستان پیش بینی می شود، همچنین بارش در خراسان شمالی خواهیم داشت، در این مدت در دامنه های جنوبی البرز، شمال شرق و شرق کشور سرعت وزش باد افزایش می یابد که در مناطق مستعد موجب خیزش گرد و خاک خواهد شد و در نوار غربی کشور گرد و غبار پدیده غالب خواهد بود.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز سه شنبه بارش پراکنده در گیلان شمال و شرق اردبیل، شمال آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی ادامه دارد، همچنین وزش باد شدید و گرد و خاک در شمال غرب و غرب کشور پیش بینی می شود.

وی گفت: روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری در برخی نقاط استان های آذربایجان شرقی، اردبیل گیلان و مازندران بارش پراکنده و وزش باد ادامه خواهد داشت.

ضیائیان اظهار داشت: در دو روز آینده دما در نوار شمالی کشور بین ۳ تا ۶ درجه کاهش می یابد.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران فردا صاف با افزایش باد و احتمال وزش باد شدید پیش بینی می شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۳۲ و ۲۲ درجه خواهد بود.

وی افزود: روز آینده اهواز با بیشین دمای ۴۷ درجه بالای صفر گرم ترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای ۶ درجه بالای صفر خنک ترین مرکز استان خواهد بود.

وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج در خزر

ضیائیان با اشاره به صدور هشدار نارنجی از سوی سازمان هواشناسی، گفت: از پیش از ظهر امروز، تا صبح سه شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱، وزش باد شمال - شمال غربی با حداکثر سرعت ۲۴ تا ۳۶ نات و افزایش ارتفاع امواج در ساحل ۲ تا ۳ متر و دور از ساحل بیش از ۳ متر در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان و مازندران و گلستان پیش بینی می شود در این راستا احتمال غرق شدن شناگران ، آسیب به قفس ها و تورهای صیادی ، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و خسارت به تاسیسات دریایی وجود دارد.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: توصیه می شود توقف شنا و فعالیت های تفریحی ، منع تردد قایق های سبک و تفریحی ، منع فعالیت های شیلاتی ، ممانعت از ورود و خروج کشتی ها به بندر، منع تردد کشتی های تجاری ، منع فعالیت های پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده باش برای مواجه با خسارت احتمالی توسط فعالان دریایی، در دستور کار باشد.

پایان پیام/

منبع: فارس‌نیوز