ضربات پی در پی تحریم به درآمد و اعتبار شرکت های حامی صهیونیسم

خشم ملت‌های سراسر جهان از تداوم جنایات رژیم اشغالگر صهیونیستی در نوار غزه برای پنجمین ماه متوالی با گسترش موج تحریم کالاهای شرکت‌های وابسته به این رژیم و حامیان آن ادامه دارد. ...

گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس: به دنبال تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به نوار غزه در هفتم اکتبر گذشته ۱۵ مهر ماه پویش های گسترده مردمی در رسانه های اجتماعی برای تحریم محصولات رژیم صهیونیستی و شرکت های حامی آن در سراسر جهان راه اندازی شد.

پیش بینی شده است تحریم کنونی رژیم اشغالگر که نسبت به پویش های قبلی گسترده تر است، آسیب اقتصادی بیشتری به اسرائیل وارد کند.

وزارت بهداشت غزه امروز یکشنبه ۱۱ فوریه در یکصد و بیست و هشتمین روز تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به نوار غزه اعلام کرد که شمار شهدای فلسطینی  تاکنون به ۲۸ هزار و ۱۷۶ نفر افزایش یافته و ۶۷۷۸۴ تن دیگر هم مجروح شده اند.

بسیاری از شهروندان از کشورهای آسیا نظیر مالزی، اندونزی، مالدیو، پاکستان، برونئی، بنگلادش، افغانستان و در کشورهای اسلامی و عربی و حتی کشورهای اروپا و آمریکا  در واکنش به جنگ رژیم صهیونیستی علیه ساکنان نوار غزه در پویش های تحریم محصولات کشورهای حامی رژیم اشغالگر یا شرکت هایی حامی این رژیم شرکت کردند.

از همان روزهای نخست تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به نوار غزه، ملت های آزاده در شرایطی که دست یاری خود را برای دراز کردن به فلسطینیان محاصره شده ناتوان دیدند، برآن شدند تا فهرست بزرگی از شرکت های حامی رژیم صهیونیستی را ارائه دهند که در زمینه های مختلف مواد غذایی، آشامیدنی، لوازم آرایشی و بهداشتی و حتی خودرو به خصوص در کشورهای اسلامی فعال هستند.

این فهرست شامل رستوران مک دونالد، هاردیز، برگر کینگ و مشروبات نستله، کوکاکولا، لیپتون، استار باکس، خودروهای هیوندای کره جنوبی، مواد شوینده با برند «تاید» و «آریل» و لوزام آرایشی آمریکایی «کایلی جنر» و» «لوریا» وشرکت فناوری اطلاعات «اچ پی» و شرکت IBM که سخت افزار رایانه، میان افزار و نرم افزار را تولید و به بازار عرضه می کند و پوشاک و لوزام ورزشی با مارک های و Nike و Puma است.

سقوط سهام مک دونالدوز و استارباکس

در همین حال افشای نتایج مالی سه ماهه مک دونالدز مشهورترین فروشگاه زنجیره ای فست فود آمریکایی در خاورمیانه، نشانه جدیدی از ادامه تحریم این فروشگاه در جهان عرب و کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه عمان، کویت و قطر دارد.

مک دونالدز هفته گذشته از زیان سه ماهه  برای سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ خبر داد و به دنبال این خبر در دوشنبه گذشته این فروشگاه حدود 9 میلیارد دلار از ارزش خود را در عرض چند ساعت از دست داد.

از سوی دیگر شرکت معروف «الشایع» کویت از مذاکره با شرکت سرمایه گذاری مستقیم آمریکایی «آپولو گلوبال منیجر» برای خرید ۳۰ درصد سهام استارباکس خاورمیانه که الشایع صاحب امتیاز آن در منطقه است، خبر داد. استارباکس در بیانیه ای اعلام کرد: به دلیل جنگ غزه، فروش در خاورمیانه به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

براساس اعلام بلومبرگ، پس از تحریم گسترده شرکت کافی شاپ های زنجیره ای استارباکس آمریکا در خاورمیانه سهام این شرکت نیز پس از اعلام نتایج تجاری آن ۹.۴ درصد کاهش یافت و تقریبا ۱۲ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد.

براساس گزارشی که مجله آمریکایی نیوزویک  اخیرا منتشر کرد، موج نارضایتی عمومی از اسرائیل در جهان عرب نشان می دهد که شعب شرکت های آمریکایی و غربی در دوره آینده با چالش بزرگی روبرو خواهند شد.

جنبش تحریم اسرائیل BDS نیز اخیرا خواستار تشدید تلاش ها برای تحریم این رژیم شد و در بیانیه ای که در وب سایت خود منتشر کرد، آورده است:« باید برای تعطیل کردن صلح آمیز و سنجیده نظام سلطه گرای غربی اقدام شود که از دشمن اسرائیلی حمایت مالی و تسلیحاتی می کند و اجازه می دهد این رژیم از پاسخگویی به جنایاتش فرار کند».

این جنبش همچنین خواستار تمرکز تحریم بر روی چند شرکتی شد که بیشتر از رژیم اشغالگر حمایت می کنند که از جمله  آنها شرکت پوشاک و کفش ورزشی «پوما»، شرکت خرده فروشی فرانسوی و چندملیتی «کارفور»،  شرکت بیمه فرانسوی AXA آکسا ، شرکت فناوری اطلاعات چند ملیتی آمریکایی HP اچ پی، برند لوازم آرایشی «آهاوا» و شرکت نوشیدنی های گازدار «سودا استریم» است.

ضربه به اعتبار شرکت های حامی اسرائیل

مصطفی یوسف، کارشناس اقتصادی مصری معتقد است که ضرر و زیان ناشی از تحریم  تأثیر بلندمدتی خواهد داشت و برای شرکت هایی که به دلایلی از اشغالگری اسرائیل حمایت می کنند، عمیق و دردناک خواهد بود که مهم ترین آن وجهه غیراخلاقی و لکه ننگی است که این شرکت ها در سایه تجاوز مستمر رژیم صهیونیستی به نوار غزه بر چهره آنها گذاشته است افزون بر اینکه تحریم ها ثابت کرد که که قوانین بین المللی و قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت دیگر تاثیرگذار نیستند.

وی در گفت وگو با وبگاه قطری العربی الجدید افزود: همین که اسرائیل در سطح جهانی به عنوان قاتل وحشتناک مردم از زن و کودک در فلسطین شناخته شده نشانه شکست این رژیم در نبرد رسانه ای و داستان سرایی است که درباره عملیات طوفان الاقصی راه انداخته بود و حالا مبارزان ضد صهیونیسم در شبکه های اجتماعی یا جهان واقعیت، برای مشارکت در موج تحریم فروشگاه های بزرگ آمریکایی و اسرائیلی موفق عمل کردند زیرا فراخوان آنها با پاسخ بزرگ همراه شد.

یوسف گفت: شرکت های مالک فروشگاه های زنجیره ای حامی رژیم صهیونیستی برای نخستین بار در رسانه ها و نزد ملت ها رسوا شدند. آنها از اینکه پویش تحریم مرزهای کشورهای عربی و اسلامی را درنوردیده و تا آمریکا و اروپا هم رسیده غافلگیر شدند است به نحوی که حالا نسل های جدید زیر 30 سال در آمریکا، کانادا، انگلیس و اتحادیه اروپا هم حامی آرمان فلسطینیان هستند.

 

تا جنگ متوقف نشود تحریم ها ادامه دارد

این کارشناس مصری تاکید کرد: انتظار می رود دامنه تحریم ها تا جایی گسترش یابد که این شرکت های حامی اسرائیل لب به معذرت خواهی گشوده و حمایت انسانی خود را از فلسطینیان نشان دهند و جنگ غزه نیز متوقف شود.

تحریم، فرهنگ ضد سلطه گری مالی و فرهنگی آمریکا را رواج می دهد

یوسف همچنین بر تاثیر تحریم ها بر فروش بیشتر شرکت های داخلی ارائه دهنده کالاها و خدمات به عنوان جایگزین شرکت های آمریکایی و اسرائیلی در کشورهای اسلامی تاکید کرد و گفت: تحریم، فرهنگی متفاوت و در تقابل با فرهنگ آمریکایی را رواج می دهد که سعی در سلطه گری مالی دارد و با تقویت فرهنگ مصرف گرایی در بین مردم به دنبال کسب سود است.»

علی احمد درویش، کارشناس اقتصادی و مشاور مالی در لبنان نیز با اشاره به گستردگی موج تحریم تولیدات شرکت های حامی رژیم اشغالگر و کاهش آشکار مصرف محصولات این شرکت ها در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گفت: به دنبال تحریم محصولات شرکت های حامی اسرائیل از سوی شهروندان در کشورهای حاشیه خلیج فارس و کاهش فروششان از جمله مک دونالد و کوکاکولا، حالا تحولات ساختاری در مالکیت این شرکت ها در حال شکل گیری است و همچنین موج تحریم در مصر و لبنان هم با تداوم حملات اسرائیل شتاب خود را از دست نداده است.

 

درخواست شهروند انگلیسی برای نخریدن کالاهای اسرائیلی در فروشگاهی در انگلیس

پایگاه خبری الجزیره هم نوشت:  جنبش های حامی فلسطین کلیپ ویدئویی از یک فعال انگلیسی را پخش کردند که در فروشگاه Sainsbury s در شهر منچستر بریتانیا یک مگافون در دست داشت و به مشتریان تذکر می داد که محصولات رژیم اشغالگر یا محصولات با مارک شرکت های حامی این رژیم را خریداری نکنند.

او فهرستی از محصولات مرتبط با رژیم صهیونیستی را در دست داشت و می گفت به عنوان مثال ، میوه آووکادو از شهرک های غیرقانونی در کرانه باختری می آید. این فعال از خریداران خواست تا برچسب ها را بررسی کنند، منبع هر کالا را بدانند و اطمینان حاصل کنند که خرید آنها حمایت از نسل کشی در غزه محسوب نمی شود.

این فعال انگلیسی با صدای بلند می گوید: «ما می توانیم از طریق آنچه می خریم و نمی خریم، از عدالت حمایت کنیم، پس لطفا اگر با کشتار غزه و پاکسازی قومی در غزه مخالفید، محصولات اسرائیل را نخرید».

براساس گزارشی که توسط شرکت آمریکایی راند کور پوریشن در سال ۲۰۱۵ تهیه شد، تحریم اقتصادی اسرائیل بین سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ باعث زیان انباشته حدود ۱۵ میلیارد دلاری برای اسرائیل و کاهش ۳.۴ درصدی تولید ناخالص داخلی سرانه اسرائیل شد.

تحریم اسرائیل در آفریقا

در همین حال نواکشوت پایتخت موریتانی، کشوری در غرب آفریقا از دیروز میزبان کنفرانسی برای تحریم رژیم اشغالگر و کشورهای حامی آن است که با عنوان« تحریم مقاومت است»  در حال برگزاری است.

علاوه بر علما، ائمه جماعات، سران احزاب سیاسی موریتانی، نمایندگان پارلمان و نمایندگان سازمان های جامعه مدنی، میهمانانی از ترکیه، اردن و فلسطین در این کنفرانس 2 روزه حضور دارند.

محمد سالم ولد عابدین، مدیر کنفرانس گفت: هدف از این کنفرانس تحریم کالاهای تولید شده در رژیم صهیونیستی و کشورهای حامی آن، شناسایی جایگزین های تحریم، تدوین برنامه جامع تحریم و ایجاد مکانیسم ها و روش های موثر در این زمینه است.

وی با اشاره به اینکه همایش مذکور با حضور بیش از ۱۰۰ شرکت کننده از ایالت های مختلف موریتانی و نمایندگان اتحادیه های حرفه ای و کارگری در حال برگزاری است، ابراز امیدواری کرد که این کنفرانس  آغازی قوی در جهت تحریم موثر کالاهای رژیم اشغالگر و کشورهای حامی آن باشد.

این شخصیت موریتانیایی تصریح کرد: رژیم اشغالگر ظالمانه و هولناک ترین کشتارها را انجام داده و بیش از چهار ماه متوالی به جنگ نابودی مردم ما در فلسطین ادامه داده است و ما باید با تمان توان خود از ملت فلسطین و مقاومت دفاع کنیم .

شیخ محمد الحسن الددو نائب رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان در این کنفرانس تاکید تحریم کالاهای رژیم اشغالگر و حامیان آن را واجب شرعی توصیف و تاکید کرد: اگر برای کمک به مقاومت پول خرج نمی کنید، در هر شرایطی پول خود را خرج کمک به دشمن نکنید.

محمد صبحی ابوصقر، نماینده حماس در موریتانی نیز تلاش های مستمر موریتانی در حمایت از مقاومت را ستود و گفت: از هفتم اکتبر مردم موریتانی حضور خود را در حمایت از مقاومت فلسطین به منصه ظهور گذاشتند و ما از رهبران و مردم موریتانی برای پشتیبانی از فلسطین متشکریم.

وی افزود: موریتانی با وجود بعد مسافت از فلسطین نقش مهمی در حمایت از ملت فلسطین داشته است در حالی که کشورهایی که از لحاظ جغرافیایی به فلسطین نزدیکند در این مدت مواضعی تاسف بار داشته اند.

این در حالی است که نمایندگان پارلمان موریتانی نیز برای جرم شمردن عادی سازی روابط کشورشان با رژیم اشغالگر تلاش می کنند.

تونسی ها خطاب به حامیان اسرائیل: تخفیف هم بدهید نمی خریم

در تونس هم خبر می رسد که  همزمان با فصل فروش و نزدیک شدن به ماه رمضان با وجود تلاش فروشندگان کالاهای مارک شرکت های حامی رژیم صهیونیستی برای فروش کالاهایشان با کاهش قیمت آن فعالان تونسی برای ترغیب مردم به تداوم جنبش تحریم حامیان کودک کشان صهیونیست در جنب و جوش هستند.

در ابتدای فوریه امسال، فصل فروش زمستانی در تونس آغاز شده که یکی از فصول عمده خرید در این کشور است و شهروندان از تخفیف های بسیاری از برندها که عمدتا در بخش پوشاک و کفش فعال هستند، بهره مند می شوند.  اما از جمله این  حامیان رژیم اشغالگر مانند زارا هستند.

در همین راستا جنبش تحریم اسرائیل در تونس  تحرکات میدانی خود را در سطح فروشگاه های تجاری بزرگ و در شبکه های اجتماعی برای تشویق شهروندان به پایبندی به مواضع خود در مخالفت با خرید مارک های قرار گرفته در لیست سیاه حامیان اسرائیل به کار گرفته اند.

وائل نوار یک فعال جنبش تحریم در تونس است که می گوید فعالان تونسی در مقابل فروشگاه ها و در شبکه های اجتماعی به مصرف کنندگان درباره خرید کالاهای مارک حامیان اسرائیل تذکر می دهند و می گوید که چگونه این برندهای تجاری جهانی پول از جیب مصرف کنندگان درکشورهای عربی در می آورند تا با آن سلاحی خریداری شود که مردم غزه را به قتل می رساند.

در همین راستا موسساتی در تونس که تحت امتیاز تجاری شرکت های بین المللی حامی رژیم اشغالگر هستند به منظور کاستن از فشار فراخوان ها برای تحریم محصولاتشان در پویش های خیریه برای حمایت از غزه که تحت نظارت هلال احمر تونس است مشارکت گسترده ای دارند.

پایان پیام/

/

منبع: فارس‌نیوز