فرصت ثبت نام مدل خودروی خارجی تمدید شد

...

مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت گفت:از صبح روز چهارشنبه ۱۲ مدل خودروی وارداتی به متقاضیانی که قبلا در سامانه یکپارچه ثبت نام کرده و در نوبت تحویل خودرو قرار دارند، عرضه می شود.

او گفت: قرار بود ساعت ۲۴ امشب این ثبت نام به اتمام برسد ولی به دلیل به دلیل اینکه برای برخی کاربران مشکل پیدا شده سامانه ۲۴ ساعت یعتی تا فردا شب  تمدید می شود.

بر این اساس، در راستای اجرای طرح فروش خودروهای وارداتی دارای مجوزهای لازم استاندارد، محیط زیست و... از طریق سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی مختص متقاضیان مرحله اول که در اسفند ماه سال گذشته با بلوکه کردن ۵ میلیون تومان در حساب وکالتی خود برای ثبت نام گام نخست اقدام کردند و حدود هزار نفر از آن ها برای دریافت خودروهای وارداتی تایید و نوبت دهی شدند، تا پیش از این، شش مرحله عرضه خودروهای وارداتی اجرایی شد و از روز چهارشنبه، مرحله هفتم به اجرا درآمد.

براین اساس، از روز چهارشنبه مهر ماه امکان ثبت نام و ثبت درخواست سه اولویت از خودروی وارداتی عرضه شده توسط شش شرکت واردکننده از طریق سامانه یکپارچه عرضه خودروهای وارداتی، فراهم شد.

همانطور که اشاره شد، در این مرحله فقط متقاضیانی که در اسفند ماه سال گذشته افتتاح حساب وکالتی کرده و وجه ۵۰۰ میلیون تومانی را در حساب وکالتی خود مسدود کرده و نوبت دهی شده بودند، امکان انتخاب و ثبت درخواست خودرویی داشتند.

باتوجه به اینکه مهلت ثبت نام در این دوره عرضه خودروهای وارداتی، سه روز در نظر گرفته شده، ساعت ۲۳:۵۹ امشب ۱۵ دی ماه فعال بوده و امشب این مهلت به پایان خواهد رسید.

گفتنی است؛ از این مدل خودروی عرضه شده در این نوبت، هفت خودرو دارای قیمت قطعی در مبادی ورودی و پنج خودرو دارای قیمت علی الحساب در مبادی ورودی هستند؛ لذا سایر هزینه ها از جمله عوارض قانونی پس از ترخیص، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه های شماره گذاری، اسقاط خودروی فرسوده، کرایه حمل و... در هنگام صدور فاکتور نهایی به قیمت های قطعی و مصوب اضافه خواهد شد.

تخصیص خودروها نیز بر اساس رتبه ثبت نامی متقاضی و اولویت انتخابی خودرو صورت می گیرد و ترتیب چینش سه اولویت انتخابی در این مرحله از ثبت نام حائز اهمیت است.

پس از اعلام نتایج، پیامک واریز از سوی شرکت برای منتخبان ارسال خواهد شد و پس از آن، مشتریان ظرف پنج روز فرصت دارند مبلغ اعلامی را به حساب شرکت واریز کنند؛ طبیعتا عدم واریز وجه در مدت مقرر، به منزله انصراف از طرح بوده و متقاضی از اولویت بندی سامانه حذف می شود.

خودروها برای قراردادهای منعقده، حداکثر سه ماهه تحویل خواهند شد و واردکنندگان می بایست حداکثر تا سه ماه پس از انعقاد قرارداد، نسبت به صدور دعوتنامه تکمیل وجه بر اساس قیمت قطعی اعلام شده توسط شورای رقابت اقدام کنند و همزمان تحویل خودرو به متقاضی صورت پذیرد؛ در صورت تاخیر در تحویل، قراردادهای مذکور مشمول جرائم تاخیر در تحویل مقرر در آیین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو و دستورالعمل های صادره در این خصوص خواهند شد.

منبع: اخباراقتصادی باشگاه‌خبرنگاران