توافق ترکیه و عراق برای دلارزدایی از مبادلات تجاری مشترک

بانک مرکزی عراق اعلام کرد که به منظور ایجاد تنوع ارزی در مبادلات تجاری و حفظ ثبات مالی کشورش، دلار را از مبادلات تجاری با ترکیه حذف می‌کند. ...

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری دولتی عراق واع ، بانک مرکزی عراق شامگاه شنبه از نتایج گفت وگوهای هیات اقتصادی مشترک این کشور با مقامات ترکیه در سفر به این کشور خبر داد.

دفتر اطلاع رسانی بانک مرکزی عراق در بیانیه ای اعلام کرد:  هیئت مشترک عراقی دولت، بانک مرکزی، انجمن بانک های خصوصی عراق و بخش بانکی با حضور تعدادی از بانک های خصوصی مذاکرات خود را در استانبول تکمیل کرده و دیروز جمعه به بغداد بازگشتند که نتایج این دیدار در ادامه آمده است.

بانک مرکزی عراق گفت که با طرف ترکیه ای توافق شده است که  ترتیبات بانکی بین بانک های عراقی و همتایان ترکیه ای آنها از طریق بانک های واسطه انجام شود تا در خصوص مبادلات تجاری به بازرگانان و واردکنندگان عمده اطمینان داده شده  و تسویه این مبادلات به یورو و لیر ترکیه انجام شود.

بر اساس این بیانیه، نتیجه دوم مذاکرات با طرف ترکیه ای این است که توافق شده مبادلات تجاری برای تجار و خرده فروشان کوچک از طریق دینار در برابر یورو یا لیر ترکیه به نحوی ساماندهی شود  که چرخه یکپارچه فرآیند تجاری را تضمین کند، به نحوی که سپرده به دینار در داخل عراق به یورو یا لیر در ترکیه پرداخت و سپس  کالا از ترکیه به عراق بار زده می شود.

در ادامه آمده است: این امر تسویه مبادلات تجاری خارجی هزاران تاجر عراقی را تسهیل می کند و آنها را از اقدام برای به کارگیری ابزارهای غیر اصولی باز می دارد.

بانک مرکزی عراق تاکید کرد: این امر همچنین در چارچوب تنظیم تجارت و نقل و انتقالات خارجی مطابق با رویه ها و استانداردهای صحیح و در چارچوب طرح جامع بانک مرکزی برای گشایش کانال ها، خروجی ها و ارزهای متعدد با هدف حفظ ثبات مالی انجام می شود تا از آن در برابر خطرات حفاظت شود و ثبات کلی قیمت ها با پوشش واردات به قیمت رسمی و در نتیجه کنترل نرخ تورم را به همراه داشته باشد.

رئیس بانک مرکزی عراق به تازگی هم تاکید کرده بود که روند کاهش وابستگی به دلار در عراق و اقدام برای استفاده از ارزهای ترکیه، امارات، چین و هند در مبادلات تجاری خارجی، به خوبی پیش می رود.

پایان پیام/

منبع: فارس‌نیوز