۵ درصد از مشترکان گاز در زمستان بدمصرف هستند

...

مسلم رحمانی، مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: تعرفه های گاز امسال در مقایسه با سال ۱۴۰۱ تغییری نکرده و طی امسال، فاصله پلکان ها ۱۰۰ تایی شده است.

او افزود: در برخی مناطق حدود ۸۰ درصد مشترکان چه شهری، چه روستایی مصارف غیرمتعارف دارند؛ مثلا در یک منزل ۷ بخاری به صورت هم زمان روشن است.

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در خصوص افزایش مصرف گاز از سوی بخش تجاری در زمستان گفت: بخش تجاری از جمله رستوران ها در تابستان تقریبا روزانه ۵ میلیون مترمکعب مصرف می کنند؛ اما در زمستان این عدد به ۴۹.۵ یا ۵۰ میلیون مترمکعب می رسد.

وی با بیان اینکه دمای رفاه برای مراکز تجاری ۱۸ درجه است، توضیح داد: دو سه سال است که در کشور در فضای باز رستوران ها و مراکز تجاری از گرماتاب ها یا مشعل ها استفاده می شود؛ همچنین در برخی از مناطق مرفه نشین از استخر های روباز یا بالکن هایی با گرماتاب های برقی یا گازی استفاده می کنند که به معنای هدررفت صددرصد منابعی است که قابلیت صادرات دارند؛ ضمن اینکه این موضوع باعث آلودگی محیط زیست نیز می شود. مصرف ۱.۳ درصد مشترکان پرمصرف نزدیک به ۵ درصد کل مصرف بخش خانگی یعنی ۵ میلیارد مترمکعب است.

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: طبق مصوبه امسال دولت درباره پاداش صرفه جویی، فرصت خوبی مهیا شده و اگر مشترکان در بازه زمانی ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفندماه در مقایسه با دوره مشابه سال پیش ۱۰ تا ۳۵ درصد کمتر مصرف کنند، از پاداش بیش از ۱۰ برابر قیمت متوسط ۳ پله نخست بهره مند می شوند.

رحمانی گفت: در چنین شرایطی مشترکان نه تنها هزینه ای پرداخت نخواهند کرد، بلکه مبلغی نیز به عنوان پاداش صرفه جویی دریافت می کنند و در قبض خود مشاهده خواهند کرد؛ به طور مثال در صورتی که مشترک در تهران یک بخاری منزل خود را که همواره روشن است به مدت ۴ ساعت در روز خاموش کند، بی شک شامل این پاداش می شود.

او یاد آور شد: ۱۳۸ میلیون قبض از ۱۶ آبان  تا اوایل اسفند ماه سال گذشته صادر شد که  ۱.۲۹ درصد از مشترکان در الگوی پرمصرف بوده و مشمول صدور قبض های پرمصرف شدند. مشترکان بدمصرف ۵ درصد از گاز فصل  زمستان را مصرف می کنند و ۶۵ درصد  از مشترکان  هم در رده درست مصرف کنندگان گاز قرار می گیرند. مشترکانی که سه پلکان اول مصرف را رعایت کنند قبض گاز آنها هیچ تغییری نخواهد یافت و این عدم افزایش قیمت به عنوان تشویق  برای آنها محسوب می شود.

 

منبع: اخباراقتصادی باشگاه‌خبرنگاران