عکس | پنیر سوئیسی در قطب جنوب مریخ | تحقیقات جدید چه رازهایی را فاش می‌کند؟

مدل جدید چرخه های آب مریخ، شکل پنیر سوئیسی قطب جنوب این سیاره را توضیح می دهد.

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از ساینس الرت، مناطقی از مریخ در اطراف قطب جنوب که از فضا دیده می شوند، ظاهری عجیب و غریب شبیه پنیر سوئیسی دارند. این تشکیلات از ذخایر عظیم متناوب یخ دی اکسید کربن و یخ آب، شبیه به لایه های مختلف کیک به وجود آمده اند. 

شکل پنیر سوئیسی قطب جنوب مریخ 

برای دهه ها، دانشمندان سیاره شناسی به این فکر می کردند که چگونه این شکل گیری ممکن است، زیرا مدت ها اعتقاد بر این بود که این لایه بندی برای مدت طولانی پایدار نخواهد بود. اما در سال 2020، پیتر بولر، دانشمند تحقیقاتی در موسسه علوم سیاره ای و تیمی از محققان، دینامیک چگونگی شکل گیری زمین های پنیر سوئیسی مانند را کشف کردند: این به دلیل تغییر در شیب محوری مریخ بود که باعث تغییراتی در جو آن شد؛ فشاری که به طور متناوب یخ و یخ CO2 تولید می کرد. آنها فقط توانستند نتیجه گیری کنند که نرخ CO2 و ذخایر آب طی میلیون ها سال  در مریخ حدود ده برابر بیشتر از چرخه های مداری مریخ است. 

بیشتر بخوانید:

تصویری عجیب و ترسناک از سطح مریخ که توسط مدارگرد به ثبت رسیده است

در یک مطالعه جدید، بولر توانست نحوه رشد و انقباض دیاکسید کربن منجمد و رسوبات آب را در بیش از 100 هزار چرخه سالی قطبی مریخ مدلسازی کند. این مدل به محققان کمک کرد تا چگونگی حرکت آب و دی اکسید کربن در مریخ در طول 510 هزار سال گذشته را تعیین کنند.

بولر در بیانیه ای مطبوعاتی گفت: «مریخ چرخه های صد هزار ساله ای را تجربه می کند که در آن قطب هایش وضعیت ها و فاصله های متفاوتی را در حال گردش به خورشید تجربه می کنند. این تغییرات باعث می شود که مقدار نور خورشید که به هر نوار عرض جغرافیایی می تابد، تغییر و در نتیجه دمای هر نوار نیز تغییر کند. یخ های آب در طول این چرخه ها از مناطق گرم تر به مناطق سردتر حرکت می کنند.»

ذخایر لایه ای یخ آب H2O و دی اکسید کربن CO2 می تواند سابقه ای از تاریخ آب و هوای مریخ به دست دهد، چرا که کلاهک یخی قطب جنوب تنها مکانی در سیاره سرخ است که دی اکسید کربن منجمد در طول سال روی سطح آن باقی می ماند.

بولر گفت: «این لایه بندی مهم است زیرا نشانه ای از نحوه حرکت آب و دی اکسید کربن در مریخ است. ضخامت لایه آب به ما می گوید که چه مقدار بخار آب در جو مریخ وجود داشته و چگونه بخار آب در سراسر سیاره حرکت کرده است. لایه های دی اکسید کربن به ما تاریخچه یخ زدگی جو بر روی سطح سیاره و در نتیجه ضخامت آن در گذشته را نشان می دهد.»

بولر توضیح داد که دانستن تاریخچه فشار اتمسفر مریخ و در دسترس بودن آب برای درک عملکرد اساسی آب و هوا و تاریخ ژئولوژیک، شیمیایی و شاید حتی بیولوژیکی مریخ بسیار مهم است.»

مقاله بولر در «Geophysical Research Letters» منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: همشهری