راه های مقابله با انتشار حشرات در هوای گرم بدون استفاده از حشره کش

...

به گفته کارشناسان، کشور های منطقه شاهد اولین فصل تولید مثل پشه ها هستند که بین ماه های مارس تا می هر سال ادامه دارد، اما شرایط بارشی که کشور های حوزه خلیج فارس شاهد آن بوده اند، عامل گسترش غیرمعمول پشه ها بوده است.

دکتر مایا نهمه، مدیر انجمن جنگلبانی لبنان و حشره شناس، به برنامه «الصباح» در «اسکای نیوز» می گوید:

تغییرات آب و هوایی و بارندگی های مکرر باعث راکد شدن استخر های آبی می شود که برای پرورش پشه ها مناسب است و از بین بردن آنها پس از تفریخ در آب های راکد دشوار است.

شناخت روش های صحیح مقابله با انتشار پشه ها که ناقل چندین بیماری هستند، ضروری است.

در وهله اول برطرف کردن آب های راکد برای از بین بردن اولین نشانه های پشه مهم است.

حشره کش ها مناسب ترین راه حل برای از بین بردن پشه در منازل هستند، اما استفاده مکرر از آنها می تواند باعث آسیب پوستی انسان شود که اثرات آن در افراد مختلف متفاوت است. 

روش هایی طبیعی مانند استفاده از لیمو وجود دارد که به دفع پشه ها کمک می کند.

پشه ها بیش از هر چیز جذب بوی انسان و بوی خون می شوند، اما همه گونه های پشه به یک اندازه جذب بوی انسان نمی شوند. این جذابیت با توجه به انواع مختلف آن متفاوت است.

مایا نهمه، متخصص حشره شناسی، به لزوم استفاده از مواد تسکین دهنده پوست برای کاهش میزان آلرژی پس از نیش پشه اشاره می کند.

از مواد ضد التهابی برای تسکین پوست استفاده کنید، گرچه لازم است از نیش پشه که باعث انتقال بیماری می شود جلوگیری گردد. دو نوع پشه کولکس و اینوفیلوس ناقل بیماری های همه گیر و خطرناک مانند مالاریا و تب دنگی هستند.

لازم است روی پنجره ها توری های خارجی قرار داده شود تا از ورود حشرات به خانه محافظت کند. همچنین باید از باز ماندن در ها و خروجی ها برای مدت طولانی جلوگیری کرد.

استفاده از نور را در داخل خانه کاهش دهید یا نور فضای بیرون را بیشتر کنید، زیرا حشرات و پشه ها را به خود جذب می کند.

از رایحه های لیمو یا برخی شمع های دافع پشه مخصوصا در فضا های کوچک یا بسته استفاده کنید. همچنین مخازن آب را به صورت دوره ای بپوشانید و تصفیه کنید.

گل ها و گیاهان دافع طبیعی مگس هستند، بنابراین می توانید به کاشت ریحان و گیاه گربه ای در منزل اقدام کنید. آویزان کردن کیسه آب یکی از روش های قدیمی دفع مگس است.

مگس ها برای زنده ماندن باید مرطوب باشند، بنابراین میزان رطوبت خانه را کنترل کنید.

مگس ها به مواد شیرین و چسبنده مانند نوشابه یا شکر علاقه خاصی دارند، بنابراین باید مطمئن شوید که آشپزخانه عاری از این مواد است.

مگس ها در برابر بسیاری از آفت کش ها مقاوم شده اند و این امر کنترل آنها را دشوارتر کرده است، بنابراین تا حد امکان از حشره کش استفاده نکنید.

منبع: اسکای نیوز

منبع: اخبار علمی باشگاه‌خبرنگاران