۱۰۰ تریلیون قطعه ردیابی نشده دور زمین می‌چرخد؟ | هشدار دانشمندان درباره خطرات زباله‌های فضایی

دانشمندان در مقاله ای خواستار یک اقدام جهانی برای پاکسازی زباله های فضایی شدند.

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از اینوویشن نیوز نتورک، دانشمندان خواستار یک معاهده قانونی الزام آور شده اند تا اطمینان حاصل شود که مدار زمین توسط زباله های فضایی آسیب نمی بیند، زیرا صنعت فضایی جهانی همچنان در حال رشد است.

این فراخوان برای اقدام به دنبال توافق  این هفته برای معاهده ای برای حفاظت از دریاهای آزاد است. با افزایش زباله های فضایی، مهم است که درس هایی در مورد پایداری از سایر نقاط کره زمین آموخته شود.

پیش بینی می شود که تعداد ماهواره های موجود در مدار از ۹۰۰۰ تا امروز به بیش از ۶۰۰۰۰ تا سال ۲۰۳۰ افزایش یابد. تخمین زده می شود که بیش از ۱۰۰ تریلیون قطعه ماهواره قدیمی ردیابی نشده در دور سیاره می چرخند.

اگرچه ماهواره ها طیف گسترده ای از مزایای اجتماعی و زیست محیطی برای ما دارند، رشد پیش بینی شده این صنعت می تواند بخش های بزرگی از مدار زمین را غیرقابل استفاده کند. کارشناسان در مقاله خود با عنوان «محافظت از مدار زمین: اجتناب از اشتباهات دریاهای آزاد» تاکید می کنند که این نگرانی ها نیازمند اجماع جهانی در مورد نحوه بهتر اداره مدار زمین است. این کار در مجله «Science» منتشر شده است.

زباله فضایی چیست و چرا باید مدیریت شود؟

زباله های فضایی به هر قطعه ای از مواد مصنوعی گفته می شود که توسط انسان در فضا باقی می ماند. زباله ها می توانند اجرام بزرگی باشد مانند ماهواره هایی که پس از پایان ماموریت در فضا رها شده اند تا اجسام کوچکی باشد که از موشکی جدا شده اند. 

برخی از اجسام می توانند دوباره وارد جو زمین شوند، اما ماهواره هایی که در ارتفاعات بالاتر از ۳۶۰۰۰ کیلومتر باقی مانده اند، می توانند صدها و گاهی هزاران سال به دور زمین بچرخند. با افزایش تعداد ماهواره ها در مدار زمین، مشکل زباله های فضایی به یک نگرانی فزاینده تبدیل می شود. این در حال حاضر، بزرگترین خطر برای سایر ماهواره های موجود در مدار است، به طوری که ماهواره های فعال باید از مسیر خود خارج شوند تا اطمینان حاصل شود که آنها با هم برخورد نمی کنند و آسیب نمی بینند یا از بین نمی روند.

برای تقویت پایداری فضا باید کارهای بیشتری انجام شود

دانشمندان در مقاله خود تصدیق می کنند که تعدادی از صنایع و کشورها شروع به تمرکز بر پایداری ماهواره کرده اند و بسیاری از سازمان ها از برخورد ماهواره ها جلوگیری می کنند. در حال حاضر، پاک سازی زباله های فضایی توسط سازمان ملل اجرا می شود و از شرکت ها می خواهد ماهواره های خود را ظرف ۲۵ سال پس از پایان ماموریت از مدار خارج کنند.

با این حال، دانشمندان بر این باورند که پایداری ماهواره ها باید به گونه ای اعمال شود که هر کشوری را که برنامه ای برای استفاده از مدار زمین دارد، شامل شود. هر توافقی باید شامل اقداماتی برای اجرای مسئولیت تولیدکننده و کاربر در قبال ماهواره ها و زباله های فضایی از زمان پرتاب آنها باشد. هنگام بررسی راه هایی برای ایجاد انگیزه پاسخگویی باید هزینه های تجاری را نیز در نظر گرفت.

از تلاش ها برای مدیریت اقیانوس چه می توان آموخت؟

این هفته، پس از ۲۰ سال، کشورهای عضو سازمان ملل متحد بر سر معاهده ای برای حفاظت از دریاهای آزاد به توافق رسیدند. اگرچه این توافق پیشگامانه مدیریت فعالیت های اقیانوسی و حفظ محیط های دریایی را تضمین می کند، اما پس از سال ها بی توجهی که منجر به صید بی رویه، تخریب زیستگاه، اکتشاف معدن در اعماق دریا و آلودگی پلاستیک شده است، انجام می شود.

کارشناسان معتقدند که برای جلوگیری از سرنوشتی مشابه دریاهای آزاد، ضروری است که اقدامات فوری برای محافظت از محیط نزدیک سیاره ما در برابر زباله های فضایی انجام شود.

ماهواره ها برای سلامت مردم، اقتصاد، امنیت و خود زمین حیاتی هستند. با این حال، استفاده از فضا به نفع مردم و کره زمین، در خطر است. با مقایسه نحوه رفتارمان با دریاها، می توانیم قبل از اینکه به استفاده از فضا برای نسل های آینده آسیب بزنیم، دست به کار شویم.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: همشهری