اجرام بین‌ ستاره‌ای چطور گم می‌شوند؟ | چیزهایی که در فضا غیب‌شان می‌زند!

یک مطالعه نشان داده است که منظومه شمسی ما احتمالا دارای اجرام بین ستاره ای است که ستاره شناسان هنوز آن ها را پیدا نکرده اند.

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از سان،  پس از کشف سیارک در سال ۲۰۱۷ چندین اجرام بین ستاره ای ناشناخته وارد منظومه شمسی ما شدند و دانشمندان نمی توانند آن ها را پیدا کنند. یک مطالعه نشان می دهد که منظومه شمسی ما احتمالا دارای اجرام بین ستاره ای است که سال هاست وجود دارند و هنوز پیدا نشده اند.  از آن جایی که چند جرم بین کهکشانی در یک دوره سه ساله از کهکشان راه شیری عبور کرده اند، تحلیل جدید ادعا می کند که این شانس خوبی برای ثبت تعدادی از این اجرام از مدار زمین است. 

در سال ۲۰۱۷، سیارکی به نام اومواموا Oumuamua در مسیر خود را از منظومه شمسی عبور کرد و به عنوان اولین شی بین ستاره ای ISO شناخته شد. دنباله دار دیگری به نام بوریسوف ۲I/Borisov در سال ۲۰۱۹ شناخته شد و دومین ISO بود که سفر خود را در کهکشان ما انجام داد.

اگرچه یافته های جدید دانشمندان در مطالعه اخیر نشان می دهد که تعدادی از اجرام بیگانه باید در منظومه شمسی ما وجود داشته باشند، اما آن ها زیاد باقی نمی مانند. 

منظومه شمسی ما قدیمی است و در حالی که این اجرام نادر هستند، ستاره شناسان به این نتیجه رسیده اند که بسیاری از آن ها از مدار ما عبور کرده اند و برخی را می توان در مدارها مشاهده کرد. 

مطالعه ای که در این ماه منتشر شد، «برخورد نزدیک از نوع بین ستاره ای: کاوش درباره وجود اجرام بین ستاره ای در مدار نزدیک زمین» نام دارد.

نویسنده اول دیپتاجیوتی موکرجی، دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه کارنگی ملون است که این مقاله را به همراه امیر سراج، های تراک و آبراهام لوب منتشر کرده است. اخترشناسان با نگاهی دقیق تر به عکس های ISO، این ایده را می آزمایند که برخی از اجرام را می توان در مسیرهای نزدیک به زمین به جای مدارهای خورشیدی مشاهده کرد.

از آن جایی که عکس گرفتن از سایر منظومه های خورشیدی بسیار سخت است، دانشمندان دریافتند که مطالعه ISO ها یکی از راه های دستیابی به بینشی درباره  سایر منظومه های خورشیدی و درک بهتر نحوه شکل گیری یا تکامل آن ها است.

این مطالعه می گوید اجرام بین ستاره ای بیگانه در مدار ما فرصتی منحصربه فرد برای بررسی شکل گیری و تکامل منظومه های سیاره ای، از جمله سیستم خودمان فراهم می کنند.

در این مقاله آمده است: « ISOها را می توان در مدارهای محدود سیارات مختلف منظومه شمسی پیدا کرد، اما به ندرت.»

برخی تحقیقات ادعا می کنند که رصدخانه ورا روبین در آینده می تواند تا پنج ISO در سال پیدا کند. همچنین، اگر ابر اورت وجود داشته باشد، ممکن است حاوی ISOهای بیشتری نسبت به اجرام منظومه شمسی  در مدار ما باشد.

گزارش ها حاکی از آن است که پرتوهای کیهانی احتمالا می توانند بسیاری از این اجرام را از بین ببرند، در حالی که برخی مطالعات دیگر نشان می دهند که بسیاری از آن ها احتمالا به سمت مشتری کشیده شده و نابود می شوند.

مطالعه جدید نشان می دهد که اگر ISOهای پیدا شده در مدار نزدیک زمین وجود باشند، دوام زیادی ندارند و لزوما به این معنی نیست که در حال حاضر هیچ جرمی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

شیوه جالب ساخت ماهواره های چوبی | کدام چوب در فضا مقاوم تر است؟

بر اساس این مقاله،ISOهای گرفته شده توسط مشتری در مدارهای نزدیک به زمین، نیمه عمری در حدود ۵۰۰۰۰ سال دارند و آن هایی که توسط زمین-ماه گرفته شده اند، نیمه عمری در حدود ۱۳۰ هزار سال دارند. این مطالعه بیان می کند که اغلب ISOها حدود ۱ متر قطر دارند. 

ستاره شناسان بر این باورند که تنها راه برای مشاهده دقیق تر، بیرون رفتن و مطالعه دنباله دارها است.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: همشهری