بیگانگان فضایی امروز برای‌مان پیام ارسال می‌کنند! | این پیام از کجا ارسال می‌شود؟

زمین اولین پیام بیگانه خود را از سوی مریخ دریافت می کند و همه می توانند در رمزگشایی پیام مشارکت کنند.

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از دیلی میل، موسسه جست وجو برای هوش فرازمینی SETI یک سیگنال رمزگذاری شده را از یک مدارگرد که به دور سیاره سرخ می چرخد به سه تلسکوپ عظیم در سیاره ما ارسال می کند.

به گفته محققان، ایده این است که دانشمندان برای «تجربه عمیقا دگرگون کننده برای نوع بشر» آماده شوند. یعنی زمانی که فضایی ها واقعا با ما تماس بگیرند.

این تیم جزئیات کلیدی را در مورد این برنامه مخفی نگه داشته، از جمله نوع سیگنال و مواردی که شامل آن می شود. با این حال، یک سیگنال رادیویی حدود ۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد تا از زمین به مریخ برسد. این محکم کاری ها به این دلیل است که پیام رمزگذاری شده با عموم به اشتراک گذاشته می شود تا آن ها هم بتوانند در رمزگشایی کمک کنند. 

مدارگرد مریخ آژانس فضایی اروپا پیام رمزگذاری شده را در روز چهارشنبه ۲۴ می ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت شرقی ارسال می کند که ۱۶ دقیقه بعد، پس از طی حدود ۲۹۰ میلیون کیلومتر در فضا به زمین می رسد. 

پس از دریافت، دانشمندان سیگنال را پردازش کرده و برای رمزگشایی در دسترس عموم قرار خواهند داد. این سیگنال توسط مدارگرد گازی ExoMars Trace Gas TGO که از سال ۲۰۱۶ در حال مطالعه جو مریخ است، به زمین ارسال می شود.

موسسه «SETI» یک سازمان تحقیقاتی و آموزشی غیر انتفاعی و چند رشته ای است که ماموریت آن رهبری تلاش بشریت برای درک منشاء و یافتن حیات هوشمند در کیهان و به اشتراک گذاشتن آن دانش با جهان است.

پروژه «A Sign in Space» نیز قرار است اولین پروژه ای باشد که چنین شاهکاری را انجام می دهد. قبلا سیگنال هایی به فضا فرستاده شده است، اما بر عکس آن برای نخستین بار اتفاق می فتد. 

«آرایه تلسکوپ آلن» ATA ، رابرت سی برد در «رصدخانه گرین بنک» GBT در ویرجینیای غربی و ایستگاه نجومی رادیویی مدیسینا در شمال ایتالیا برای جمع آوری سیگنال از مریخ با هم همکاری خواهند کرد.

هنگامی که SETI سیگنال بیگانه را دریافت کند، تیم ها با همکاری «Open Data Archive» و «Filecoin»،  داده های پردازش شده را به صورت ایمن ذخیره می کنند. برای تعامل با مردم، موسسه SETI یک رویداد پخش زنده رسانه های اجتماعی را میزبانی خواهد کرد که شامل مصاحبه با اعضای کلیدی تیم، از جمله دانشمندان، مهندسان، هنرمندان و غیره می شود.

به گفته موسسه جست وجو برای هوش فرازمینی، هر کسی که روی رمزگشایی و تفسیر پیام کار کند، می تواند در مورد این فرآیند در سرور «A Sign in Space Discord» ایده اش را به بحث بگذارد.  ارسال یافته ها، افکار، و ورودی های هنری و علمی می تواند از طریق فرم ارسال اختصاصی در وب سایت پروژه انجام شود.

پس از ارسال، تیم پروژه  میزبان بحث هایی در برنامه زوم برای عموم مردم خواهد بود که پیامدهای اجتماعی تشخیص سیگنال از یک تمدن فرازمینی را بررسی می کند. گفتگوها طی شش تا هشت هفته بعد از دریافت پیام انجام خواهد شد.

 یک مطالعه جداگانه پیش بینی می کند که بیگانگان فضایی تا سال ۲۰۲۹ با زمین تماس خواهند گرفت.

در سال ۲۰۰۲، ناسا برای ارسال داده و اطمینان از برقراری ارتباط، انتقال امواج رادیویی را به کاوشگر پایونیر ۱۰ در یک پروتکل معمولی ارسال کرد. این سیگنال همچنین به ستاره ای در فاصله ۲۷ سال نوری از سیاره ما می رسد.  محققان دانشگاه کالیفرنیا امیدوارند که این سیگنال توسط فرازمینی ها رهگیری شده باشد.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: همشهری