تصاویر | دنیا زیر پای برقی‌ها | نمایشگاه خودروی مونیخ با پیشتازی تمام الکتریکی‌ها امروز پایان می‌یابد

نمایشگاه خودروی مونیخ IAA Mobility در حال برگزاری است و سازندگان با انواع طرح ها و خودروهای مفهومی در آن حاضر شده اند.

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از سی ان بی سی نیوز، موضوع این نمایشگاه که امروز به پایان می رسد، برقی سازی بود و بازیگران بزرگی مانند BMW و مرسدس بنز خودروهای الکتریکی خود را در آن به نمایش گذاشتند. تعداد زیادی از خودروسازان چینی هم در این نمایشگاه حضوری فعال داشتند، چراکه آنها به گسترش بین المللی توجه ویژه ای دارند.

ماموریت X
پورشه یک مفهومی زیبا را به مونیخ آورده که عنوان آن «ماموریت ایکس» Mission X است؛ یک هایپرخودرو الکتریکی مفهومی. اعلام وجود این مفهومی درماه ژوئن صورت گرفت و این پورشه در IAA نمایش داده شد. درهای این مدل به سمت بالا باز می شوند و خود پورشه آن را «فانوس دریایی برای خودروهای اسپرت آینده» می نامد.

کلاس جدید
شرکتBMW یک مدل مفهومی را با نام «کلاس جدید ویژن» ارائه کرده است که زیربنای خودروهای الکتریکی این شرکت در سال های آینده خواهد بود. نخستین خودروهای ساخته شده براساس معماری «کلاس جدید» Neue Klasse قرار است در سال ۲۰۲۵ روی خط تولید قرار بگیرد. این خودروی مفهومی دارای سقف شیشه ای است و به گفته سازنده، این طرح شامل عناصر کلاسیک برندی است که طرفداران آن را می شناسند. BMW همچنین به شدت روی فناوری داخل خودرو تمرکز کرده است.

اولین خودروی جهانی خودروساز چینی
حضور شرکت چینی «لیپ موتور» در نمایشگاه خودروی مونیخ همراه با ارائه نخستین اتومبیل در استاندارد جهانی بود. این شرکت که دفتر مرکزی آن در شهر هانگژو قرار دارد، اعلام کرد که قصد دارد خودروی کاربردی اسپرت C۱۰ یا شاسی بلند خود را در سال آینده وارد بازارهای اروپایی کند.«ژو جیانگ مینگ»، مدیرعامل لیپ موتور در یک نشست خبری گفت: «تمامی محصولات بعدی لیپ موتور با ذهنیت جهانی و مطابق با استانداردهای بین المللی طراحی و توسعه خواهند یافت».


مفهومی های مرسدس
مرسدس بنز، خودروی مفهومی کلاس CLA خود را براساس معماری جدیدی ساخته است. این مجموعه شامل ۴مدل جدید است: یک کوپه چهار در، یک استیشن و ۲ وسیله نقلیه کاربردی اسپورت. مرسدس ادعا می کند که این مدل با یک بار شارژ کامل باتری هایش می تواند مسافتی در حدود ۷۵۰ کیلومتر را طی کند. این شرکت همچنین یک مدل مفهومی به نام «یک یازده ویژن» که درماه ژوئن معرفی شده بود را هم در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار داد. این خودرو تمام برقی از خودروهای آزمایشی C ۱۱۱ دهه های ۱۹۶۰ و ۷۰ الهام گرفته  است.

کلاسیک اما مدرن
شرکت ام جی، خودروی سایبرستر MG Cyberster را برای نخستین بار در اوایل سال جاری میلادی در نمایشگاه خودروی شانگهای به نمایش گذاشت، اما حالا برای نخستین بار آن را به اروپا آورده است. این خودرو براساس معماری خودروهای برقی ساخته شده است که ام جی ادعا می کند به وسیله نقلیه اجازه می دهد با یک بار شارژ باتری، ۸۰۰کیلومتر را طی کند. ام جی می گوید در این مدل از طراحی کلاسیک برند استفاده می کند، اما از ویژگی هایی مانند کابین بازی و اتصال ۵G بهره می برد.

گزارش: ساسان شادمان منفرد

منبع: همشهری