کشف یک ابر زمین که می تواند میزبان حیات در فاصله ۱۳۷ سال نوری از ما باشد

...

ناسا یک ابر زمین را در فاصله ۱۳۷ سال نوری کشف کرده است که TOI-۷۱۵ b نام دارد و ۱.۵ برابر بزرگتر از زمین است و به دور ستاره کوچک قرمز رنگی می چرخد که می تواند دمای مناسب را برای تشکیل آب مایع در سطح سیاره، عنصری کلیدی برای حمایت از حیات، ساطع کند.

سیارات فراخورشیدی جهان هایی خارج از منظومه شمسی ما هستند که از سال ۲۰۱۸ توسط ابزار هایی مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا JWST مورد مطالعه قرار گرفته اند و به اخترشناسان این امکان را می دهند تا نه تنها جهان های جدید را کشف کنند، بلکه برخی از ویژگی های ذاتی آن ها را نیز آشکار کنند.

ماهواره بررسی سیارات فراخورشیدی TESS شش سال پیش برای مشاهده این سیارات در حال چرخش به دور ستارگانی مانند خورشید ما به فضا پرتاب شد.

یک تیم بین المللی از دانشمندان تحت هدایت دانشگاه بیرمنگام به مجرد این که که TESS شواهدی از وجود این سیاره ارسال کرد، از طیف وسیعی از تلسکوپ های زمینی برای محدود کردن مکان TOI-۷۱۵ b استفاده کردند.

این تیم تحقیقاتی دریافتند که مدار TOI-۷۱۵ b باریک است، به این معنی که هر ۱۹ روز یک مدار یا یک سال بر حسب زمین را کامل می کند.

همچنین یک طرف این ابر زمین همیشه رو به ستاره خود است، به این معنی است که تفاوت های دما می تواند بسته به موقعیت مکانی بسیار متفاوت باشد و بر آب و هوا تأثیر بگذارد.

سیاره TOI-۷۱۵ b به دور یک کوتوله قرمز می چرخد که کوچکتر و سردتر از خورشید است. به گفته ناسا، این ستاره ها به عنوان بهترین گزینه برای یافتن سیارات قابل سکونت شناخته می شوند.
این سیاره ها مدار های بسیار نزدیک تری نسبت به ستارگانی مانند خورشید ما دارند، اما از آن جایی که کوتوله های قرمز کوچک تر و خنک تر هستند، سیارات می توانند به هم نزدیک تر شوند و در منطقه قابل سکونت ستاره بمانند.

همین سیستم ممکن است سیاره ای دیگر به اندازه زمین را نیز در خود جای دهد. به گفته دانشمندان، اگر بتوانند وجود دومین سیاره زمین مانند را در مدار TOI-۱۷۵ b تایید کنند، این سیاره کوچکترین سیاره در منطقه قابل سکونت است که توسط TESS تاکنون کشف شده است.

ناسا گفت: سیاره TOI-۱۷۵ b به فهرست سیارات منطقه قابل سکونت می پیوندد که می توان آن ها را از نزدیک توسط تلسکوپ جیمز وب بررسی کرد.

اگرچه اکتشافات ابر زمین ها از بسیاری جهات منحصر به فرد است، اما سیارات فراخورشیدی به خودی خود غیرعادی نیستند. ناسا بیش از ۵۰۰۰ سیاره از این قبیل را کشف و وجود آن ها را تایید کرده است، به گونه ای که یک تریلیون سیاره فراخورشیدی تنها در کهکشان راه شیری وجود دارد.

اولین سیاره فراخورشیدی بیش از سه دهه پیش کشف شد و اخترشناسان را امیدوار کرد که سیارات دیگر می توانند پناهگاه حیات باشند.

همه سیارات غول پیکر زمینی کاندیدای حیات نیستند؛ زیرا برخی از آن ها دارای دمای شدید هستند. در حالی که برخی دیگر ممکن است کاملا پوشیده از آب باشند یا جریان های گدازه ای فعال داشته باشند.

کریس ایمپی، استاد نجوم در دانشگاه آریزونا می گوید: ما چیز زیادی در مورد سیارات غول پیکر نمی دانیم، زیرا در منظومه شمسی خود سیاره ای نداریم.

رنیو هو، محقق سیارات فراخورشیدی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا نیز می گوید اگر یک چیز قطعی باشد، این که واقعا این سیارات بسیار هیجان انگیز هستند.

منبع: دیلی میل

منبع: اخبار علمی باشگاه‌خبرنگاران