کوتاه از دنیای فناوری | ناسا به دنبال فضانورد داوطلب می گردد

خبرهای جذاب و کوتاه دنیای فناوری امروز از «علت اخراج کارکنان شرکت های بزرگ فناوری از قول زاکربرگ» تا «کمک ۱۰ میلیارد دلاری دولت آمریکا به اینتل» را اینجا بخوانید.

علت اخراج نیروهای شرکت های فناوری

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا: موج اول اخراج ها بیشتر برای تعدیل شمار زیادی از کارکنانی بود که طی دوران کرونا استخدام شدند. علت مهم دیگر این است که شرکت های فناوری معتقدند با کاهش تعداد کارکنان و «لاغرتر» کردن شرکت ها، می توان به کارایی بیشتری رسید.

توسعه بر اساس فناوری، سیاست جدی دولت

روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری ریاست جمهوری: توسعه دیپلماسی علم و فناوری و توسعه روابط بر پایه فناوری، سیاست جدی دولت است. از این رو در همه بازدیدها و مهمانی های خارجی پیشنهاد بازدید از شرکت های دانش بنیان و دستاوردهایشان به آنها داده می شود و این رویکرد موجب شده که طبق روایت آمارهای گمرک، صادرات دانش بنیان در سال ۱۴۰۲ افزایشی ۳ برابری را نسبت به سال قبل را تجربه کند.

۴ داوطلب

ناسا به دنبال ۴ داوطلب است تا به مدت یک سال در زیستگاه شبیه سازی شده از سیاره مریخ زندگی کنند. این آژانس فضایی از افراد بالغ سالم با مدرک علمی یا تجربه نظامی یا خلبانی درخواست همکاری کرده است. این مأموریت که «آنالوگ کاوش سلامت و عملکرد خدمه» نام دارد، در بهار ۲۰۲۵ آغاز خواهد شد. این ماموریت مجموعه ای از مأموریت های یک ساله را شامل می شود که در آن داوطلبانی که ناسا آنها را «فضانوردان آنالوگ» می نامد، در یک زیستگاه شبیه سازی شده از مریخ در هیوستون، تگزاس که به صورت سه بعدی چاپ شده است، زندگی می کنند.

۱۰ میلیارد دلار

براساس گزارش های منتشرشده، دولت بایدن ظاهرا درحال مذاکره برای اعطای کمک هزینه بیش از ۱۰ میلیارد دلاری به شرکت اینتل است. اگر این مذاکره نهایی شود، اینتل بزرگ ترین قراردادی که تاکنون در برنامه بازگرداندن تولید نیمه هادی به خاک ایالات متحده به ثبت رسیده است، دریافت خواهد کرد. این بسته کمک هزینه اینتل هم شامل وام و هم امتیازات مستقیم می شود.

منبع: همشهری