نجات جان بیماران گوارشی با یک برچسب

یک برچسب کوچک ساده به زودی می تواند جان بیمارانی را که در دوران نقاهت پس از جراحی های گوارشی هستند، نجات دهد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از نیواطلس، این برچسب هوشمند طوری طراحی شده است که خیلی زود نشتی مایعات گوارشی را تشخیص می دهد. هنگامی که جراحان یک برش در اندامی مانند معده، روده یا لوزالمعده را می بندند، همیشه این خطر وجود دارد که مایعات گوارشی قبل از بهبود کامل، شروع به نشت از داخل زخم کنند.

به گفته دکتر چت هامیل، از دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، اگر چنین نشت هایی به زودی تشخیص داده نشود، ۳۰درصد احتمال دارد که بیمار بیش از ۶ ماه در بیمارستان بستری باشد. همچنین احتمال مرگ آنها ۲۰درصد است.

معمولا اسکن های سونوگرافی معمولی برای تشخیص این مشکل کافی نیستند، زیرا نمی توانند به طور قابل اعتمادی بین مایعات گوارشی و سایر مایعات بدن مانند خون تمایز قائل شوند. اینجاست که BioSUM وارد می شود. نام آن مخفف مواد قابل جذب، شکل سازگار، خوانا با اولتراسوند است.

بایوسام به شکل یک برچسب نازک، منعطف و زیست سازگار است که از چندین دیسک فلزی با فاصله از هم ساخته شده است که در یک پایه هیدروژل پاسخگو به pH تعبیه شده است. قبل از اینکه محل برش جراحی بیمار بسته شود، به سادگی به اندام مورد نظر نزدیک محل برش، می چسبد. تا زمانی که نشتی رخ ندهد، بایوسام در حالت پیش فرض خود باقی می ماند.

با این حال، اگر مایعات گوارشی شروع به نشت کنند، افزایش اسیدیته در اطراف برش باعث می شود پایه هیدروژل برچسب گسترش یابد و همانطور که منبسط می شود، دیسک های فلزی را از هم دورتر می کند. این تغییر آشکار در فاصله دیسک را می توان از طریق اسکن اولتراسوند، با کمک کمی از نرم افزار تجزیه و تحلیل تصویر سفارشی، تصویربرداری کرد.

بیشتر بخوانید:

با یادگیری این زبان ماهی ۳۰ میلیون درآمد داشته باشید

در آزمایش های دکتر هامیل، بایوسام به طور قابل پیش بینی به تغییرات pH در عرض چند دقیقه پاسخ می دهد و می توان با سونوگرافی حتی زمانی که در عمق ۱۰سانتی متری کاشته شود، تصویربرداری کرد.

منبع: همشهری