۸ راهکار که می توانند به شما برای زنده ماندن در شرایط سخت کمک کنند

...

زنده ماندن، دوام آوردن و خود را از مهلکه نجات دادن کاری است که افراد در شرایط بحرانی به دنبال انجام آن ها هستند. در این گزارش چند نکته ی بسیار مهم برای زنده ماندن در شرایط سخت با شما در میان گذاشته شده است.

۱- هنگام طوفان و رعد و برق مچ پایتان را بگیرید

اگر هنگام رعد و برق بیرون از خانه بودید و پناهگاه مناسبی نداشتید، باید پاهایتان را به هم بچسبانید و مچ پایتان را بگیرید و تا جای ممکن سرتان را پایین بیاورید. با این کار، برق راه سریع تری برای رد شدن از بدن تان و رسیدن به زمین پیدا می کند. به یاد داشته باشید که ماندن زیر درخت و یا خوابیدن روی زمین راهکار های خطرناکی هستند.

۲- برای بهبود خارش ناشی از لمس پیچک سمی در وانی از آب و صابون حمام کنید

حمام با آب ولرم می تواند روغن پیچک سمی را که باعث سوزش پوست می شود بزداید. می توانید یک فنجان بیکینگ پودر هم به آب اضافه کنید تا خارش کمتر شود. اما اگر التهاب پوستی شدید بوده و تب و ورم همراهش باشد و بخش زیادی از بدن تان را در بر گرفته باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۳- هنگام وقوع سیل در آبی که عمق آن بیش از ۱۵ سانتی متر است قدم نگذارید

۱۵ سانتی متر آب همان میزان عمقی است که می تواند تعادل شما را بر هم زده و شما را با خودش ببرد. ۳۰ سانتی متر سیلاب نیز می تواند ماشین تان را با خود ببرد. پس حتی اگر به نظر نمی رسد عمق یا سرعت آب زیاد باشد، نباید به آن وارد شوید.

۴- هنگام آتش سوزی شدید در ارتفاع پایین باقی بمانید

چیزی که شاید خیلی افراد ندانند این است که آتش سربالایی سریع تر حرکت می کند. در حقیقت به ازای هر ۱۰ درجه سراشیبی، سرعت آتش می تواند ۲ برابر شود؛ بنابراین هنگام وقوع آتش سوزی باید از رفتن به ارتفاع خودداری کنید و یا اگر بر روی تپه بودید، به سمت سراشیبی با سطحی پایین تر بدوید.

۵- طریقه ی دوام آوردن در طوفان شن را فرا بگیرید

دوره کمک پرستاری یکساله با امکان معرفی به بیمارستان ها اگر در موقعیتی گیر کردید که طوفان شن در حال نزدیک شدن به شما بود و نمی توانستید در ماشین یا پناهگاه منتظر تمام شدنش بمانید، یک درخت یا تخته سنگی بزرگ پیدا کنید و پشتش پناه بگیرید. بینی و دهان تان را با تکه ای پارچه بپوشانید و صبر کنید تا طوفان فروکش کند. بهتر است اگر برایتان مقدور بود، پارچه را نمناک کنید.

۶- بهترین جا برای پناه گرفتن هنگام طوفان را بشناسید

چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که تا جای ممکن چند دیوار بین خود و طوفان فاصله بیندازید و در پایین ترین طبقه بمانید. بهتر است خودتان را با یک تشک بپوشانید یا زیر یک میز بخزید. اگر در ساختمانی چندطبقه هستید، سعی کنید به یاد بیاورید در طبقه ی بالا چه چیزی قرار دارد تا زیر چیزی سنگین که احتمال سقوطش وجود دارد، قرار نگیرید.

۷- به طریقه ی درست در آب بپرید

اول باید جایی را پیدا کنید که سنگ و چیز های دیگر آن جا نباشد و فرود در آن بی خطر است. هنگام پرش باید کمرتان را کمی قوس بدهید و دست ها را بالای سر قرار داده و انگشت های پایتان را رو به پایین بگیرید. وقتی داخل آب شدید، هر چه سریع تر دست ها و پا ها را از هم فاصله بدهید تا از سرعت تان کاسته شود. این کار به ویژه هنگامی که نمی دانید آب چقدر عمق دارد مفید است.

۸- با استفاده از بطری آب و قوطی نوشابه، آب شور را به آب قابل آشامیدن تبدیل کنید

برای این کار باید سر قوطی نوشابه را ببرید و آن را از آب شور پر کنید. سپس پایین یک بطری پلاستیکی بزرگ تر را بریده و لبه اش را به سمت بالا تا کنید. قوطی نوشابه را درون بطری قرار داده و آن ها را توی آفتاب بگذارید و منتظر بمانید. آب تبخیر خواهد شد و پس از تبدیل دوباره به آب، دیگر شور نخواهد بود.

منبع: روزیاتو

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران