بازار دلالی از رونق افتاد

...

بررسی قیمت ها در بازار خرید و فروش خودرو نشان می دهد همچنان خبری از معاملات نیست، اما گویا بازار دلالی تا حدودی از رونق افتاده است و در برخی از خودرو ها شاهد کاهش قیمت ها نیز هستیم، البته هنوز هم قیمت ها در بازار آزاد اختلاف بالایی نسبت به کارخانه دارد و همین امر تعلل فروشندگان را در معاملات بیشتر می کند چراکه امید دارند با عدم فروش در روز های آینده سود های بیشتری کسب کنند فارغ از اینکه اخبار واردات هم تأثیرات مقطعی خود را بر بازار می گذارد.

به اعتقاد فعالان بازار اگرچه واردات خودروی خارجی بر کاهش قیمت خودروی ایرانی تأثیر خواهد گذاشت، اما این موضوع بستگی به نوع واردات خودرو ها دارد، به نحوی که اگر قیمت خودرو ها معقول باشد خودرو های داخلی در بازار شاهد کاهش قیمت خواهند بود، اما اگر قیمت خودرو های وارداتی بالا باشد بالطبع تأثیر خاصی بر بازار نخواهد گذاشت.

سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودروی تهران نیز در مورد وضعیت بازار خودرو گفته است: بازار خودرو در رکود سنگینی قرار دارد؛ به گونه ای که فروشنده خودرو زیاد است، اما به دلیل انتشار اخبار مربوط به واردات خودرو، خریداران تمایلی به خرید ندارند و از خرید عقب نشینی کرده اند تا ببینند آینده چه می شود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودروی تهران افزود: قیمت خودرو در بازار روند کاهشی به خود گرفته، اما همچنان نسبت به اسفند ماه سال گذشته و اوایل سال جاری، قیمت ها بالاست و منطقی نیست. نکته قابل توجه آنکه اغلب قیمت ها روی کاغذ است و نمی توان گفت قیمت های فعلی، قیمت هایی است که خودرو با آن ها مورد معامله قرار می گیرد.

به اعتقاد وی، در صورتی که وضعیت عرضه بهبود یابد و نیاز بازار چه از طریق واردات و چه از طریق تولید داخل تأمین شود، قطعا فاصله قیمتی ایجادشده بین کارخانه و بازار برطرف می شود، به عنوان نمونه.

در زمان حاضر قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که به ۳۲۰ میلیون رسیده بود، اکنون با کاهش حدود ۱۵ میلیون تومانی، ۳۰۵ میلیون تومان شده است، همچنین پراید با کاهش ۴ میلیون تومانی از قیمت ۲۰۷ میلیون تومان به ۲۰۳ میلیون تومان رسیده است.

علاوه بر این سمند LX با کاهش ۲ میلیون تومانی با قیمت ۳۰۳ میلیون تومان، راناپلاس با کاهش ۲ میلیون تومانی با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان، پژوپارس با قیمت ۳۸۰ میلیون تومان، تیبا صندوق دار با کاهش ۳ میلیون تومانی با قیمت ۱۹۲ میلیون تومان، کوییک اتوماتیک با قیمت ۳۴۵ میلیون تومان مورد معامله قرار می گیرد.

منبع : تسنیم

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران